نای انسان در کشور شبیه‌سازی شد

دوشنبه 24 دی 1397 - 22:44
کد مطلب: 992878
نای

«ارزیابی مکانیکی و شبیه سازی نای انسان» عنوان طرحی است که با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی توسط محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر انجام شد.

به گزارش گروه علم فناوری ایسکانیوز، در جراحی نای به روش رزکسیون- آناستوموز، پس از برداشتن بخش آسیب دیده از نای، دو انتهای بخش های باقی مانده به هم متصل می شوند، که خود باعث کشیده شدن نای در جهت طولی و در نتیجه سخت تر شدن آن می شود. بنابراین امکان پذیر بودن انجام این روش، به طول بخش آسیب دیده نیز وابسته است. با در اختیار داشتن خواص مکانیکی نای، می توان رفتار مکانیکی نای جراحی شده به این روش را مدلسازی کرد، که خود گامی در جهت بهینه سازی این روش جراحی محسوب می شود.

افزایش موفقیت کارکردی نای مصنوعی در بدن
در مورد استفاده از نای مصنوعی نیز، سازگاری خواص مکانیکی گرافت و بافت طبیعی حائز اهمیت است. هرگونه داربست مورد استفاده در مهندسی بافت نای، باید خواص مکانیکی مشابه با بافت طبیعی را دارا باشد تا بتواند در شرایط مکانیکی طبیعی نای در بدن، عملکرد مناسبی را نشان دهد. در غیر اینصورت، عملکرد تنفسی با اختلال روبرو می شود. با توجه به این که نای یک استوانه کامل نیست، اما داربست تهیه شده، اغلب استوانه ای شکل است، بنابراین، سازگاری هندسی میان نای طبیعی و بخش استوانه ای پیوند زده شده نیز حائز اهمیت است. با انجام مشخصه یابی مکانیکی نای و دستیابی به توصیفی کارآمد از خواص مکانیکی این بافت، می توان این سازگاری را با کمک مدلسازی، مورد مطالعه قرار داد و میزان موفقیت کارکردی نای مصنوعی در بدن را تا حد زیادی پیش بینی کرد.

مدل سازی اجزای محدود نای طبیعی
در این راستا با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی "ارزیابی مکانیکی و شبیه سازی نای انسان" توسط محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر انجام شد.
خواص مکانیکی نای تاکنون به طور کامل تعیین نشده است. برخی مطالعات به منظور درک رفتار اجزای نای یعنی غضروف، بافت ماهیچه ای و بافت همبند، انجام شده‌اند.

هدف از این مطالعه مشخصه یابی مکانیکی نای انسان با استفاده از آزمایش کشش، مدل سازی اجزای محدود نای طبیعی بر اساس مدل واقعی انسانی با استفاده از تصاویر نای انسان، و شبیه سازی نحوه عملکرد داربست های کیتوسان-ابریشم ساخته شده برای کاربرد در مهندسی بافت نای در شرایط پیوند زده شده به نای انسان یا نای جراحی شده به روش رزکسیون- آناستوموز است. مشخصه یابی مکانیکی نای انسان با استفاده از آزمایش مکانیکی، مدل سازی اجزای محدود نای طبیعی بر اساس مدل واقعی انسانی با استفاده از تصاویر نای انسان، شبیه سازی نحوه عملکرد داربست های کیتوسان-ابریشم ساخته شده برای کاربرد در مهندسی بافت نای در شرایط پیوند زده شده به نای انسان و شبیه سازی نحوه عملکرد نای جراحی شده به روش رزکسیون- آناستوموز از اهداف اصلی انجام این طرح است.


روشی امیدبخش برای درمان ضایعات نای
بر اساس این گزارش، نای مجرایی برای تهویه و نیز تخلیه ترشحات نای و نایژه ها است و می تواند در معرض بیماری های مختلفی قرار گیرد. در درمان اکثر ضایعات نای، از روش جراحی رزکسیون- آناستوموز استفاده می شود که در آن پس از برداشتن بخش آسیب دیده، دو بخش باقی مانده به هم متصل می شوند.

با توجه به مشکلات همراه با چنین روش هایی، مهندسی بافت که با استفاده از سلول‌های زنده به ترمیم بافت‌های آسیب دیده بدن می‌پردازد، روشی امیدبخش برای درمان ضایعات نای به نظر می رسد. با توجه به اهمیت عملکرد مکانیکی نای در فرآیند تنفس، هرگونه داربست مورد استفاده در مهندسی بافت نای باید از سازگاری مکانیکی و هندسی با نای طبیعی برخوردار باشد تا بتواند در شرایط طبیعی نای در بدن عملکرد مناسبی را نشان دهد. از طرفی جراحی نای نیز می تواند رفتار مکانیکی آن را تحت تاثیر قرار دهد. به منظور مطالعه عملکرد داربست پیوند زده شده، و یا نای جراحی شده در شرایط طبیعی بدن، ارزیابی خواص مکانیکی نای ضروری است.


به این منظور پس از انجام مراحل قانونی و کسب رضایت از بستگان درجه یک، نای انسان از اهداکنندگان عضو (دچار مرگ مغزی)، استحصال و در شرایط مناسب نگهداری خواهد شد و تحت آزمایش کشش قرار خواهد گرفت. در ادامه داده های حاصل از این آزمایش ها، بر مدل های هایپرالاستیک موجود برازش خواهند شد تا مناسب ترین معادله بنیانی برای نای انسان حاصل شود.


انتهای پیام/

306 / 279

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار