انجام سالیانه ۱۰۰ پیوند قلب در کشور

شنبه 17 شهریور 1397 - 10:23
کد مطلب: 968365
رئیس بخش پیوند قلب اطفال شهید رجایی

یک متخصص قلب و عروق با تاکید براینکه بیماران پس از پیوند اعضا نیازمند حمایت وزارت بهداشت و دولت هستند، گفت: اگر بیماران تحت حمایت نباشند به دلیل مشکلات اقتصادی و تامین دارو جان خود را از دست می دهند.

به گزارش ایسکانیوز، دکتر بابک شریف کاشانی در آستانه برگزاری بیستمین کنگره ببن المللی تازه های قلب و عروق ایران با بیان اینکه سالانه شمار بسیاری از بیماران نیازمند به قلب در لیست انتظار پیوند جان خود را از دست می دهند، گفت: آمار پیوند اعضا در ایران مطلوب است؛ اما باید تلاش کنیم با فرهنگسازی این آمار را ارتقاء دهیم و مانع مرگ بیماران نیازمند در لیست انتظار پیوند اعضا شویم.

وی با توجه به اینکه آمار پیوند قلب در استان تهران بیش از سایر استان هاست، گفت: به صورت میانگین سالانه ۷۵ تا ۱۰۰ پیوند قلب در ایران انجام می شود.

متخصص قلب و عروق ادامه داد: در حال حاضر برای نجات جان بیماران در لیست انتظار پیوند می توان از قلب مصنوعی استفاده کرد؛ اما متاسفانه به دلیل گران‌قیمت بودن این جراحی عمده بیماران قادر به انجام آن نیستند.

در حال حاضر برای نجات جان بیماران در لیست انتظار پیوند می توان از قلب مصنوعی استفاده کرد اما متاسفانه به دلیل گرانقیمت بودن این جراحی عمده بیماران قادر به انجام آن نیستند

در حال حاضر برای نجات جان بیماران در لیست انتظار پیوند می توان از قلب مصنوعی استفاده کرد؛ اما متاسفانه به دلیل گران‌قیمت بودن این جراحی عمده بیماران قادر به انجام آن نیستند

وی افزود: بیمارانی که قلب مصنوعی دریافت می کنند گاه دیگر نیازی به پیوند قلب نخواهند داشت اما باید همانند بیماران پیوندی تحت نظر پزشک باشند.

رئیس بخش پیوند قلب بیمارستان مسیح دانشوری با بیان اینکه امروزه به دلیل شیوع تصادفات و سکته ها آمار مرگ مغزی نسبت به گذشته افزایش پیدا کرده است، تصریح کرد: علم پزشکی این امکان را فراهم کرده که از اعضای بدن فردی که دچار مرگ مغزی شده و امکان حیات برایش وجود ندارد جان بیمار دیگری را نجات داد؛ اما متاسفانه برخی مواقع به دنبال عدم تمایل خانواده های افراد مرگ مغزی به اهدای اعضا بیماران نیازمند در لیست انتظار جات خود را دست می دهند.

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه تمام افراد برای ترویج فرهنگ اهدا می توانند کارت اهدای عضو دریافت کنند، افزود: این اقدام موجب می شود تا هنگام وقوع حادثه تصمیم گیری برای اعضای خانواده نیز آسانتر باشد.

وی در بخش دیگری از سخنانش با توجه به سختی رضایت خانواده ها برای اهدا و جراحی پیوند قلب، گفت: بیماران پیوندی پس از جراحی باید تحت نظر پزشک باشند و دارو مصرف کنند که گاه تهیه این داروها برای آنها سخت می شود و این امر موجب می شود بیماران درمان را رها کنند.

وی افزود: متاسفانه رها کردن درمان موجب می شود بیمار به دلیل عدم دریافت داروهای ضروری جان خود را از دست بدهد پس ضروریست انجمن ها، وزارت بهداشت و دولت بسته های حمایتی برای بیماران پیوندی تعریف کنند تا آنها پس از جراحی دچار مشکل نشوند.

متاسفانه رها کردن درمان موجب می شود بیمار به دلیل عدم دریافت داروهای ضروری جان خود را از دست بدهد پس ضروریست انجمن ها، وزارت بهداشت و دولت بسته های حمایتی برای بیماران پیوندی تعریف کنند تا آنها پس از جراحی دچار مشکل نشوند

شریف کاشانی با بیان اینکه عدم حمایت از بیماران پس از پیوند موجب هدر رفت عضو پیوندی، جان بیمار، تلاش گروه های پیوند و تیم جراحی می شود، یادآور شد: علاوه بر دارو یکی از مهم ترین مشکلات بیماران پیوندی اشتغال است. متاسفانه مدیران ادارات و شرکت ها وقتی متوجه می شوند فرد متقاضی تحت جراحی پیوند عضو قرار گرفته به بهانه عدم کارایی از استخدام وی چشم پوشی می کند که همین امر مشکلات اقتصادی بیماران را دو چندان می کند.

گفتنی است بیستمین کنگره بین المللی تازه های قلب و عروق ۲۰ تا ۲۳ شهریور در مرکز همایش های برج میلاد برگزار می شود.

انتهای پیام/

20 / 20

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار