ایجاد 17 مرکز جدید درمان ناباروری در مناطق محروم

دوشنبه 12 شهریور 1397 - 12:05
کد مطلب: 967757
دکتر قاسم جان بابایی

معاون درمان وزارت بهداشت با بیان اینکه در راستای توسعه زیرساخت های حوزه درمان تاکنون، 2 میلیون و 700 هزار متر مربع فضای بستری بازسازی، استانداردسازی و بهینه سازی شده است.

به گزارش ایسکانیوز، قاسم جان بابایی درخصوص توسعه زیرساخت های حوزه درمان گفت: توسعه زیرساخت های درمان و تجهیز آنها به جدیدترین تجهیزات پزشکی با هدف افزایش دسترسی مردم به خدمات سلامت و ارائه خدمات با کیفیت بوده است که از سال 93 تاکنون اقدامات شایان توجهی در این زمینه انجام شده و با جدیت ادامه دارد.
وی با بیان اینکه در گام اول توسعه زیرساخت ها، بازسازی بیمارستان های فرسوده کشور در اولویت قرار گرفت، تصریح کرد: در این راستا دو میلیون و 700 هزار متر مربع فضای بستری بازسازی، استانداردسازی و بهینه سازی شد، علاوه بر آن، با توزیع 130 هزار قلم تجهیزات هتلینگ، نوسازی کامل 45هزار تخت بیمارستانی در کشور با استفاده 100 درصدی از تولیدات داخلی و تامین 75000 قلم تجهیزات پزشکی سرمایه ای برای بیمارستان های موجود، بیمارستان های جدیدالاحداث و بیمارستان های وابسته به وزارت بهداشت، ارائه خدمات با کیفیت و در شان بیماران و خانواده ها، رنگ جدیدی به خود گرفت.
جان‌بابایی با اشاره به اینکه این فعالیت ها تنها گام اول توسعه زیرساخت های درمان محسوب می شود، بیان کرد: در راستای سیاست های جمعیتی ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری، اقداماتی برای ترویج زایمان طبیعی صورت گرفت که در این راستا خوشایندسازی زایمان طبیعی از طریق استانداردسازی فضاهای فیزیکی بخش های زایمان و برقراری امکان حضور همراه در زایمان و فرهنگ سازی در خصوص زایمان طبیعی، برنامه ریزی برای ساخت 1800 واحد اختصاصی زایمان (LDR ) در 366 بیمارستان انجام شد و تاکنون 1600 واحد تک نفره زایمان به بهره برداری رسیده است، همچنین تمام امکانات لازم برای زایمان مادر باردار و امکان حضور همراه (مادر، همسر یا همراه دیگر) برای ایجاد شرایط مساعد زایمان در این اتاق ها فراهم است.
معاون درمان وزارت بهداشت یادآور شد: قبل از آغاز طرح تحول سلامت، 62 مرکز ارائه دهنده خدمات درمان ناباروری خصوصی و دولتی وجود داشت که از این تعداد 24 مرکز وابسته به دانشگاه‌های علوم پزشکی و 38 مرکز نیز خصوصی بود.
وی گفت: یکی از اهداف طرح تحول سلامت، علاوه بر حمایت از زوجین نابارور، افزایش دسترسی مردم به مراکز درمان ناباروری دولتی در مناطق محروم بود که در ابتدای طرح این مراکز 24 مورد بود که این 24 مرکز در حال توسعه و تجهیز و استانداردسازی هستند که پیشرفت قابل توجهی نیز داشته است.
وی ادامه داد: ایجاد 17 مرکز جدید درمان ناباروری با تمرکز بر مناطق محروم به ویژه در شش استان فاقد مرکز (یاسوج، زاهدان، بندرعباس، شهرکرد، گلستان، لرستان) از دیگر اهداف این برنامه بوده که برخی از این مراکز به بهره برداری رسیده اند.
معاون درمان وزارت بهداشت درخصوص افزایش دسترسی به خدمات تخصصی و فوق تخصصی سرپایی گفت: افزایش خدمات تخصصی و فوق تخصصی سرپایی با تعرفه ارزان قیمت و ارتقای کیفیت و یکسان سازی خدمت و تامین عدالت در سلامت در کشور، منجر به تبیین پیشگیری سطح 2 و 3 خواهد شد. در این راستا پروژه احداث 245 کلینیک ویژه در 220 شهرستان، در 59 دانشگاه با متراژ 404 هزار و پنج متر مربع راه اندازی شده که با پیشرفت خوبی در حال انجام است.
وی افزود: مهمترین اولویت در این پروژه ملی مناطق کمتر توسعه یافته بوده اند، راه اندازی کلینیک ویژه در 128 شهر منطقه محروم از 31 استان کشور و راه اندازی مطب های دولتی و کلینیک های ویژه در اشنویه، سردشت، اسکو، دشتستان، بم، ایرانشهر، عجب شیر، لردگان، بویین زهرا، سقز، گیلانغرب، گنبد کاووس، تایباد، بندر جاسک، رودان، ابرکوه و کبودراهنگ از جمله دستاورهای افتخار آفرین این برنامه است.
جان‌بابایی درخصوص توسعه بخش اورژانس نیز عنوان کرد: بخش اورژانس یکی از مهمترین بخش های بیمارستان است که با مسائل و مشکلات گوناگونی روبرو است، یکی از مهمترین این مشکلات، ازدحام است، ازدحام مشکل قابل توجهی است که دلایل بسیار و تظاهرات متعددی دارد. از جمله علل شلوغی می توان به کمبود نیروی انسانی، علل ساختاری، علل جمعیت شناختی و علل فرهنگی اشاره کرد و کاهش سطح ایمنی بیماران، هزینه های اقتصادی و نارضایتی از سیستم بهداشتی درمانی نیز ازجمله پیامد های شلوغی بخش اورژانس است.
وی یادآور شد: راهکارهای متعددی برای حل مشکل شلوغی اورژانس ها ارائه شده است که می توان به مواردی از قبیل افزایش تعداد پرسنل، ارجاع موارد غیر اورژانس، توسعه واحد های مراقبت اولیه، افزایش تخت های بستری، توسعه فضای فیزیکی اورژانس و غیره اشاره کرد.
وی گفت: ساخت و گسترش 202 بخش اورژانس در بیمارستان های تروما و اصلی کشور و نوسازی بخش اورژانس در سایر بیمارستان ها، افزایش 1800 تخت اورژانس و بهسازی جمله اقدامات انجام شده در این راستا است.
معاون درمان وزارت بهداشت با بیان اینکه بخش های مراقبت ویژه در بیمارستان، قلب یک مجموعه درمانی محسوب می شود، گفت: بخش های مراقبت ویژه در بیمارستان که به دلیل داشتن شرایط خاص نیازمند تجهیزات و امکانات خاص هستند و کوچکترین نقص یا کمبود بیمار نیازمند مراقبت ویژه را دچار مشکل می کند، لذا در راستای توسعه بخش های ویژه نیز تعداد 1359 تخت ICU، 661 تخت NICU و 182 تخت PICU و در مجموع 2202 تخت ویژه در بیمارستان های دانشگاهی توزیع و تجهیز شد.
وی ادامه داد: با توزیع تجهیزات و امکانات خاص، تخت های ICU رشد 36.86 درصدی، تخت های NICU رشد 43.86 درصدی و تخت های PICU نیز رشد 65.7 درصدی و درکل تخت های ویژه در بیمارستان های دانشگاهی با رشد 38 درصدی مواجه بوده اند.
جان‌بابایی درخصوص خدمات مربوط به تشخیص و درمان سرطان، گفت: در این راستا، شبکه جامع تشخیص زودرس و درمان سرطان در 3 سطح در کشور ایجاد شد که سطح یک خدمات تشخیصی، غربالگری و خدمات درمانی سرپایی را تشکیل می دهد و ذیل آن 131 مرکز غربالگری و 52 مرکز شیمی درمانی سرپایی احداث شده یا درحال ساخت است.
افزود: سطح دو به خدمات تخصصی (تشخیصی- درمانی و بستری- سرپایی، رادیوتراپی)، جراحی و شیمی درمانی مربوط است که در 37 مرکز تخصصی انجام خواهد شد و سطح سه، خدمات پیشرفته فوق تخصصی تشخیصی و درمانی سرطان که شامل تکنولوژی های پیشرفته رادیوتراپی و جراحی های فوق تخصصی سرطان و سلول درمانی است را دربرمی گیرد و در 14 قطب کشوری انجام می شود.
معاون درمان وزارت بهداشت با بیان اینکه مراکز سطح 1 و2 و3 به صورت شبکه عمل کرده و به همدیگر بیمار ارجاع می دهند، گفت: در این راستا ضمن تدوین و ابلاغ سند توسعه شبکه ملی مراقبت سرطان، با پیشرفت فیزیکی ساخت مراکز تشخیص زودهنگام سرطان (تیپ یک) با میانگین 80 درصد، با ارتقای ساختار فیزیکی مراکز موجود سرطان و راه اندازی آزمایشگاه مرجع تشخیص سرطان نیز روبرو هستیم.
جان بابایی بیان داشت: با توجه به نیازسنجی و اولویت سنجی های اولیه صورت گرفته درخصوص وضعیت تخت های روانپزشکی کمبود 8000 تخت در این حوزه مسجل بود، لذا در گام اول با هدف ایجاد دسترسی عادلانه اقشار محروم به خدمات درمان بستری روانپزشکی مناطق حائز اهمیت با اولویت شهرستان های فاقد تخت روانپزشکی مورد بررسی و شناسایی قرار گرفتند.
وی با بیان اینکه در برنامه ریزی های انجام شده، برنامه تدوین شده در جهت استاندارد سازی تخت های روانپزشکی موجود (بخش- اورژانس) در کلیه نقاط کشور اجرایی شد و 1200 تخت جدید بستری و روانپزشکی 20 بخش اورژانس روانپزشکی همراه با بازسازی بخش های موجود توسعه یافت، تصریح کرد: توسعه تخت ها منجر به بهبود کیفیت خدمات ارائه شده به بیماران بستری روانپزشکی شد و این خدمات از طریق استاندارد سازی بخش ها و اورژانس های روانپزشکی بیمارستان ها (تک تخصصی-عمومی)، کاهش زمان دسترسی مردم برای دریافت خدمات روانپزشکی درمناطق محروم و سخت دسترس و کاهش پرداخت از جیب مردم برای دریافت خدمات روانپزشکی با توجه به سهولت دسترسی در شهر محل اقامت می شد.
وی در پایان درخصوص توسعه خدمات درمان در بخش سوختگی گفت: استاندارد سازی و توسعه 14 مرکز تخصصی درمان سوختگی و توسعه 207 تخت سوختگی از دیگر اقدامات انجام شده در حوزه توسعه زیرساخت های درمان است.

انتهای پیام/

287 / 20

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار