دستگاه قابل حمل ردیابی سرطان ساخته شد

به تازگی یک دستگاه قابل حمل ساخته شده که با بررسی نمونه مایعات بدن انسان می تواند سرطان و سکته قلبی را ردیابی کند.

به گزارش گروه دانشگاه ایسکانیوز به نقل از مهر، یک دستگاه کوچک و قابل حمل می تواند به سرعت و با دقت سرطان و حمله قلبی را تشخیص دهد. دانشمندان ادعا می کنند این دستگاه کمک می کند فرایندهای تشخیص سرطان در سراسر جهان راحت تر انجام شود.

محققان دانشگاه گلاسگو یک دستگاه ابداع کرده اند که از چند حسگر تشکیل شده است. این دستگاه به اپلیکیشن موبایل متصل می شود و مولکول های ریز مختلف در مایعات بدن انسان را اندازه گیری می کند.

دانشمندان با اندازه این مولکول ها ( که متابولیت نامیده می شود) می توانند سلامت بیمار یا میزان گسترش بیماری در بدن فرد را رصد کنند.

به گفته آنان قابلیت ردیابی سریع این دستگاه برای شناسایی حمله قلبی، سرطان و سکته مناسب است. در حال حاضر مولکول های متابولیت با روش های پرهزینه و گرانبها سنجیده می شود که نیازمند تجهیزات سنگین هستند.

این دستگاه جدید بر محور یک تراشه سیلیکونی ساخته می شود که تولید آن ارزان است و بیشتر اوقات در دستگاه های عکسبرداری کاربرد دارد.

این تراشه که نیمه رسانا است از ناخن فرد کوچکتر است و به چند قسمت تقسیم می شود تا همزمان ۴ متابولیت را درمایعات بدن انسان ردیابی و اندازه گیری کند.

این دستگاه تاکنون توانسته چند متابولیت مرتبط با سکته قلبی و سرطان پروستات را ردیابی کند.

انتهای پیام/

کد خبر: 971239