ایسکانیوز گزارش می دهد؛

«وحدت حوزه و دانشگاه» سدی محکم در برابر نفوذ فرهنگی دشمن

چهارشنبه 28 آذر 1397 - 02:30
کد مطلب: 989874
وحدت حوزه و دانشگاه

وحدت میان حوزه و دانشگاه می تواند سدی محکم و مقاوم در برابر توطئه و نفوذ فرهنگی دشمنان در جامعه اسلامی باشد.

به گزارش گروه دانشگاه ایسکانیوز، وحدت حوزه و دانشگاه جزو نقاط عطف در تاریخ انقلاب اسلامی ایران محسوب می‌شود. این وحدت که نشات گرفته از انقلاب فرهنگی است، در پرتو آرمان های امام راحل(ره) می تواند در راستای رسیدن به تمدن اسلامی بسیار موثر باشد. وحدت حوزه و دانشگاه که محصول تفکری انقلابی است، در برهه ای از تاریخ که دین مداری معطوف به منازل و حوزه شخصی افراد شده بود، توانست با گسترش ریشه های علم و حکمت به دانشگاه های کشور دین را از خطر «سکولاریزه» شدن برهاند.

27 آذرماه که در تقویم رسمی که به نام روز وحدت حوزه و دانشگاه انتخاب شده، یادآور مجاهدت ها و از خودگذشتگی های عالمی دانشمند و شهیدی والامقام به نام «آیت الله مفتح» است. عروج سرخ این عالم ربانی که پرچمدار وحدت میان حوزه و دانشگاه بود، داغی بر دل امام(ره) و امت فرهیخته ایرانی اسلامی برجای گذاشت که هیچ گاه پاک شدنی نیست.

به پاس قدردانی از زحمات و مجاهدت های شهید مفتح در مسیر تحقق وحدت میان دو قشر فرهیخته حوزوی و دانشگاهی، 27 آذرماه که سالروز شهادت عروج ملکوتی وی است، تحت عنوان روز «وحدت حوزه و دانشگاه» نامگذاری شده است.

جایگاه حوزه در نظام اسلامی

در حکومت و نظام اسلامی، حوزه های علمیه به عنوان سنگربان حفاظت از آموزه های دینی، از جایگاه بسیار ویژه ای برخوردارند. عالمان دینی همواره در راستای رسیدن به اهداف دین مبین اسلام همانند مبارزه با ظلم و فساد حاکمان جور، مقابله با استعمار و استثمار خارجی و همچنین دفاع از حقوق مظلومان وظیفه دارند که پیشاپیش مردم به قیام و مبارزه بپردازند.

همچنین نقش حوزه در هدایت مردم به سوزه آموزه های اصیل اسلام ناب و همچنین تربیت دینی و اخلاقی مردم، اهمیت دوچندان دارد؛ رساندن مردم به کمال انسانیت یکی از اهداف حکومت اسلامی محسوب می شود و لذا حوزه های علمیه در راستای این هدف ب