مدیر کل دارو سازمان غذا و دارو:

نرخ بازدهی در صنعت دارو سازی منفی 2 درصداست

شنبه 3 شهریور 1397 - 11:40
کد مطلب: 966460
 صنعت دارو سازی

مدیر کل دارو سازمان غذا و دارو گفت: پیچیدگی ضوابط، نبود بودجه، نوسانات قیمت ارز و اضافه شدن مشکلات دیگر سبب ایجاد مسائلی در حوزه دارو شده است.

به گزارش ایسکانیوز مدیر کل دارو سازمان غذا و دارو گفت: در سه ماهه اول امسال در بورس نرخ بازدهی ۳۶ درصد بوده ولی در صنعت دارو سازی منفی دو درصد بوده است.
دکتر عبدزاده مدیر کل دارو و مواد مخدر سازمان غذا و دارو در مراسم روز داروساز که در مرکز همایش های رازی برگزار شد، گفت: برخی از مشکلات موجود به دلیل ناهماهنگی بین وزارت بهداشت، سندیکای دارو و انجمن داروسازی است و همین وضعیت موجب آسیب جدی به پیکره صنعت دارو می شود.

در حال حاضر بیش از3 هزار میلیارد تومان بیمه ها به شرکت های دارویی و دارو خانه ها بدهکار هستند


عبدزاده با بیان اینکه تامین دارو در الویت اول است، افزود: در حال حاضر بیش از3 هزار میلیارد تومان بیمه ها به شرکت های دارویی و دارو خانه ها بدهکار هستند.
وی ادامه داد: در سه ماهه اول امسال در بورس نرخ بازدهی ۳۶ درصد بوده ولی در صنعت دارو سازی منفی دو درصد بوده است و حدود ۵۶۰ روز طول می کشد تا محصول در خط تولید قرار بگیرد.

سود داروسازی در سه ماهه اول سال ۹۶ به میزان ۱۹ درصد کاهش داشته این درحالی که رشد تورم ۲۱ درصد است، زیرا امروزه منابع صنعت داروسازی تامین نمی شود و داروسازان مجبور هستند وام دریافت کنند


عبده زاده با بیان اینکه سود داروسازی در سه ماهه اول سال ۹۶ به میزان ۱۹ درصد کاهش داشته است، افزود: این درحالی که رشد تورم ۲۱ درصد است، زیرا امروزه منابع صنعت داروسازی تامین نمی شود و داروسازان مجبور هستند وام دریافت کنند.
وی تاکید کرد: صنعتی که کیفیتش خوب نباشد سود آور نیست، وضعیت آئین نامه ها و تعرفه ها نیز مناسب نیست و باید ضوابط را اصلاح کنیم .
مدیر کل دارو و مواد مخدر سازمان غذا و دارو ادامه داد: درصنعت دارو سازی سود واقعی دیده نشده است و این مسئله برای کنترل داروهای پر حجم نیز دیده نشده است.

در حال حاضر ۱۲ هزار داروخانه داریم که باید همکاری خوبی با بیماران کنند


عبده زاده بیان کرد: در حدود ۴۲ میلیارد داروی مصرفی داریم و ما پیگیر موضوع نقدینگی شرکت های دارویی خارج از اوراق عرضه از طریق هیئت دولت هستیم .
وی افزود: قیمت گذاری دارو باید واقع بینانه باشد، قیمت گذاری با توجه به ضوابط اعلام شده اجرایی می شود و در عمل به این قوانین با هبچ کس تعارف نداریم.
عبده زاده عنوان کرد: ۴۰ درصد از قیمت تمام شده دارومربوط به خود دارو است و مابقی برای بسته بندی و دیگر موارد است‌.
وی گفت: در حال حاضر ۱۲ هزار داروخانه داریم که باید همکاری خوبی با بیماران کنند.

انتهای پیام/

20 / 20

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار