حداکثر تراکم کلاس های درسی باید ۲۶ نفر باشد

سه‌شنبه 3 مهر 1397 - 07:26
کد مطلب: 970940
دکتر رضوان حکیم زاده

 معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش گفت: بر اساس نشانگر‌های شورای عالی آموزش و پرورش و کیفیت نظام آموزشی حداکثر تراکم کلاس های درسی باید ۲۶ نفر باشد.

به گزارش ایسکانیوز و به نقل از فارس معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش درباره اجرای تکالیف مهارت محور در مدارس از ابتدای سال تحصیلی جدید گفت: در برخی از مدارس که شرایط اجرای این طرح از جمله تراکم ۱۶ تا ۲۵ نفر، از بین مناطق کشور انتخاب شده اند که لیست این مدارس برای استان‌ها ارسال شده است.

رضوان حکیم زاده گفت: برنامه ویژه مدرسه برنامه‌ای است که ۲ ساعت از زمان آموزش به مدارس داده می‌شود تا مدارس با همکاری والدین، معلمان و مربیان و از طریق شورای مدرسه تصمیم گیری کنند چه نوع محتوا، آموزش و مهارتی به دانش آموزان ارائه شود.

سال آینده معلمین با آموزش‌های مرتبط سر کلاس‌های درس حاضر می‌شوند

مقاطع اجرایی شدن برنامه ویژه مدرسه

معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش درباره مقاطع اجرایی شدن این طرح گفت: در پایه چهارم، پنچم، ششم و سه پایه اول متوسطه اجرایی می‌شود.

حکیم زاده در ادامه اظهار کرد: بر اساس راهکار‌های سند تحویل بنیادین باید ۱۰ تا ۲۰ درصد زمان آموزش در اختیار مدارس قرار بگیرد. این برنامه توسط وزارت آموزش و پروش در قالب کاهش تمرکز و حرکت به سمت مدرسه محوری اجرا می‌شود. بر اساس این برنامه معلمان و مربیان نقش بسیار فعالی در تعیین محتوای یادگیری این دو ساعت خواهند داشت.

معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش با بیان اینکه در این ۲ ساعت آموزش برنامه‌های متنوعی می‌تواند اجرایی شود که به تشخیص مدرسه است گفت: در چارچوب تهیه شده و دستور العمل ابلاغ شده مهارت‌های اصلی زندگی، مهارت‌های مربوط به شغل یابی، توجه به فرهنگها، آداب و سوم محلی، فرهنگ‌های قبیله ای، ویژگی‌های جغرافیایی و تفاوت‌های اقلیمی و سایر برنامه‌های که شورای مدرسه تشخیص به آموزش آن‌ها می‌گیرد به دانش آموزان در برنامه ویژه مدرسه آموخته می‌شود.

حکیم زاده با بیان اینکه یکی از ساحت‌های سند تحول بنیادین ساحت تربیت زیستی و بدنی به دانش آموزان است، گفت: معاونت پرورشی برنامه‌های متنوعی را در قالب مهارت‌های زندگی به دانش آموزان آموزش می‌دهند و سعی شده برنامه‌هایی برای غنی کردن منابع آموزشی موجود اجرایی شود. این مولفه یکی از مقوله‌های آموزش سلامت است که دفتر آسیب‌ها و سلامت معاونت تربیت بدنی مسئولیت اجرای آن را بر عهده دارد.

هیچ کلاس بدون معلمی نداریم

معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش درباره کمبود معلم گفت: با توجه به تمهیداتی که اندیشیده شده امسال هیچ کلاس بدون معلمی نداریم. البته اگر بر اساس سند تحول بنیادین و نگاه تخصصی به قضیه نگاه کنیم در دوره ابتدایی آموزش و پرورش نیاز به معلمان مرتبط با رشته تحصیلی مرتبط و آموزش‌های مرتبط در این مقاطع دارد تا نگاه تخصصی در سند تحول بنیادین تحقق پیدا کند. در این رابطه ظرفیت دانشگاه فرهنگیان با رایزنی‌های آقای بطحایی افزایش یافته است.

وی در ادامه گفت: در صدد هستیم تا سال آینده مخصوصا در دوره ابتدایی نیرو‌های مرتبط و با آموزش‌های کافی بر سر کلاس‌های درس آورده شوند.

معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش درباره ظرفیت کلاس‌های درس در چارچوب سند تحول بنیادین افزود: بر اساس نشانگر‌های شورای عالی آموزش و پرورش و کیفیت نظام آموزشی حداکثر تراکم کلاس باید ۲۶ نفر باشد. این تراکم دانش آموزان باید در سه سطح کلان شهرها، شهر‌های کوچک و مناطق محروم و کم جمعیت، و همچنین بر اساس تعداد دانش آموزان و تعداد معلم محاسبه شود.

انتهای پیام/

20 / 20

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار