معاون برون مرزی صداوسیما در مراسم رونمایی از تولیدات جدید شبکه جهانی سحر

تولید رسانه ای تراز انقلاب اسلامی، به مثابه پاسداری از خون شهداست

دوشنبه 24 دی 1397 - 16:00
کد مطلب: 992934
جبلی

پیمان جبلی معاون برون مرزی رسانه ملی در مراسم رونمایی از مستندهای فاخر شبکه سحر با موضوع چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی گفت : ترویج ارزش های انقلاب اسلامی و تبیین اندیشه های امام (ره) از مهمترین اهداف شبکه های معاونت برون مرزی است.

به گزارش سرویس فرهنگی ایسکانیوز به نقل از روابط عمومی معاونت برون مرزی رسانه ملی، در این مراسم که با حضور پیمان جبلی، معاون برون مرزی صداوسیما و جمعی از مدیران و برنامه سازان معاونت برون مرزی و معاونت سیما برگزار شد از سه مستند جدید: «پرنیان مهر» به تهیه کنندگی افسانه مهربانی و کارگردانی پیام پارسافر، «فرزندان شب» به تهیه کنندگی و کارگردانی بهروز نورانی پور و «سایه های پنهان » به تهیه کنندگی و کارگردانی محمدرضا محمدی نجات، همچنین مجموعه طنز عروسکی «شبکه گانگسترها» به تهیه کنندگی و کارگردانی پیمان سعیدی که از جمله تولیدات برجسته شبکه سحر به مناسبت چهلمین سال پیروزی انقلاب به شمار می روند، رونمایی شد.

معاون برون مرزی صداوسیما در سخنرانی خود، با اشاره به اینکه مهمترین ویژگی انقلاب اسلامی، نقش آفرینی مردم صبور، فهیم و انقلابی ایران در رقم زدن بزرگترین رویداد قرن است، گفت : دستاوردهای ارزشمند انقلاب، تنها مختص مجاهدت ها و فداکاری های جوانان و مردان و زنان در بهمن 57 نیست چرا که نسل جدیدی که روزهای انقلاب را ندیده اند اکنون در آستانه چهلمین سالگرد انقلاب، همچنان از انقلاب و دستاوردهای آن پاسداری می کنند و این یعنی انقلاب تاثیر خود را در دل ها و اندیشه های جوانان این مرز و بوم گذاشته است.

جبلی تاثیرات عمیق انقلاب اسلامی را تنها محدود به مرزهای جغرافیایی جمهوری اسلامی ندانست و تاکید کرد : عمق استراتژیک و نفوذ انقلاب اسلامی در سراسر جهان، مایه افتخار است و دشمنان ما نیز به خوبی از مساله آگاهند و همواره درصدد هستند جلوی نفوذ پیام انقلاب اسلامی را بگیرند.

جبلی با بیان اینکه مستند «پرنیان مهر» در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی از شبکه های تلویزیونی معاونت برون مرزی پخش خواهد شد، گفت : دلیل جذابیت این مستند جدای از وجود اشتراکات و علقه های فرهنگی و تاریخی ایران با جمعیت عظیم شبه قاره هند ، اشتیاق و علاقه مردم این منطقه به انقلاب و جمهوری اسلامی است که همواره نگاه تحسین آمیزی به شجاعت و ایستادگی ملت بزرگ ایران دارند.

وی خاطرنشان کرد : باید به تاثیرات عمیقی که جمهوری اسلامی داشته به خود ببالیم و بدانیم این دستاوردها به برکت انقلاب، خون شهدا و رشادت های ملت بزرگ ایران است.

دکتر جبلی درباره مستند «فرزندان شب» نیز که در این مراسم بخش هایی از آن اکران شد، گفت: تاکنون کمتر شاهد چنین آثاری درباره تاثیرات حضور داعش بر افکار و رفتار مردم مناطق مختلف و آموزش ها و تاثیرات این گروه تروریستی بوده ایم و مستند بهروز نورانی پور از این حیث کار متفاوت و ارزشمندی است.

وی افزود: بحث آموزش و تغییر نگرش های نوجوانان مناطق تحت تجاوز داعش اقدامی است که این گروه تروریستی درمناطق تحت اشغال خود انجام داد و نکته مهم این است که عضوگیری داعش از میان بچه ها و نوجوانان تنها برای انجام عملیات انتحاری نبود بلکه این نگرانی جدی وجود دارد که این افراد به سربازان و مدیران آینده گروه های تروریستی همچون داعش تبدیل شوندلذا با مرور آثاری اینچنینی و بررسی این یافته ها هم به عمق فاجعه پیدایش و حضور داعش بیشتر پی می بریم و هم عظمت کاری که محور مقاومت برای ریشه کن کردن این غده سرطانی انجام داد، ملموس تر خواهد شد.

جبلی در ادامه سخنان خود ، مستند «سایه های پنهان» را یکی از فاخرترین تولیداتی توصیف کرد که در چهلمین سالگرد انقلاب از رسانه ملی پخش می شود.

وی خاطرنشان کرد : این مستند به خوبی توانسته است فضای سیاه و تاریک دوران ستمشاهی را به تصویر در آورد و به همه ما یادآوری کند با انقلاب اسلامی، ملت ایران توانست کشور را از چنگال آمریکا و ایادی آن درآورد و این استقلال و اقتدار ، بهایی است که با خون شهدا حاصل شده و افتخار و غروری است که باید آن را ارج نهاد.

معاون برون مرزی برنامه «شبکه گانگسترها» را هم کار متفاوتی توصیف کرد که در شرایطی که آمریکا، اسرائیل، عربستان و ... آشکارا اعلام کرده اند هر چه در توان دارند برای تضعیف روحیه مقاومت ملت ایران در برابر تحریم ها به کار خواهند گرفت، تمامی ادعاهای آنها را به سخره گرفته و از این جهت از جمله تولیدات متمایز به مناسبت چهل سالگی انقلاب محسوب می شود.

جبلی ساخت چنین برنامه هایی را یک ضرورت برای بیان حقایق و نشان دادن دستاوردها و موفقیت های نظام مقدس جمهوری اسلامی دانست که در آستانه چهلمین سالگرد انقلاب برای دوستداران نظام جمهوری اسلامی قوت قلبی خواهد بود تا بدانند علیرغم تمام دشمن تراشی های دشمنان و تحریم ها ، ملت ایران با ایستادگی، دستاوردهای انقلابشان را پاس می دارند و با مقاومت جانانه ، توطئه های دشمنان را خنثی می کند.

بر اساس این گزارش، مجموعه مستند «پرنیان مهر» مستندی که در آستانه چهلمین سالگرد جشن انقلاب از کانال های شبکه جهانی سحر به روی آنتن می رود کاری است به تهیه کنندگی افسانه مهربانی و کارگردانی پیام پارسافر که با بررسی جایگاه انقلاب اسلامی ایران در میان نخبگان هندوستان و نگاه امروز مردم شبه قاره به کشورمان به روابط دیرین دو کشور ایران و هند می پردازد.

در این مجموعه ضمن اشاره به ریشه های تاریخی روابط دو کشور، از نگاه ادبای مطرح هندی چون اختر مهدی ، بلقیس فاطمه حسینی و بلرام شکلا، به جایگاه زبان و ادبیات فارسی در شبه قاره و پرداخته شده و علاقمندی مردم این کشور به زبان فارسی به تصویر کشیده می شود.

در عین حال از دیدگاه روزنامه نگاران و اصحاب رسانه هند همچون شکیل شمسی، قمرآقا و سید حسن مهدی، جایگاه امام وانقلاب در شبه قاره هند مورد بررسی قرار می گیرد و در کنار آن موضوع وحدت مذاهب، تلاش برای حفظ استقلال و خودکفایی و توسعه رویکردهای مذهبی در شبه قاره واکاوی می شود.

از دیگر موارد قابل طرح در این مجموعه شش قسمتی، معرفی افراد شاخصی از ادیان گوناگون در هند است که بدون توجه به تفاوت مذاهب مشغول خدمات رسانی و انجام امور عام المنفعه در کشور خود بوده و منشا اثرات و برکات عظیم در کشور هند و منطقه خود بوده اند.

این مستند با مشارکت شبکه جهانی سحر و مرکز سینمایی موزه دفاع مقدس ساخته شده است.

حضور مستشاران آمریکایی در ایران در سال 1330 سوژه موضوع مستند « سایه های پنهان» است که با مشارکت شبکه مستند سیما و کانال بالکان شبکه جهانی سحر تولید شده است.

گروه مستندساز با حضور در شهرها و مکان های ثبت شده، رد پای تاریخ را دنبال می کنند و در این راه از روایت شخصیت های عصر پهلوی دوم مثل خاطرات ارتشبد فردوست و دست اندر کاران نظام سابق استفاده می شود. همین طور از روایت نیروهای چپ در شناسایی خط وابستگی به آمریکا و بسط و گسترش این خط در قبل از انقلاب استفاده می شود.

در این مستند مروری کوتاه بر سابقه فرهنگ مستشاری در ایران، تبعید رضا شاه، اشغال آبادان و انتقال گسترده سلاح های سنگین و هواپیماهای آمریکایی به آبادان و ارسال آنها به روسیه ، کنفرانس تهران و پایان جنگ دوم جهانی، بازدید روزولت از نظامیان مستقر در تهران و سفر شاه به آمریکا در زمان ترومن و موج اول خرید های نظامی از آمریکا ، گسترش و بسط سیستم مستشاری در عرصه های کشاورزی، اصلاحات ارضی، انجمن های ایالتی و ولایتی، برنامه و بودجه و برنامه گسترده تسلیحاتی شاه ، ملی شدن صنعت نفت و پیامد های رویکرد های آمریکایی مصدق و ورود جدی آمریکا در صنعت نفت ایران در قالب کنسرسیوم، کاپیتالاسیون و آغاز نهضت ضدآمریکایی آیت الله خمینی ، شوک نفتی ۱۹۷۳ موج دوم خرید های تسلیحات پیشرفته تر آمریکایی توسط شاه و وابستگی بیشتر به توان مستشاری آمریکا تا انقلاب اسلامی و خروج مستشاران آمریکایی از ایران مورد بررسی قرار گرفته است.

محمدرضا محمدی نجات ، تهیه کننده و کارگردان «سایه های پنهان» درباره ساخت این مستند می گوید : تلاش تیم مستندساز بر ثبت حقایق و خلق اثری ماندگار و قابل استناد، آنان را واداشت تا علاوه بر تصاویر ناب ، از منابع دیگری مانند استفاده از آرشیوهای دیده نشده و بکر، تهیه منابع خارجی جدید و نیز با مطرح کردن روایات گفته نشده از حضور مستشاران آمریکایی، گامی استوار در زمینه مستندسازی بردارد.

دیگر برنامه رونمایی شده در این مراسم، برنامه عروسکی سیاسی «شبکه گانگسترها»، کار جدید شبکه جهانی سحر است که با بهره گیری از جلوه های ویژه و استفاده از قالب عروسکی ماسک، در 150 قسمت 15 دقیقه ای تهیه شده است. هر قسمت از این برنامه شامل آیتم های کوتاه نمایش با مضمون طنز سیاسی و آیتم های موزیکال است و چهره های سیاسی مهم جهان همچون دونالد ترامپ، بنایامین نتانیاهو، امائونل مکرون، ترزا می، ملکه الیزابت، جان بولتون و بن سلمان در قالب عروسک، ایفای نقش کرده اند.

تهیه کننده و کارگردان «شبکه گانگسترها» پیمان سعیدی بوده و نویسندگان این مجموعه سینا فولادوند، مهری مولایی و رضا فرخی هستند. «شبکه گانگسترها» محصول شبکه جهانی سحر بوده و در استودیو پویان فیلم ضبط و تولید شده است.

مستند «فرزندان شب» مستند دیگری است که در این مراسم برای نخستین بار بخش هایی از آن اکران شد. «فرزندان شب» با نگاهی نو به عواقب ظهور و پیدایش داعش در منطقه و تاثیری که بر مردم به ویژه کودک سربازان داشته ؛ پرداخته است.

در این مستند چگونگی عضوگیری گروه تروریستی داعش از میان کودکان و نوجونان و دادن وعده های دروغین به این کودک سربازان و تاثیرات خطرناک تفکرات این گروه تکفیری ، مورد واکاوی قرار گرفته است.

این مستند به تهیه کنندگی بهروز نورانی پور با مشارکت شبکه جهانی سحر و مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی تهیه و تولید شده است.

در این مراسم، تهیه کنندگان آثار رونمایی شده به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در کنار توضیحات رضا درویش نوری، مدیر تولید شبکه سحر، هر یک نیز از روند تهیه و تولید آثار خود سخن گفتند.

سلیم غفوری مدیر شبکه مستند سیما نیز طی سخنان کوتاهی از تلاش و اهتمام برنامه سازان رسانه ملی برای تولید آثاری در تراز انقلاب اسلامی تشکر و برای تهیه کننده و کارگردان مستند «سایه های پنهان» که با مشارکت شبکه سحر برون مرزی و شبکه مستند سیما تولید شده است، آرزوی موفقیت کرد.

در این مراسم علیرضا سلیمانی زاده مدیر شبکه جهانی سحر، سلیم غفوری مدیر شبکه مستند سیما، مدیران کانال های چهارگانه شبکه جهانی سحر و برخی مدیران و همکاران معاونت برون مرزی و جمعی از برنامه سازان دو معاونت برون مرزی و سیما و مقاماتی از نهادهای مختلف فرهنگی کشور حضور داشتند.

156 / 156

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار