دولت مایل به افزایش قیمت ارز بود/بانک مرکزی باید برای کنترل بازار ارز مداخله کند

عضو هیأت علمی دانشگاه علامه طباطبایی گفت: منافع‌ برخی از عناصر حاضر در دولت و یا اتاق بازرگانی در بالا بودن نرخ ارز است و انتظار ندارند که بانک مرکزی نرخ ارز را کنترل کرده و اقدام به عرضه ارز در بازار کند.

به گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز، امرالله امینی عضو هیات علمی دانشگاه اقتصاد علامه طباطبایی، با اشاره به روند کاهشی نرخ ارز گفت: بالا رفتن قیمت ارز در ماه‌های گذشته عوامل مختلفی داشت که از جمله مهم‌ترین آن عوامل سیاست‌های بانک مرکزی بود؛ هرچند که نباید عوامل خارجی مانند سخنرانی ترامپ در سازمان ملل و یا برخی از کنفرانس‌هایی که در خارج از کشور برگزار می‌شد را نادیده گرفت؛ با این حال باز هم تاکید می‌کنم مهمترین علت افزایش نرخ ارز خود بانک مرکزی بود.

این استاد دانشگاه با اشاره به روند کاهشی نرخ ارز و تصمیماتی که اخیرا اتخاذ شده است گفت: بخشی از ثبات در بازار به انتظارات مردم بازمی‌گردد به طوری که مردم می‌توانند با کنترل به شرایط خود ثبات را به بازار ارز بازگردانند.

*بانک مرکزی قیمت ارز در بازار را رها کرده بود

این اقتصاددان ادامه داد: کشور ایران، کشوری است که با التهابات بیرونی و یا درونی نمی‌پاشد و بسیار مستحکم است بنابراین مردم باید این نکته در درک کنند و به دنبال خرید ارز نروند که این موضوع تقاضا را افزایش داده و موجب بالا رفتن قیمت می‌شود.

او با اشاره به اینکه تصمیمات بانک مرکزی مهم‌ترین دلیل افزایش قیمت ارز بود، توضیح داد: بانک مرکزی باید در بازار، ارز عرضه کند که متاسفانه این کار را انجام نمی‌داد هرچند که من صراحتا می‌گویم دولت نیز می‌خواست قیمت ارز بالا رود و ارز را گران بفروشد اما الان احتمال می‌دهم که دولت می‌خواهد ارز را کنترل کند هرچند که خوش بین نیستم.

*قیمت ارز باید 4 تا 5 هزار تومان باشد

این استاد دانشگاه تاکید کرد: با توجه به درآمدهای جامعه قیمت ارز مناسب در بازار حدود 4 تا 5 هزار تومان باشد و قیمت‌های بیش از آن قطعا به مردم و حتی دولت فشار وارد می‌کند. هرچند که برخی از عناصر حاضر در دولت و یا اتاق بازرگانی منافع‌شان در بالا بودن نرخ ارز است و انتظار ندارند که بانک مرکزی نرخ ارز را کنترل کرده و اقدام به عرضه ارز در بازار کند.

امینی تاکید کرد: اگر دولت بخواهد این سیاست‌ را عمل کند قطعا شرایط سیاسی خودش را از دست خواهد داد و شرایط اقتصادی نیز به هم می‌ریزد.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: دولت برای ایجاد امنیت و ثبات باید سیاست کنترل نرخ ارز در بازار را ادامه داده و آن را متوقف نکند.

منبع: فارس

انتهای پیام/

کد خبر: 972308