پیش‌بینی دستیابی ایران به رتبه ۱۵ علم در دنیا

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری درآستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، رشد علم در ایران را قابل توجه دانست و گفت: در ۱۰ سال گذشته از رتبه ۳۴ در تولید علم در جهان به رتبه 16 رسیده ایم و پیش‌بینی می‌شود امسال رتبه ۱۵ را از آن خود کنیم.

به گزارش گروه علم وفناوری ایسکانیوز، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری درحاشیه بازدید نوبخت رییس سازمان برنامه و بودجه از پارک فناوری پردیس گفت: طی۱۰ سال گذشته ایران توانسته از رتبه ۳۴ تولید کننده علم در جهان به رتبه ۱۶ دست پیدا کند در همین راستا پیش بینی می‌شود این رتبه امسال به ۱۵ در جهان برسد. کما‌این‌که در حوزه‌هایی مانند علم نانو ایران با دارا بودن رتبه ۴ در جهان پیشتاز است. کشور ما در حوزه‌های خاصی مانند بیوفناوری و سلول‌های بنیادی ،هوا فضا و علوم نو ضمن حفظ جایگاه اول منطقه به سرعت در حال رشد است.

ستاری در ادامه خاطر نشان کرد: سال گذشته فروش شرکت‌های دانش بنیان ایرانی بیش از ۶۰هزار میلیارد تومان بوده است . همچنین تا پایان سال گذشته نیز بیش از ۳۰۰ هزار شغل مستقیم برای افراد تحصیل‌کرده در حوزه دانش بنیان ایجاد شد.

وی با تاکید بر این که حوزه دانش‌بنیان حوزه‌ای است که مردم در زندگی روزمره تاثیرات آن را شاهد هستند، گفت: فعالیت های حوزه فناوری اطلاعات، بیوتکنولوژی، سلول‌های بنیادی و دیگر حوزه‌ها از جمله این موارد است.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری ادامه داد: نیروی انسانی فوق‌العاده‌ای در ایران وجود داردو چنانچه بتوانیم این نیرو را به زندگی روزمره بکشانیم و شیرینی توسعه علومی چون نانو و بایو را در زندگی روزمره خود احساس کنیم ، امید برای رخدادهای مفید در کشور قابل تصور خواهد بود .

ستاری افزود: نکته مهم این است که بهترین اکوسیستم استارتاپی منطقه ایجاد شده و طی چند سال گذشته توانسته‌ایم محیطی در حوزه استارتاپی کشور ایجاد کنیم که فعالان این عرصه با ایده‌های نو زندگی مردم را تحت تاثیر قرار دهند. این اقدام را می‌توان تزریق شیرینی علم در جامعه دانست.

وی با اشاره به این که آینده روشن دیده می‌شود، گفت: ما در ایران نیازمند یک محیط کسب و کار نوهستیم تا موجب رویش ایده‌های نو شود، عرصه ای که تا امروز به خوبی در آن پیش رفته‌ایم.

وی با اشاره به این که حدود ۹ هزار دستگاه های‌ تک در این نمایشگاه عرضه می‌شود، بیان کرد: تا امروز نمایشگاهی با این وسعت در ایران نداشته ایم‌. نکته مهم جهت‌گیری فوق‌العاده‌ در اقتصاد است که از ابتدای این دولت به سمت اقتصاد دانش بنیان ایجاد شد و نتایج آن را امروز شاهد هستیم.

ستاری همچنین خاطر نشان کرد: امروز نمایشگاه مشترک "تجهیزات آزمایشگاهی ساخت داخل" با همکاری وزات علوم و وزارت بهداشت فعالیت خود را آغاز می کند. در این نمایشگاه فناوری های ایرانی برای ساخت آزمایشگاه ها عرضه می شود.

انتهای پیام/

کد خبر: 990746