واعظی در برنامه تلویزیونی«نگاه یک»:

اروپایی ها تا آبان ماه اقدامات عملی شان را اعلام می کنند

یکشنبه 8 مهر 1397 - 08:43
کد مطلب: 971717
محمود واعظی

رئیس دفتر رئیس جمهور با بیان اینکه اروپایی ها اعلام کردند همواره به دنبال مرتفع کردن نارسایی ها خواهند بود، گفت: تلاششان این بود که تا آبان ماه اقدامات عملی شان را اعلام کنند.

به گزارش ایسکانیوز ، محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور با حضور در برنامه نگاه یک در خصوص دستاوردهای سفر رئیس جمهور به نیویورک برای شرکت در هفتاد و سومین مجمع عمومی سازمان ملل، اظهار داشت: مجمع عمومی سازمان ملل یکی از مهمترین تریبون های متعلق به همه کشورهای دنیا برای بیان مواضع و نکات مدنظر برای انتقال به افکار عمومی است. علاوه بر سخنرانی در مجمع عمومی، فرصت خوبی برای ملاقات ها وجود دارد. معمولا در سفرها هدف گذاری های مختلفی می کنیم. به برخی ابهاماتی که به وجود می آورند در آنجا پاسخ می گوییم و از سویی دیگر فرصت خوبی برای صحبت کردن با رسانه های بین المللی است.

وی افزود: برای هماهنگی با نهادهای بین المللی نیز فرصت خوبی است. سفر رئیس جمهور هدف های مختلفی را دنبال می کرد که این سفر یکی از سفرهای خوب بود و آنچه را در ۲-۳ ماه گذشته هدف گذاری کرده بودیم به آن رسیدیم و تحقق پیدا کرد. از گذشته کمیته هایی در ریاست جمهوری و وزارت امور خارجه تشکیل شده بود. حدود ۲ هفته قبل از سفر با توجه به ریاست آمریکا بر شورای امنیت و اعلام ترامپ برای برگزاری جلسه شورای امنیت درباره ایران، برخی از سیاسیون و گروه های مختلف و دلسوزان با توجه به این شرایط، توصیه می کردند که خوب است رئیس جمهور به این سفر نرود.

رئیس دفتر رئیس جمهور ادامه داد: دیدگاه های دیگری نیز وجود داشت که ما هرجا غیبت کردیم، ضرر کردیم. آنچه مواضع ما است، برحق است و اگر حضور پیدا میکردیم و مواضع خود را اعلام می کردیم حرف ما شنیده می شد. با مشورت های مختلف تصمیم بر رفتن گرفته شد و وقتی به آنجا رفتیم همه چیز عوض شد؛ جلسه شورای امنیت موضوعش تغییر کرد و به تغییر اشاعه تبدیل شد. در این جلسه ترامپ همان حرف های مجمع عمومی را در شورای امنیت زد که خوشبختانه همه اعضای شورای امنیت از برجام حمایت کردند.

واعظی خاطرنشان کرد: آنچه قرار بود طراحی کنند که به ضرر ما شود، به ضرر آمریکا تمام شد و این درسی به ما می دهد که اگر اعتماد به نفس و اعتقاد داشته باشیم، حضورمان در این محافل بر قدرتمان می افزاید.

شرایط ترامپ امروز شرایط خوبی نیست

وی با بیان اینکه شرایط ترامپ امروز شرایط خوبی نیست، گفت: آمریکایی ها در آستانه انتخابات بسیار مهمی هستند که هم انتخاب مجلس نمایندگان است و هم یک سوم سنا به همراه بخشی از استانداران و فرمانداران باید تغییر پیدا کند. برای جمهوری خواهان و دموکرات ها نتیجه این انتخابات مهم است چراکه بر روی نتایج انتخابات ریاست جمهوری تاثیر خواهد گذاشت. یکی از کارهایی که ترامپ انجام می‌دهد چون دستاورد داخلی ندارد، به دنبال دستاورد خارجی می گردد. با کره شمالی نتوانست به موفقیت برسد و به همین دلیل متمرکز شده تا با ایران به تفاهم برسد و به همین دلیل است که در چندماه گذشته از طریق مقامات مختلف بحث مذاکره بی قید و شرط را مطرح می کند.

رئیس نهاد ریاست جمهوری با بیان اینکه مذاکره برای مذاکره معنی ندارد و باید معطوف به یک موضوع باشد، تصریح کرد: این موضوع را روشن کردیم که در گذشته مذاکره شد و نتیجه اش برجام شد، آنکه برجام را نقض کرده نمی تواند ادعای مذاکره کند، اول باید به تعهدات خود در برجام برگردد و بعد ادعا کند و این موضع هم در تهران و هم در نیویورک مطرح شد.

واعظی بیان داشت: در این سفر هم مراجعاتی بود، اما شرایط امسال متفاوت بود. سال گذشته آمریکا در برجام حضور داشت اما امسال خارج شده بود. آنچه ما مطرح کردیم در خصوص بدعهدی آمریکا هم برای افکار عمومی این کشور و هم رقبای سیاسی آنها موضوعی بود که قابل پذیرش بود.

ترامپ هیچ‌وقت شخصیت با ثباتی ندارد و نمی شود روی حرفش حساب کرد

وی در خصوص واکنش روحانی به توییت ترامپ و دوست داشتنی خطاب کردن او توسط رئیس جمهور آمریکا، عنوان کرد: ما شخصیت ترامپ را بعد از اینکه سر کار آمده بود تجزیه تحلیل کردیم؛ او هیچ‌وقت شخصیت با ثباتی ندارد و نمی شود روی حرفش حساب کرد. ترامپ صبح روز سه شنبه توئیت کرد که برای رئیس جمهور ایران که مرد دوست داشتنی هست احترام قائل هستم، اما بعداز ظهر همان روز در سخنرانی خود از لغاتی استفاده می کند که هیچ سیاست مداری آن را قبول ندارد. برای ما قابل قبول بود که روی حرف صبح و حرف ۳ ساعت بعد از آن نمی شود حساب کرد.

رئیس دفتر رئیس جمهور با اشاره به عرف جلسات مجمع عمومی سازمان ملل و سطح سخرانی در روز اول، تاکید کرد: اینکه ترامپ از آن ادبیات سخیف در خصوص کشورهای مختلف استفاده کرد، سطح سخنرانی را در روز افتتاحیه پایین آورد. معمول نیست که کسی مطلبی را بگوید و همه سالن به او بخندد و بعد بگوید که انتظار چنین واکنشی را نداشتم! این نشان می دهد که شخصیت یک فرد رفتار او را می سازد و ترامپ نتوانسته در طول این دو سال شخصیت خوبی از خود نشان دهد. در داخل امریکا نیز مردم و رسانه ها از این موضوع ناراحتند که رئیس جمهور در آمریکا به مضحکه گرفته شده است.

نتانیاهو و ترامپ در توهم هستند

واعظی در خصوص سخنان بی اساس نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل، اظهار داشت: او به زعم خود هر دفعه برای ایران در آنجا سورپرایزی دارد که هیچ خریداری هم در دنیا ندارد و لازم نبود که ما در ایران موضوع تورقوزآباد را دنبال کنیم چرا که همانجا رسانه‌ها می گفتند که سخنان او در گذشته، یک مورد هم درست نبوده است.

به گزارش مهر، رئیس نهاد ریاست جمهوری با بیان اینکه نتانیاهو و ترامپ در توهم هستند و یک نگاه دیگری نسبت به دنیا و خودشان دارند، افزود: کسی که خودش سلاح هسته ای دارد و متعهد به هیچ یک از کنوانسیون‌های بین المللی نیست، به خود اجازه می دهد چنین سخنانی بگوید که این نشان دهنده توهم است. الان شرایط با گذشته متفاوت شده و ایران جایگاهی را پیدا کرده که با این سخنرانی ها تزلزل پیدا نمی کند.

وی در خصوص نظرات و واکنش ها نسبت به سخنرانی حجت الاسلام روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل، ادامه داد: آگاهانه یا سهوا رسانه ها و شخصیت های مختلف سیاسی، سخنرانی رئیس جمهور را در مقابل سخنرانی ترامپ قرار می دادند. برای آنها مهم بود که یک سخنرانی از ادبیات غیرسیاسی، غیرحقوقی و سخیف و سخنران دیگری از ادبیاتی کاملا سیاسی و حقوقی استفاده کند و این موضوع در دیدار با رهبران کشورهای مختلف کاملا مشخص بود.

رئیس دفتر رئیس جمهور با بیان اینکه الان در دنیا بحث حقوق بین الملل خریدار دارد، خاطرنشان کرد: یک توافقی در شورای امنیت به تصویب می رسد، اما کشوری که عضو شورای امنیت است از آن خارج می شود و از دیگران می خواهد به این قطعنامه عمل نکنند، درحالی که امروز بدعهدی از هیچکس پذیرفته نیست.

سازمان ملل تاسیس شد تا چندجانبه گرایی را ترویج کند

واعظی گفت: بحث یکجانبه گرایی و چندجانبه گرایی نیز مطرح شد چراکه سازمان ملل تاسیس شد تا چندجانبه گرایی را ترویج کند. اینکه رهبر یک کشور به صرف بزرگ بودن اقتصاد یا کشورش به خود اجازه هرکاری بدهد در دنیای امروز پذیرفتنی نیست. ما تلاش کردیم این موضوع را باز کنیم و آقای رئیس جمهور به خوبی این موضوع را در مصاحبه ها و دیدار ها تشریح کردند. آنچه الان آمریکا به دنبال آن است یکجانبه گرایی است و این موضوع به خوبی در نیویورک جا افتاد.

وی با بیان اینکه فرصت ما برای این سفر کوتاه بود و در مجموع سه روز آنجا بودیم، تصریح کرد: ۱۷ دیدار در این سه روز تنظیم کردیم که از صبح تا قسمتی از شب ادامه داشت. علاوه بر آن ۳ مصاحبه مطبوعاتی نیز داشتیم و درکنار آن دیدار با نخبگان سیاسی آمریکا، مسلمانان آمریکا و سردبیران تمام رسانه های نوشتاری و شنیداری آمریکا نیز برگزار شد.

به گزارش مهر، رئیس نهاد ریاست جمهوری، بیان داشت: در ملاقات ها با سران کشورها با توجه به مسائل اقتصادی یکی از اهدافمان تقویت روابط اقتصادی با کشورهای مختلف بود. دوم بحث شرایط منطقه ما بود و در رابطه با برجام و آنچه پیامدهای خروج آمریکا بود را نیز شفاف کردیم.

واعظی با بیان اینکه با توجه به اقدام تروریستی در اهواز و شهادت جمعی از هموطنانمان تقریبا همه سران کشورها این اقدام را محکوم کردند، عنوان کرد: آمریکایی‌ها اول یک موضع گرفتند که ایرانی ها باید به خودشان برگردند که چه چیزی باعث به وجود آمدن این حادثه شده است؛ اما آقای رئیس جمهور این موضوع را به خوبی باز کردند و گفتند پس باید راجع به ۱۱ سپتامبر نیز چنین چیزی وجود داشته باشد و نتیجه این صحبت این شد که روز دوشنبه بعد از ظهر، شورای امنیت سازمان ملل با اتفاق آرا در بیانیه ای این اقدام تروریستی را محکوم کرد.

وی مجموعه ملاقات ها و دیدارهای رئیس جمهور در نیویورک را مثبت و سازنده ارزیابی کرد.

به گزارش مهر، رئیس دفتر رئیس جمهور در خصوص ملاقات حجت الاسلام روحانی با رئیس صندوق بین المللی پول، تاکید کرد: خوشبختانه نماینده ما در صندوق بین المللی پول، فرد بسیار مجربی است و ارتباط خوبی را برقرار کرده‌اند و عضو شورای اصلی این صندوق هستند. به دلیل اینکه صندوق بین المللی پول تلاش می کند بی طرف باشد و از طرفی خود را حامی کشورهای عضو می داند، این ملاقات خوب بود و اعلام آمادگی کردند هرآنچه می توانند از ایران حمایت کنند.

واعظی اظهار داشت: قول و قرارهایی برای همکاری های آینده گذاشتیم و آنها گفتند ما با همه کشورهای عضو به گونه ای برخورد می کنیم که از اصول تاسیس این صندوق خارج نشویم.

اروپایی ها اعلام کردند همواره به دنبال مرتفع کردن نارسایی ها خواهند بود

وی در خصوص دیدار روحانی با امانوئل ماکرون و ترزا می نیز افزود: در بین سران کشورهایی که در نیویورک حاضر بودند، سعی کردیم با سه همسایه و با تعدادی از کشورهای اروپایی و آسیایی دیدار داشته باشیم. در بین این ملاقات ها با توجه به اینکه فرانسه و انگلیس در رابطه با برجام جزو ۱+۴ هستند، دو کشور مهم هستند.

رئیس نهاد ریاست جمهوری، ادامه داد: نکات متعددی بحث شد از جمله اینکه اعلام کردند به دنبال این هستیم که برجام بماند و از ما خواستند که اجازه ندهیم برجام را بعنوان دستاورد سالها مذاکره یک کشور از بین ببرند. مطرح کردند که این از نظر سیاسی مهم است تا تلاش کنیم تعهدات انجام شود. اروپایی ها گفتند که محدودیت هایی برای شرکت‌های بزرگمان داریم، به ما اجازه دهید که روی آن فکر کنیم تا شرکت‌ها و بانک‌هایی که با آمریکا کار ندارند، با ایران کار کنند و ما مشوق آنها خواهیم بود.

واعظی با بیان اینکه اروپایی ها اعلام کردند همواره به دنبال مرتفع کردن نارسایی ها خواهند بود، خاطرنشان کرد: تلاششان این بود که تا آبان ماه اقدامات عملی شان را اعلام کنند. وزاری خارجه نیز مذاکراتی داشتند که موفق بود و به یک بیانیه مشترک رسیدند که گامی مهم و رو به جلو در زمینه نفت و بانک بود. کشورهای اروپایی و حتی کشورهایی که عضو اتحادیه اروپا و یا ۱+۴ نیستند، مثل نخست وزیر ژاپن توصیه‌شان ماندن برجام است.

تا موقعی برجام می ماند که منافع ما تامین شود

وی گفت: اعلام کردیم که تا موقعی برجام می ماند که منافع ما تامین شود. ژاپن به ما گفت در حال مذاکره با آمریکایی ها برای خرید نفت از ایران هستیم؛ بسیاری از شرکت های بزرگ چند ملیتی هستند، ملاحظاتی دارند که نمی‌توانند آن را نادیده بگیرند. وقتی شرکت ها یا بانک هایی که به دلایل مسائل اقتصادی ملاحظاتی دارند، اروپایی ها پیشنهاد داده‌اند که بانک مرکزی شان وارد مبادلات با بانک مرکزی ایران شود.

به گزارش مهر، رئیس دفتر رئیس جمهور با بیان اینکه اروپایی ها ساز و کاری را دارند درست می کنند تا بتوانند با ما تجارت کنند، تصریح کرد: در اروپا عملا تهاتر هم اگر بشود، با یورو انجام می شود و ما هم آمادگی کار کردن با یورو را داریم. با برخی از کشورها مانند ترکیه و روسیه به دنبال این هستیم که بتوانیم با پول ملی مبادله کنیم. در شرایط جدید سازوکار های جدیدی را داریم طراحی می کنیم که دلار را دور بزنیم و اینکه دلار در کوچه و بازار بی اهمیت ارزش پیدا کرده، ما به دنبال کنار گذاشتن آن هستیم.

واعظی بیان داشت: یک واقعیت را باید قبول کنیم و آن این است که آمریکا از تمام امکانات سیاسی، تبلیغاتی و نفوذ خود در برخی کشورهای منطقه مانند عربستان، امارات و رژیم صهیونیستی بهره می برد تا فشار اقتصادی بر ما وارد کند. به دلیل اینکه اقتصاد برتری است در دنیا، فشارهایی بر ما نیز وارد می شود که اسم آن را جنگ اقتصادی گذاشته ایم. این جنگ را ما شروع نکردیم. ما به دنبال مذاکره و حل کردن مشکلات با دنیا بودیم و این آمریکا بود که با روی کار آمدن ترامپ همه چیز را به هم زد. آیا باید تسلیم شویم یا با آمادگی کامل در برابر آنها ایستادگی کنیم؟

وی با تاکید بر اینکه اگر بتوانیم ۶ تا ۸ ماه مقاومت کنیم قطعا از این شرایط عبور خواهیم کرد، عنوان کرد: باید در دنیا یارگیری کنیم و از همه ابزارها و روابط استفاده کنیم.

سفیر ایران در چین انتخاب شده است

رئیس دفتر رئیس جمهور در پاسخ به سوالی پیرامون عدم معرفی سفرای ایران در هند و چین بعنوان شرکای اقتصادی ایران در دوران جنگ اقتصادی، تاکید کرد: ما الان در پاریس هم سفیر نداریم، اما آیا این به معنای تعطیلی سفارت است؟ همیشه در دوران تابستان سفرا تغییر پیدا می کنند و وقتی سفیر قبل برمی گردد تا سفیر جدید به ماموریت برود، وقفه ای وجود دارد. الان سفارت خانه های ما سرپرست دارد و وقفه ای در انجام امور وجود ندارد. نقص ها را نیز هیات هایی که به آنجا می رود پر می کند و نگذاشته ایم روابطمان کمترین آسیبی ببیند.

واعظی اظهار داشت: انتخاب سفیر روندی در داخل و خارج کشور دارد و اگر یک اشکال در داخل یا خارج از کشور برای آن به وجود بیاید، ممکن است به تاخیر بیافتد. سفیرمان در هند انتخاب شد؛ اما تشخیص دادند آن را بعنوان معاون اقتصادی وزیر خارجه انتخاب کنند. بلافاصله فردی را مشخص کردیم که به دلایلی منصرف شد و پس از آن یکی از مدیران کل وزارت خارجه را انتخاب کردیم؛ پروسه داخلی طی شده و رفته برای توافق هندی ها که پس از توافق بالافاصله اعزام خواهد شد.

وی افزود: برای چین آقای همتی را انتخاب کردیم و رفتند، اما به دلایلی به ریاست بانک مرکزی انتخاب شدند و برگشتند. فرد جایگزین چین انتخاب شده اما اعلام نمی کنیم تا همه مراحل انجام شود.

باید آمادگی کامل در وزارت صمت، بانک مرکزی، وزارت کشاورزی به وجود آوریم

رئیس دفتر رئیس جمهور با بیان اینکه ما بعنوان یک کشور آسیایی نگاهمان به شرق و آسیا نگاهی جدی برای همکاری است، ادامه داد: با بسیاری از کشورهای آسیایی روابط نزدیک داریم و اینکه مطرح شود دولت فقط با اروپا کار می کند غلط است، ما سیاستی داریم که از همه بلوک ها در راستای منافع کشورمان استفاده می کنیم. روابطی که در ۶ ماه گذشته با چین داشتیم، حدود ۱۴ درصد افزایش پیدا کرده و اولین شریک تجاری ما هستند. بر اساس عدد و رقم حجم روابطمان با هند، چین و کشورهای دیگر آسیایی از کشورهای اروپایی بیشتر است.

واعظی در پاسخ به سوالی پیرامون نوسانات در بازار ارز، خاطرنشان کرد: مجموعه ای از عوامل داخلی، خارجی، سیاسی و روانی وجود دارد. اینکه کسی بگوید اشکال در دولت است، می خواهم بگویم پیچیده تر از این موضوع است. همین دولت و مجموعه ای که در سال ۹۲ سر کار آمد و آن شرایط تورمی و رشد منفی اقتصادی را داشت، ثباتی به وجود آورد و تا چندماه قبل آن را ادامه داد. اگر می خواهیم بگوییم عامل در داخل است، باید گفت که این تیم همان تیم قبلی است.

وی با بیان اینکه اتفاق و تغییری در سیاست ما نیافته است، گفت: آنچه اتفاق افتاد فشار از خارج بود که وقتی جدی شود، در داخل نیز باید مدیریت جدید به کار گرفت. ما باید خودمان را به سرعت آماده کنیم تا نسبت به فشارهای بیرونی عکس العمل داشته باشیم و این فشارهای بیرونی سیاسی، تبلیغاتی و روانی بود. ما باید آمادگی کامل در وزارت صمت، بانک مرکزی، وزارت کشاورزی به وجود آوریم.

به گزارش مهر، رئیس دفتر رئیس جمهور، تصریح کرد: همواره داریم تلاش می کنیم همه نقاط ضعف را پیدا کنیم. کاستی هایی داریم و داریم تلاش می کنیم که با توجه به جنگ اقتصادی بتوانیم سیاست معقول و پاسخگو داشته باشیم. مولفه دیگری بنام تولیدکنندگان و بخش خصوص وجود دارد که باید اینها هم با توجه به شرایط جنگ اقتصادی بگونه ای رفتار کنند که دشمن فکر نکند فشارهایش تاثیر گذاشته و باید تولیدشان را در بازار به موقع عرضه کنند و کالاها را در اثر تقاضای زیاد گران نکنند.

واعظی مولفه سوم را مردم برشمرد و بیان داشت: مردم باید بدانند که امروز در فضای مجازی گسترده و جنگ رسانه ای که وجود دارد به گونه ای رفتار کنند که رفتارشان همان گونه که معقول است، معقول بماند. اتفاق دیگری در حال رخ دادن است و آن این است که عربستان امارات و امریکا می خواهند فشار بیاورند و بازاری در سلیمانیه، هرات و دبی ایجاد کرده‌اند که ارز را در آن بازارهای کوچک بالا می برند و پیامدهای آن این است که این بازار کوچک ایران از آن تبعیت می کند.

دولت باید سیاست های ثبات‌زا اتخاذ کند

وی عنوان کرد: حدود ۱۳-۱۴ میلیارد دلار ارز مصرفی ما با قیمت ۴۲۰۰ تومان است که ۲۵ قلم ارزاق مردم و دارو را با آن پرداخت می کنیم. حدود ۲۵ میلیارد دلار یا بیشتر را از طریق نیما قرار است نیازمندی های کشور با آن وارد شود و فقط ۱ درصد ارز کشور در بازار کوچه و پس کوچه است. پس این ارز نه تعیین کننده محصولات و نه اقتصاد کشور است.

رئیس دفتر رئیس جمهور با بیان اینکه دولت باید سیاست های ثبات‌زا اتخاذ کند، تاکید کرد: فکر می کنیم اگر این سه مولفه دولت، بنگاه های اقتصادی و مردم بایکدیگر همکاری کنند، طبیعتا شرایط تغییر پیدا خواهد کرد. در کمیته ها و جلسات مختلف دولت که بسیاری از آنها اقتصادی و مربوط به زندگی مردم است مرتب بحث می شود و می دانیم مشکلات زندیگی مردم چیست و به دنبال حل آنها هستیم.

واعظی در خصوص عدم معرفی وزیر برای وزارت خانه های اقتصاد و کار، اظهار داشت: اینکه در این شرایط دو وزارت خانه وزیر ندارد، آیا ما آن‌ها را عزل کردیم و یا اینکه استیضاح شدند؟ آیا الان شرایط بهتر شده است؟ ما به دنبال مطالعه بودیم و اعلام کردیم درحال مطالعه هستیم که فردی را پیدا کنیم تا تبدیل به احسن شود و این کاری است که باید آن را انجام دهیم. ما در حال مطالعه و بررسی هستیم.

وی افزود: این وزارت خانه ها سرپرست دارند و همه کارهای وزیر را دارند انجام می دهند و دولت تمام اهتمام خود را گذاشته تا در این دو وزارت خانه مشکلی پیش نیاید. معاونی که قدیمی تر و مسلط تر بود را برای هر دو وزارت خانه انتخاب کردیم. رئیس جمهور دارند مطالعه می کنند و با افراد مختلف مشورت می کنند تا افرادی انتخاب شوند که تا پایان دوره بتوانند وزارت خانه ها را اداره کنند.

رئیس دفتر رئیس جمهور ادامه داد: یک بحثی که همواره با مجلس داشتیم این بود که رئیس جمهور اعلام کردند که به مسکن و ساخت مسکن بسیار بها می دهند و اعتقاد داشتند که وزارت راه و شهرسازی تفکیک شود چراکه در دو حوزه مسائل خاص خود وجود دارد. همچنین وزارت صنعت، معدن و تجارت که در این شرایط که وزارت بازرگانی برای نظارت نداریم، بخشی از آن در وزات صمت و بخشی دیگر در وزارت جهاد و کشاورزی است.

به دنبال تثبیت بازار هستیم

واعظی با بیان اینکه هنوز ما امیدواریم و در گذشته هم منتظر بودیم مجلس این کار را در خصوص تفکیک وزارتخانه ها انجام دهد، خاطرنشان کرد: امروز نیز رئیس جمهور و رئیس مجلس دیدار داشتند و راجع به اینکه مجلس این کار را انجام دهد تا به یکباره معرفی وزیر انجام شود در آینده نزدیک صحبت شد.

وی در خصوص شرایط بازار نیز با بیان اینکه به دنبال تثبیت بازار هستیم، گفت: به برخی ارز ۴۲۰۰ تومانی دادیم، کالا وارد کردند و وقتی به بازار رفت با قیمت بالاتر فروختند. نباید اینگونه موارد را با بگیر و ببند حل کنیم، بلکه معتقدیم با آگاهی دادن به وارد کننده و مصرف کننده باید حل کنیم. وظیفه رسانه ها و نخبگان کشور باز کردن مسائل است وقتی باز شود طبیعی است مردم تحت تاثیر شایعات قرار نمی گیرند و اگر بر اساس نیازها خرید کنیم، همیشه در مغازه ها جنس وجود خواهد داشت.

رئیس دفتر رئیس جمهور با بیان اینگه اگر با یک خبر سه برابر نیازمان خرید کنیم، طبیعی است که کمبود کالا رخ خواهد داد، تصریح کرد: فکر می کنیم این دوران یک دوره عبور است و در یک تا دوماه آینده قطعا از آن عبور خواهیم کرد و قیمت ارز قطعا پایین خواهد آمد چراکه قیمت فعلی قابل قبول نیست.

واعظی با تاکید بر اینکه کالا به اندازه کافی خریداری شده است و اولویت ما ارز ۴۲۰۰ تومانی برای سفره ها، ارزاق و دارو است، بیان داشت: قطعا با همکاری می توانیم بر مشکلات فائق آییم.

انتهای پیام/

156 / 156

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار