سازمان‌های بین‌المللی قابل اعتماد نیستند/ مشکلات کشور با عصبانیت حل نمی‌شود

خطیب نمازجمعه تهران با بیان اینکه سازمان های بین المللی قابل اعتماد نیستند، گفت: دبیر اجراییFATF به صراحت گفته است که هیچ تضمینی برای خروج ایران از لیست سیاه نیست.

به گزارش ایسکانیوز، آیت الله سید احمد خاتمی خطیب امروز نمازجمعه تهران، طی سخنانی در جمع نمازگزاران، حل مشکل معیشت مردم را مساله اول کشور عنوان کرد و اظهار داشت: مسئولان و مردم این مساله را باید باور داشته باشند و بدانند که ایجاد تنش و پرداختن به مسائل حاشیه ای از سوی هر کسی که باشد بد است. مشکل مردم مسائل جزئی نیست، با حاشیه سازی ها مردم را مشغول نکنید.

خاتمی گفت: راه حل برون رفت از مشکلات خداباوری و توکل بر اوست، باید از دیگران قطع امید کرد و به ظرفیت های داخلی باور داشت. اطاعت عملی از رهنمودهای ولایت و نه اطاعت شعاری، مدیریت و برنامه ریزی جهادی، وحدت حول محور ولایت و امثال این موارد می تواند به عنوان راهکار برون رفت از مشکلات باشند.

وی تصریح کرد: با سرو صدا به دنبال حل مشکلات نباشیم. مراقب موج سوارانی باشیم که می خواهند از آب گل آلود ماهی بگیرند و به تحریک اقشار مختلف مردم می‌پردازند.

خطیب موقت نمازجمعه تهران سپس به دشمنی های امریکا با ملت ایران پرداخت و گفت: ملت ایران 40 سال پیش، دزدانی را با خفت از کشور بیرون کردند و امروز باید مراقب باشیم که جهان استکبار می‌خواهد با استفاده از برخی قوانین بین المللی، دوباره وارد شود. نباید بگذاریم دزدهایی که با سیلی ملت بیرون شدند، از پنجره این قوانین مجدد وارد شوند.

وی در همین رابطه به موضوع FATF اشاره کرد و افزود: این لایحه برای تصویب نهایی باید در شورای نگهبان نیز تصویب شود و درصورت رد شدن آن در شورای نگهبان، اگر نمایندگان مجلس قانع نشدند، موضوع به مجمع تشخیص مصلحت نظام می رود. بنابراین نباید این این قصه را تمام شده بدانیم.

خاتمی با بیان اینکه موافقین و مخالفین نباید با این موضوع با عصبانیت برخورد کنند، گفت: این درست نیست که یک طرف به موافقین، انگ خائن بزند و طرف دیگر به مخالفین بگوید شما کشور و مشکلات کشور را نمی‌شناسید. با عصبانیت نمی‌توان مشکلات کشور را حل کرد.

خطیب موقت نمازجمعه تهران با تاکید بر اینکه این لایحه نیز مانند سایر لوایح، مسیر قانونی خود را طی می‌کند، افزود: با طوفانی کردن فضای کشور، کاری از پیش نمی‌رود.

خاتمی با بیان اینکه سازمان های بین المللی قابل اعتماد نیستند، تصریح کرد: دبیر اجراییFATF به صراحت گفته است که هیچ تضمینی برای خروج ایران از لیست سیاه نیست. حالا که تضمینی نیست، آیا باید این طناب دار را به گردن خود بیندازیم و خود را خفه کنیم؟

وی ادامه داد: از فردا برخی می گویند نماز جمعه چه کار به این حرف ها دارد؟ این مساله درست نیست، نماز جمعه ما مثل نماز جمعه های عربستان دستوری نیست. ما وظیفه داریم آنچه را مصلحت می دانیم بیان کنیم و انتظار داریم کسانی که دست به قلم هستند هم در نوشته های خود نقد منصفانه داشته باشند.

خطیب نمازجمعه تهران سپس به موضوع قتل روزنامه نگار سعودی اشاره کرد و افزود: این جنایت تاج و تخت آل سعود را به لرزه درآورده و نشان دهنده هویت این خاندان است. این خاندان در واقع آل قتل و جنایت هستند و پرونده آنها در این رابطه بسیار سیاه است. امروز، دنیا در حال پرداختن به یکی از جنایات آنها است و بر دیگر موارد جنایت و کشتار این خاندان چشم پوشی کرده است. امروز ۱۲ میلیون نفر یمنی در آستانه قحطی هستند و دنیا چشم خود را بر روی این جنایت زوم کرده که ما هم از این بابت خوشحال هستیم.

خاتمی تصریح کرد: آمریکا تلاش زیادی می‌کند که این داستان را ماست مالی کند و عربستان هم میلیاردها دلار هزینه کرده که این مساله را جمع کند. آمریکا دلش به حال عربستان نسوخته بلکه به فکر دوشیدن از این گاو شیرده است. ترامپ گفته که عربستان گاو شیرده است، به واقع خاک برسر شما که این همه تحقیر می شوید و باز هم نوکر آمریکا هستید.

وی خاطرنشان کرد: یقین بدانید که این طوفان حاصل از رسوایی قتل خاشقجی دامن آمریکا را هم خواهد گرفت و آل سعود هم به این راحتی نمی تواند از این ضربه جان سالم به در ببرد. امیدوارم این موضوع مبدا این باشد که آل سعود آل سقوط شود.

امام جمعه موقت تهران در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص فرمایشات اخیر رهبری در دیدارهایی که با طیف های مختلف داشتند خاطرنشان کرد: یکی از مواردی که ایشان تاکید داشتند، فراخوان برای الگوی پیشرفت اسلامی ایرانی بود که تعداد زیادی از فرهیختگان کشور آن را تهیه کردند و ایشان فرمودند که سندی بالا دستی است و همه دست اندرکاران را مامور کردند که در راستای آن سند و به عبارتی چشم انداز بلند مدت پنجاه ساله تلاش کنند. امیدوارم همه مسئولین در این دو سال که قرار است این سند تصویب شود همه سعی خود را داشته باشند که به بهترین نحو ممکن این امر صورت گیرد.

وی گفت: معنای این سند آن است که این نظام و انقلاب ماندنی است و دشمنان و بدخواهان بدانند که این نظام در مسیر صعود به قله است، ما از گردنه های سخت عبور خواهیم کرد و به فضل الهی این نظام زمینه ساز قیام جهانی امام زمان (عج) خواهد شد.

خاتمی همچنین با اشاره به ماجرای ربوده شدن تعدادی از مرزبابان کشور در منطقه مرزی میرجاوه، اظهار داشت: نیروهای امنیتی، نیروهای مسلح و وزارت امور خارجه همگی وارد میدان شدند و امیدواریم حاصل زحمات آنها جواب دهد و به زودی این عزیزان آزاد شوند اما به نظر می رسد که دستگاه دیپلماسی ما بهتر است به پاکستان تذکر دهد که باید تلاش بیشتری داشته باشند که قضایی این چنینی بار دیگر اتفاق نیافتد و رعایت حُسن همجواری را داشته باشند و نگذارند مرزهای کشورشان محل عبور و مرور تروریست ها باشد.

موضوع عرفان های کاذب و مکاتب انحرافی، مسئله دیگری بود که خطیب امروز نمازجمعه تهران به آن پرداخت و افزود: تفسیر نادرست از سیر و سلوک نه تنها آدم را به خدا نزدیک نمی کند بلکه دور می کند، امروز به این موارد عرفان های نوظهور و قلابی می گوییم؛ یعنی عرفان هایی که انسان را به خدا نزدیک نمی کند و با سوءاستفاده از گرایشات جوانان و جامعه برخی شیادان وارد میدان شدند و عرفان های غلط را مطرح می کنند. خروجی این عرفان ها، بریدن از خانواده، جامعه و نظام اسلامی است.

خاتمی تصریح کرد: ما طرفدار عرفانی هستیم که پیامبر (ص) تبیین کرد و امیرالمومنین (ع) در رأس آن بود، عرفانی که سالار شهیدان (ع) با رفتار و گفتارش تبیین کرد و هر چه غیر این باشد عرفان اسلامی نیست.

وی ادامه داد: ما حضرت سید الشهدا(ع) را داریم که در دعای عرفه آنگونه با خدا راز و نیاز میکند و کسی که این دعا را نخوانده باشد عارف نیست، این عرفان ناب محمدی (ص) است.

خطیب نماز جمعه تهران بیان داشت: در شرایط سخت زندگی فکر جیب خود بودن درست نیست و با عرفان و بندگی جور نیست. مراقب باشیم با عرفان های بدلی ما را از عرفان اصیل و اسلامی جدا نکنند.

آیت‌الله خاتمی درپایان، درباره رهپیمایی بزرگ اربیعن گفت: این مراسم رزمایش ولایت و از عنایات الهی بر امت ماست.

وی افزود: این رزمایش در واقع بیعت با آرمان های حسین (ع) است و رزمایش لبیک یا حسین (ع) است. خدا رو شکر که کشور برای برگزاری این مراسم خوب بسیج شده است و ما امیدواریم امسال هم مانند سال های گذشته شاهد برپایی با شکوه این مراسم باشیم.

انتهای پیام/

کد خبر: 974086