وقف 800 هزار دلاری برای نابینایان ایرانی

سازمان اوقاف به مناسبت روز جهانی نابینایان به معرفی موقوفه‌ای می‌پردازد که توسط روشندل شیرازی برای نابینایان کشور وقف شده است.

به گزارش ایسکانیوز، بیست و سوم مهر ماه 97 مصادف با 15 اکتبر به‌عنوان روز جهانی نابینایان (روز جهانی عصای سفید) در تقویم به ثبت رسیده است.
در توضیحی مختصر درباره روز جهانی عصای سفید یا قانون عصای سفید باید گفت که استفاده از عصا برای سهولت رفت و آمد نابینایان از قرنها پیش متداول بوده؛ اما به‌کارگیری از عصای سفید به‌عنوان نمادی برای شناخت روشندلان به بعد از جنگ جهانی اول برمی‌گردد؛ سال 1921 میلادی یک عکاس انگلیسی به نام جیمز بیگز در اثر سانحه‌ای بینایی خود را از دست داد؛ جیمز برای در امان ماندن از خطرات وسایل نقلیه در خیابان‌های اطراف محل زندگی‌اش در شهر بریستول از عصای سفید استفاده کرد تا برای همگان قابل رویت باشد.
پس از این جریان بود که دو محقق آمریکایی یعنی ریاضیدانی به‌نام ناول پری و حقوقدانی به‌نام جاکوبز تن بروک قانونی را در پانزدهم اکتبر به‌نام قانون عصای سفید به تصویب رساندند و این روز را به‌نام روز جهانی نابینایان نامگذاری کردند؛ در قانون عصای سفید تمامی حقوق اجتماعی یک نابینا به‌عنوان عضوی از جامعه منعکس شده است.
همزمان با روز جهانی نابینایان به معرفی موقوفه‌ای می‌پردازیم که توسط یک روشندل برای کمک به روشندلان ایران اسلامی ثبت شده است.
عبدالله معطری واقفی متولد سال 1308 در شیراز است که سود حاصله از سپرده‌های 500 هزار دلاری و 278 هزار و پانصد دلاری و هفت زمین مزروعی را برای کمک به روشندلان ایران اسلامی وقف کرده است.
این واقف که خود نیز روشندل است، این موقوفات را در سال 91 و 92 به ثبت رساند؛ در خصوص بهره‌مندان این موقوفات در متن وقف‌نامه آمده است:

بر نابینایان مستحق و مستمند با اولویت و تقدم افراد اناث مقیم شهر شیراز و سپس استان فارس و در مراحل بعد در صورت موجودی در سطح ایران اسلامی با این توضیح که صرفا از محل سود سپرده حاصله حساب های مذکور پس از کسر مخارج ضروری حفظ عین و منافع موقوفه و حق‌التولیه و حق‌النظاره قانونی مابقی ماهیانه مبلغی معادل سه کیلو گوشت گوسفند با استخوان به افراد نابینا.

از نکاتی که در وقف‌نامه آمده است این بوده که بهره‌مندان باید به‌طور کامل از نعمت بینایی محروم باشند و این مسئله باید تحت گواهی تشخیص مرکز معتمد چشم پزشکی محل تایید شود.
از نکات قابل توجه در وقف‌نامه که آینده‌نگری واقف را نشان می‌دهد این است که وی در وقف‌نامه خود متذکر شده است که سود سپرده حسابها باید در راستای اجرای نیت واقف هزینه شود و در صورتی که ان‌شاء‌الله روزی برسد معلولان ایران اسلامی مانند سایر کشورهای پیشرفته از زمان معلولیت تا آخر عمر زیر پوشش واقعی خدمات دولت قرار گیرند و نیازمند هیچگونه کمکی نباشند، سود سپرده‌های مذکور در وقف‌نامه جهت اطعام عمومی در مراسم عزاداری سرور و سالار شهیدان حضرت ابی‌عبدالله‌الحسین (ع) هزینه شود.

انتهای پیام/

کد خبر: 973630