شریعتمداری در حاشیه جلسه هیأت دولت:

ستادی را برای مبارزه با احتکار و اختفاء تشکیل شده است

چهارشنبه 24 مرداد 1397 - 15:57
کد مطلب: 965310
محمد شریعتمداری

وزیر صنعت گفت: ستادی را برای مبارزه با احتکار و اختفاء کالاهایی که با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد کشور شده و جزو مایحتاج عمومی مردم است ایجاد شده است.

به گزارش ایسکانیوز، محمد شریعتمداری وزیر صنعت در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران در پاسخ به این پرسش که در زمینه مبارزه با احتکار در حوزه توزیع کالاهای اساسی چه اقدامی قرار است انجام شود؟ گفت: ستادی را برای مبارزه با احتکار و اختفاء کالاهایی که با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد کشور شده و جزو مایحتاج عمومی مردم است ایجاد شده است. البته حتی سایر کالاهای مورد نیاز عموم مردم هم که ممکن است با ارز دولتی وارد کشور شده باشند، به هیچ وجه نباید مورد احتکار و اختفا قرار گیرند و آنها هم حتما بر اساس ضوابط و مقررات موجود در قانون نظام صنفی و قانون حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، تحت کنترل و نظارت هستند.

وی افزود: در مورد اول که کالاهای اساسی است به طور طبیعی حتما باید دقت نظر بیشتری داشته باشیم و ستادهای مبارزه با احتکار در استان ها و تحت نظارت استانداران قرار دارد و سازمان تعزیرات حکومتی تشکیل شده است و با بررسی کارشناسی و دقیق بدون آن‌که حقی از کسی ضایع شود کارها انجام می‌شود.

وزیر صنعت معدن و تجارت یادآور شد: دو مرکز برای ارائه شکایات مردم در زمینه احتکار کالاها هست که شامل سازمان تعزیرات حکومتی و سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان می شود که گزارش های ارائه شده حتما مورد رسیدگی قرار می‌گیرد.

شریعتمداری گفت: در بسته ارزی ارائه شده به جلسه هیات وزیران ماده پنجی وجود داشت که صراحت داشت کلیه کالاهایی که با دلار ۴۲۰۰ تومانی وارد می شدند در بسته ارزی جدید تامین ارزشان به بازار ثانویه احاله شده و الان به گمراکات کشور رسیده، اما ترخیص نشده اند مکلف بودند با پرداخت مابه التفاوت نرخ ارز دریافتی تا نرخ ارز روز ترخیص کالا، نسبت به ترخیص کالا اقدام کنند که این موضوع برای خطوط تولید مشکلاتی آفریده بود.

وی ادامه داد: امروز پیشنهادی در این زمینه به هیات وزیران ارائه کردیم که طی آن کلیه کسانی که واردات شان به گمرکات رسیده و موضوع وارداتشان تجهیزات خطوط تولید یا ماشین آلات تولید است با اخذ گواهی از وزارتخانه تولیدی ذی ربط می توانند به گمرکات مراجعه کنند و کالاهایشان را ترخیص کنند. همچنین مواد اولیه و مواد مورد نیاز آن دسته از کالاهایی که محصول نهایی‌شان با ارز ۴۲۰۰ تومانی عرضه می شود و لیست‌شان جزو گروه 1 تحت کنترل دولت است هم مجاز هستند که با دریافت گواهی از وزارت خانه ذی ربط به گمرکات مراجعه کنند و بدون پرداخت مابه التفاوت کالاهای‌شان را دریافت کنند.

انتهای پیام/

108 / 156

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار