فجایع سوریه با فیلم و قلم مستندسازی شود

عباس خامه‌یار در دیدار نماینده پارلمان سوریه، گفت: باید تخریب‌ها و فجایع صورت گرفته در سوریه با فیلم و قلم مستندسازی شود.

به گزارش گروه فرهنگی ایسکانیوز به نقل از روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، ولید درویش، نماینده پارلمان سوریه و فیلمساز جوان و برجسته سوری (22 دی‌ماه) ضمن حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با عباس خامه‌یار، معاون توسعه روابط فرهنگی بین‌المللی این سازمان دیدار و گفت‌وگو کرد.

خامه‌یار در سخنانی، پیروزی‌های این کشور را در برابر معاندان تبریک گفت و به ادامه یافتن فعالیت‌های فرهنگی جمهوری اسلامی ایران طی هفت سال گذشته در سوریه اشاره کرد.

معاون توسعه روابط فرهنگی بین‌المللی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی افزود: رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در سوریه برغم مخاطراتی که در این هفت سال متوجه همکاران‌مان در سوریه بود، اما یک روز هم دست از فعالیت‌های فرهنگی نکشیدند و فعالیت‌های خود را تعطیل نکردند و به فعالیت خود در آن شرایط سخت ادامه دادند و مراودات فرهنگی دو کشور نیز برقرار بود.

وی به مهمترین گام بعد از کسب پیروزی اشاره کرد و افزود: مهمترین گام بعد از کسب پیروزی دولت و ملت سوریه در برابر دشمنان، حفظ دستاوردهای این پیروزی و ممانعت از مصادره به مطلوب کردن آن توسط دیگران است.

معاون توسعه روابط فرهنگی بین‌المللی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی خاطرنشان کرد: جنگ در سوریه بیشتر جنبه فرهنگی و تمدنی داشت و یکی از اهداف آن، تخریب میراث فرهنگی این کشور بود. تخریب این میراث فرهنگی را می‌‎توان نشأت گرفته از دیدگاه و سیاست‌های رژیم صهیونیستی دانست.

وی در ادامه، با تأکید بر لزوم مستندسازی و ثبت وقایع ایجاد شده در کشور سوریه گفت: مستندسازی تخریب‌ها و فجایع صورت گرفته در سوریه با فیلم، قلم و ... بسیار مهم و حائز اهمیت است. باید به این موضوع توجه داشت که قبل از آنکه دیگران تاریخ ما را بنویسند ما خودمان آن را ثبت کنیم.

خامه‌یار اظهار کرد: لزوم اهمیت به ساخت مستند به حدی مهم است که باید هر سوری از منطقه و روستای خود وقایع اتفاق افتاده را ثبت کند. در حوزه مستندسازی و ساخت فیلم، جمهوری اسلامی ایران از ظرفیت‌های بسیاری برخوردار است که می‌توان در مستندسازی وقایع جنگ از آن بهره برد.

توانمندی‌های ایران در دنیا زبان‌زد است

ولید درویش که در جشنواره مردمی و بین‌المللی فیلم عمار حضور یافته بود، برگزاری چنین جشنواره‌ای را در شرایط وجود تحریم‌ها در ایران بسیار خوب ارزیابی کرد و گفت: حضور خانواده شهدا در اختتامیه جشنواره مردمی عمار و همچنین، مردمی بودن این جشنواره و به نمایش درآمدن فیلم‌ها برای عموم مردم از نکات بارز و با اهمیت جشنواره عمار بود که به نوبه خود در جهان کم نظیر است.

وی با تحسین مقابله مردم ایران در برابر شرایط سخت اعمال تحریم‌ها، اظهارکرد: در سفرم به ایران، این نکته قابل اهمیت است که ایرانیان توانسته‌اند در شرایط سخت تحریم نیز به بهترین نحو شرایط زندگی خود را در دست داشته باشند و به کار و فعالیت‌های خود به بپردازند و در تمام زمینه‌ها پیشرفت‌های خوبی نیز کسب کنند.

همچنین در حاشیه این دیدار، میخک، فیلمساز جوان کشورمان نیز موضوع ساخت اثر مشترک ایرانی و سوری را با طرح اولیه فیلمنامه مطرح و زمینه ساخت آن در سوریه را بررسی کرد.

گفتنی است؛ به همت و برنامه‌ریزی مشترک رایزنی فرهنگی کشورمان در سوریه، اداره‌کل همکاری‌های فرهنگی و امور ایرانیان خارج از کشور، ولید درویش، نماینده پارلمان سوریه و فیلمساز برجسته سوریه جهت حضور در جشنواره بین‌المللی فیلم عمار به ایران اسلامی سفر و در برنامه‌های مختلف فرهنگی و هنری نیز شرکت کرد. فاضل، معاون اداره‌کل همکاری‌های فرهنگی و امور ایرانیان خارج از کشور نیز در این دیدار حضور داشت.

انتهای پیام/

کد خبر: 993029