شریعتی نیاسر: دانشگاه‌های وابسته به دستگاه‌های اجرایی به‌زودی ادغام می شوند

معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: برنامه‌هایی که ما برای دانشگاه‌های وابسته به دستگاه های اجرایی و دولتی داریم هیچ تفاوتی با دانشگاه‌های دیگر ندارند. در بهمن ماه سال 96 ، مصوبه ای از طرف نهادی به نام شورای عالی اداری در این خصوص به ما ابلاغ شد که لازم است ما هم تابع مصوبات نهاد بالا دستی باشیم.

دکتر مجتبی شریعتی نیاسر معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در پاسخ به خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز، درخصوص روند ادغام دانشگاه‌های وابسته به دستگاه های اجرایی اظهار کرد: برنامه هایی که ما برای دانشگاه های وابسته به دستگاه های اجرایی و دولتی داریم هیچ تفاوتی با دانشگاه های دیگر ندارند. در بهمن ماه سال 96 ، مصوبه‌ای از طرف نهادی به نام شورای عالی اداری در این خصوص به ما ابلاغ شد که لازم است ما هم تابع مصوبات نهاد بالا دستی باشیم.

وی در ادامه گفت: به این ترتیب، وزارت علوم هم به تمام نهادهای دانشگاهی ابلاغ کرد که این مصوبه لازم الاجراست و درنهایت باید تعیین تکلیف شود. تاکنون در دانشگاه های علمی و کاربردی اقداماتی در این زمینه صورت گرفته است؛ اما برای دانشگاه های وابسته مانند دانشگاه صداو سیما و چندین مرکز دیگر تا به امروز همراهی و چشم پوشی داشته ایم و در مهر ماه سال جاری نیز با پذیرش دانشجو در این دانشگاه موافقت شد.

شریعتی نیاسر افزود: در مجموع تمام دانشگاه های وابسته به مراکز اجرایی باید به زودی تعیین تکلیف شوند و خودشان را با مصوبات جدید شورای عالی اداری منطبق کنند. همچنین در خصوص ساماندهی آموزشی در تمام این مراکز باید یک بازتعریف کلی داشته باشیم.

وی در خصوص بازار کار رشته های مهندسی و برنامه وزارت علوم نیز تصریح کرد: برخی از این افراد و مراکز مکاتباتی با وزارت علوم انجام داده اند و ما این مکاتبات را انجام می دهیم و قرار است جلسه ای با سازمان امور استخدامی داشته باشیم و با جلساتی که با شورای عالی اداری در آینده ای نزدیک خواهیم داشت و در دفترچه انتخاب رشته ای تکلیف این افراد روشن شود.

شریعتی نیاسر ادامه داد: ما امیدواریم بتوانیم با همکاری دستگاه های اجرایی، نیاز موجود را با استفاده از ظرفیت های دانشگاه ها تامین کنند؛ اما دستگاه های اجرایی نباید فکر کنند که نیاز تخصصی منابع انسانی خویش را فقط خودشان می توانند تامین کنند زیرا ماموریت اصلی دانشگاه های ما تامین نیاز منابع انسانی دستگاه های اجرایی است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: اگر قرار باشد هر دستگاهی درون خود یک دانشگاه داشته باشد که دیگر نیازی به نظام آموزش عالی و وزارت علوم نیست و این همه مراکز آموزش عالی به صلاح مملکت نیست. وزارت علوم را مکلف به تشکیل کارگروهی برای بررسی و ساماندهی این موضوع کرده اند. در واقع باید بتوانیم نظام آموزش عالی را تبدیل به نظامی توانمند و قدرتمند برای تامین نیازهای کشور گردانیم و این وضعیت را به حالت مطلوبی تبدیل کنیم.

انتهای پیام/

کد خبر: 992109