چند درصد سهم بهداشت و درمان  به طب سنتی اختصاص دارد؟

مشاور وزیر بهداشت و مدیرکل دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت با بیان اینکه جامعه پزشکی با طب سنتی عناد ندارد، گفت: پزشک، اساسا دوست دارد بیمارش درمان شود و اگر مشکلی در این زمینه وجود دارد به دلیل عدم آگاهی و شناخت جامعه پزشکی از قابلیت ها و توانمندی های طب سنتی است و چون نسبت به این طب، شناختی ندارند، لذا جرات نمی کنند که به بیمار خود بگویند که از درمان های طب سنتی استفاده کند.

به گزارش ایسکانیوز، دکتر محمود خدادوست در نشست با اصحاب رسانه کرمان با بیان این مطلب، افزود: برای افزایش آگاهی گروه های پزشکی با طب سنتی، در دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی برای ورودی های 96 به بعد، دو واحد درسی آشنایی با طب سنتی به واحد‌های درسی آنان افزوده شده است.

وی برگزاری برنامه های بازآموزی و همچنین برگزاری دوره های کوتاه مدت مهارتی را از برنامه های افزایش آگاهی پزشکان نسبت به طب سنتی ایرانی عنوان کرد.

دکتر خدادوست در پاسخ به این سوال که چند درصد سهم بهداشت و درمان به طب سنتی اختصاص دارد، گفت: مطالعه ای در این زمینه انجام نشده ولی فعلا سهم اندکی داریم، اما ادعا می کنیم که در دهه اخیر تلاش کردیم بستر استفاده از این ظرفیت را فراهم کنیم.

به گفته وی در حال حاضر 56 سلامتکده طب سنتی در کشور توسط مراکز دانشگاهی ارائه خدمت می کنند.

وی در مورد نظارت بر خدمات طب سنتی و عطاری ها گفت: ساختاری در این زمینه در وزارت بهداشت شکل گرفته است، اما هنوز در برخی دانشگاه ها ساختار تشکیلاتی منسجمی که تکلیف هدایت و تولیت طب سنتی را داشته باشد نداریم؛ چراکه از زمان برنامه پنجم و ششم توسعه، گسترش تشکیلاتی در سیستم دولتی مقداری محدود شد، لذا دانشگاه ها باید از ظرفیت موجود خود استفاده کنند.

وی گفت: در حال حاضر، شاخص های نظارتی مشخص شده اند و از سوی معاونت های درمان، غذا و دارو و بهداشت، نظارت لازم در حد امکانات موجود انجام می شود.

مشاور وزیر بهداشت در ادامه گفت: امیدواریم با تبیین صحیح طب ایرانی مانع بروز افراط و تفریط در این رشته شویم.

وی با بیان این موضوع که براساس تعریف سازمان جهانی بهداشت، طب سنتی ریشه در باور و فرهنگ مردم دارد، افزود: براساس توصیه این سازمان باید از ظرفیت های بومی این رشته استفاده کرد تا هزینه های درمان کاهش پیدا کنند.

دکتر خدا دوست ادامه داد: البته براساس گفته های سازمان جهانی بهداشت، این نگرانی وجود دارد که ممکن است از این علم سوء استفاده شود.

وی گفت: در برخی مواقع این ذهنیت غلط وجود دارد که چون طب سنتی درمان طبیعی است پس بی خطر است در حالی که داروهای گیاهی می توانند عارضه دار باشند و یا به خصوص با دیگر داروهای مصرفی بیمار تداخل پیدا کنند.

وی بر لزوم افزایش آگاهی مردم از نحوه استفاده صحیح از روش های درمانی در طب سنتی تاکید کرد و افزود: در این صورت است که می توان انتظار داشت که مردم با اطمینان بیشتری از خدمات طب سنتی بهره مند شوند.

دکتر خدادوست در پایان از راه اندازی رشته جدیدی با عنوان کارشناسی فرآورده های طبیعی خبر داد و گفت: همچنین پیشنهاد راه اندازی رشته های مراقبت های بالینی در طب سنتی ایرانی و ماساژ طب ایرانی به شورای عالی برنامه ریزی ارائه شده است.

انتهای پیام/

کد خبر: 969981