رضایی: ملت ما افتخار دارد پرچم مبارزه با استکبار را به دست بگیرد

دوشنبه 14 آبان 1397 - 13:47
کد مطلب: 975879
محسن رضایی

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: هر ملتی این افتخار را ندارد که شعارهای بلند و پرچم های آینده نگرانه ای را به دست بگیرد؛ ملت ما نه تنها استبداد را سرنگون کرد بلکه این افتخار را دارد که پرچم مبارزه با استکبار را به دست بگیرد.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز، محسن رضایی در راهپیمایی دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف به مناسبت روز سیزده آبان اظهار داشت: سیزده آبان، روز ملی مبارزه با استکبار جهانی را به شما دانشجویان عزیز تبریک عرض می کنم. هر ملتی این افتخار را ندارد که شعارهای بلند و پرچم های آینده نگرانه ای را به دست بگیرد. ملت ما نه تنها استبداد را سرنگون کرد بلکه این افتخار را دارد که پرچم مبارزه با استکبار را به دست بگیرد و این اتفاق جزو افتخارات بزرگ ملت ایران است؛ آن هم استکباری که محور و مظهر آن چه در جهان، چه در منطقه و چه در ایران از طریق آمریکا به وجود آمده است.

وی ادامه داد: تاریخ آمریکا، تاریخ خوبی نیست، اگر بخواهیم به کشور خودمان نگاه کنیم، آمریکا چند مرتبه ارتباط سیاسی با ایران داشته است؛یک مرحله تا قبل از کودتای سپهبد زاهدی در سال 1332، یک مرحله تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی و مرحله دیگر رابطه سیاسی ایران با آمریکا در 36 سال گذشته بوده است. ما سه دوره با آمریکایی ها را پشت سر گذاشته ایم. وقتی این سه دوره را مطالعه می کنیم، نقاط مشترک زیادی را چه قبل از انقلاب و چه بعد از انقلاب می بینیم

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: قبل از انقلاب اسلامی اولین ورود آمریکا به ایران با کودتا بوده است چون تا قبل از کودتا، انگلستان در اینجا قدرت مسلط بوده و سیاست خارجه ایران در دست انگلیسی بود.به همین دلیل بود که آقای مصدق برای ملی شدن نفت نزد آمریکایی ها رفت. او فکر می کرد اگر آمریکایی ها پشت ایران بایستند، نفت ایران می تواند ملی شود و آزادی نفت، یک تودهنی به انگلیسی ها خواهد بود.

آمریکایی ها به مصدق خیانت کردند و با انگلیسی ها علیه دولت ملی ایران متحد شدند و کودتا کردند. در حقیقت ورود آمریکا به ایران با کودتا بوده است. برقراری رابطه سیاسی ایران و آمریکا بعد از کودتا صورت می گرفت؛ آمریکایی که با شعار آزادی و دموکراسی، مستعمرات انگلیسی را به خود وابسته می کرد، برخلاف شعارهایی که در جاهای دیگر سر می داد وارد ایران شد. در طول دوران بیست و چند ساله پهلوی دوم با اینکه بهترین امکانات رژیم شاه در اختیار آمریکا بود، هیچ کمک اساسی و قابل توجهی به ایران صورت نگرفت.

وی افزود: ما زمانی متوجه شدیم که انقلاب شد و جنگ اتفاق افتاد، تا قبل از جنگ و انقلاب می گفتند ایران بزرگترین هواپیماهای اف14 را دارد. وقتی جنگ شد، متوجه شدیم تمام این ها حرف و شعاری بیش نبوده است. کمتر از یک ماه، مهماتی که به این هواپیماها نرسید، هواپیما تبدیل به چوب دستی شد؛ پرواز می کرد ولی خودش در معرض خطر بود و نمی توانست از خودش دفاع کند چون موشک نبود. توپخانه ها هم همین وضعیت را داشتند. حداکثر کاری که ما توانستیم از گذشته در رابطه با جنگ استفاده کرده و دشمن را از سرزمین مان بیرون کنیم، تفنگ های ژ3 آلمانی بود. آن هم از بس سنگین بود و گلوله ها داخل لوله ها گیر می کرد، بچه های بسیجی این تفنگ ها را می انداختند و آن کلاشینکف معمولی که بردش کمتر از ژ3 بود را به دست می گرفتند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطرنشان کرد: در حالی که 50 هزار مستشار آمریکایی در دوران پهلوی دوم در ایران بودند، میلیاردها دلار حقوق می گرفتند و با خود می بردند. در بیست و چند سالی که آمریکایی ها با رژیم شاه همکاری کردند، هیچ دستاورد مثبتی از نظر علم، فناوری، تکنولوژی، استقلال و خودکفایی به دست نیاوردیم؛ اما رابطه آمریکایی ها با ژاپن و آلمان کاملا برعکس ایران بود. یعنی ارتباطات آمریکا با آلمان و ژاپن با جنگ جهانی دوم، عامل مؤثر اصلی بر توسعه این دو کشور بود ولی معلوم بود آمریکایی ها تبعیض سیاست خارجی دارند و نگاه یکسانی به همه کشورها ندارند.

رضایی تأکید کرد: در ارتباط با ایران کاملا نگاه تبعیض آمیزی بود، لذا این دوران که گذشت و انقلاب شد، مرحله جدیدی از رابطه ما با آمریکا مطرح شد. از همان پیروزی انقلاب چه در حوادث کردستان و جاهای دیگر مخصوصا در رابطه با کودتاچی ها، آمریکایی ها شروع به همکاری کردند و تمام اسنادش در لانه جاسوسی به دست آمد. اسناد لانه جاسوسی را بخوانید، انقلاب را رها نکردند و ادامه دادند و آخرین کار آقایان، تحریم های اقتصادی ترامپ است. این تحریم های اقتصادی بر اساس تحمیل اتفاق افتاده است. ترامپ و دستیارانش فکر می کنند ایران چون در مسئله اقتصاد ضعف دارد، باید زیر خم نظام جمهوری اسلامی ایران را از ناحیه اقتصاد بگیرد و به همین دلیل آمریکایی ها وارد مقوله اقتصاد شدند.

168 / 31

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار