نفت و تضمین صادرات آن برای ایرانی ها اهمیت دارد

یک منبع وزارت دارایی فرانسه اعلام کرد وزرای دارایی آلمان، انگلیس و فرانسه درباره سازوکار ویژه مالی در حاشیه نشست گروه ۲۰ در آرژانتین گفتگو خواهند کرد.

به گزارش گروه سیاسی ایسکانیوز به نقل از رویترز، یک دیپلمات ارشد فرانسوی امروز گفت: سازوکارویژه مالی (SPV) مهم است اما آنچه برای ایرانی‌ها اهمیت بیشتری دارد نفت و تضمین صادرات آنها در طولانی مدت.

وی افزود: هیچکدام از اقداماتی که ما سعی داریم آنها را اجرایی کنیم معجزه نخواهند کرد اما آنچه تلاش داریم انجام دهیم مجموعه‌ای از اقدامات برای متقاعد کردن ایران به حفظ پایبندی به توافق هسته‌ای (برجام) است.

بیشتر بخوانید

انگلیس درباره پیوستن به آلمان و فرانسه در کانال ویژه مالی با ایران تصمیم نگرفته است

دیدار ظریف و وزیر خارجه آلمان

روزنامه وال‌استریت‌ژورنال روز دوشنبه به نقل از دیپلمات‌های غربی گزارش داده دو کشور فرانسه و آلمان، بعد از امتناع لوکزامبورگ و اتریش از میزبانی نهادی که قرار است مبادلات مالی با ایران را تسهیل کند قصد دارند خودشان میزبانی این کانال را به عهده بگیرند.

یک دیپلمات اتحادیه اروپا در این باره گفت: آنچه مشخص است این است که فرانسه یا آلمان در خصوص SPV میزبان خواهند بود یا نقش خواهند داشت. فرانسه بیشتر مشتاق است و آلمانی‌ها بیشتر محتاط هستند اما در عین حال فرانسه نمی‌خواهد به دیگران لطمه‌ای وارد شود.

دو دیپلمات دیگر گفته‌اند اگر پاریس و برلین مشترکا کنترل سازوکار ویژه مالی را بر عهده گیرند دولت ترامپ را از رویایی مستقیم با دو متحد خود باز خواهد داشت.

وال‌استریت ژورنال نوشته بود دولت انگلیس، به عنوان یکی از طرف‌های اروپایی توافق هسته‌ای برجام هنوز برای پیوستن به آلمان و فرانسه در اجرایی کردن کانال ویژه مالی با ایران تصمیم نگرفته است.

بر همین اساس یک منبع وزارت دارایی فرانسه اعلام کرد وزرای دارایی آلمان، انگلیس و فرانسه درباره سازوکار ویژه مالی در حاشیه نشست گروه 20 در آرژانتین گفتگو خواهند کرد.

تسنیم

انتهای پیام/

کد خبر: 978176