خسارت حدود 2 هزار میلیارد ریالی ریزگردها بر اقتصاد کشور

چهارشنبه 2 آبان 1397 - 09:25
کد مطلب: 974684
ریزگرد

عضو هیأت علمی گروه مدیریت علوم اجتماعی پژوهشگاه نیرو با بیان این که احساسات مختلفی مانند تبعیض و احساس کم توجهی باعث تشدید این شرایط و نارضایتی شد، گفت: بررسی های صورت گرفته بیانگر خسارت حدود 2 هزار میلیارد ریالی ریزگردها بر اقتصاد است.

به گزارش خبرنگار گروه اقتصادی ایسکانیوز، در همین زمینه عضو هیات علمی گروه مدیریت علوم اجتماعی پژوهشگاه نیرو در حاشیه کنفرانس بین المللی گفت: نتایج این پژوهش در یک نشست تخصصی در این کنفرانس ارائه خواهد شد.
اشرف‌السادات پسندیده با اشاره به این که این بررسی به عنوان یک تحقیق موردی شناخته می شود، خاطرنشان کرد: این تحقیق نخستین بررسی از این نوع است که سعی کرد ابعاد گسترده ای از علل، آثار و پیامدهای پدیده ریزگردها را مورد بررسی قرار دهد.
پسندیده گفت: بهمن ماه ۱۳۹۵، استان خوزستان با یکی از بی سابقه‌ترین بحران‌های خود در چند دهه اخیر مواجه شد که بخشی از نارضایتی‌های ناشی از وقوع این بحران به همراه نارضایتی‌های انباشته شده از سایر مسائل این استان در سال‌های گذشته خود را در روز‌های بعد نشان داد.
وی ادامه داد: در این روز با از مدار خارج شدن تعداد زیادی از پست‌های فشار قوی و نیروگاه‌های مهم استان، برق بیش از ۹۰ درصد مشترکان استان قطع و به دلیل وابستگی عملکردی، تجهیزات تامین آب شرب استان نیز از مدار خارج و آب بخش قابل توجهی از مشترکان استان نیز قطع شد.
عضو هیات علمی گروه مدیریت علوم اجتماعی پژوهشگاه نیرو ادامه داد: به دلیل آنکه بیشتر زیرساخت های حیاتی با برق گره خورده است، همزمان با قطع برق شاهد اختلال گسترده در خدمات رسانی و تامین آب، اینترنت و ارتباط دستگاه های تلفن بودیم.
پسندیده اضافه کرد: با وجود آنکه در خوزستان شاهد مدیریت بحران فوق العاده ای از سوی وزارت نیرو و به ویژه صنعت برق بودیم؛ اما این موضوع در ذهن مردم به روشنی چیزی که مدیران تصور می کردند، نبود.
وی با بیان این که احساسات مختلفی مانند تبعیض و احساس کم توجهی باعث تشدید این شرایط و نارضایتی شد، تاکید کرد: بررسی های صورت گرفته بیانگر خسارت حدود 2 هزار میلیارد ریال ریزگردها بر اقتصاد است.
پسندیده با اشاره به این که سابقه مطالعه در خصوص ریزگردها به اوایل دهه 80 برمی گردد، گفت: اینکه چرا توجه کافی نسبت به این مطالعات صورت نگرفته است، جای بحث دارد.
بر پایه این گزارش، انباشت ذرات گرد و خاک حاوی ترکیبات و املاح خاص روی مقره‌ها یکی از شروط لازم برای وقوع حادثه نهایی بوده است. وقوع پدیده ریزگردها در چند دهه گذشته و تشدید این پدیده در سال‌های اخیر در کنار مه شدید و رطوبت بالا، شرط لازم دیگر برای وقوع حادثه نهایی بوده است. با رسیدن میزان رطوبت در خوزستان به نزدیک صد درصد، خاک انباشت شده روی مقره‌ها به‌واسطه تجمیع ذرات گرد و غبار، به گل تبدیل شده و نهایتا موجبات کاهش ضریب عایقی مقره‌ها، اتصال کوتاه و قطعی برق را باعث می شود.

انتهای پیام/

169 / 156

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار