حوادث ۷۸ و ۸۸ حلقه مفقوده پیوستگی قدرت و ثروت است

عضو شورای مرکزی جمعیت رهپویان انقلاب با بیان اینکه بحث امروز پیوستگی قدرت و ثروت در جامعه است،حادثه سال ۷۸ و ۸۸ را حلقه‌های مفقوده این جریان مافیایی خواند.

به گزارش ایسکانیوز ، مناظره مصطفی تاج زاده فعال سیاسی اصلاح طلب و علیرضا زاکانی عضو شورای مرکزی جمعیت رهپویان انقلاب امروز(سه شنبه) با موضوع فتنه ۷۸ و فتنه ۸۸ برگزار شد.

علیرضا زاکانی در ابتدای این مناظره، گفت:معتقدم که اسلام و ارزش مردم بر اهمیت رهبری در انقلاب اسلامی مشخص شده است و انقلاب، عزت برای ایران و عظمت برای مسلمین فراهم کرد.

وی با بیان اینکه انقلاب اسلامی پرونده استبداد را بست و نظام سلطه را به چالش کشید، افزود: در این مسیر هرکجا نوکری و خدمت به مردم را پیشه کردیم موفق شدیم.

عضو شورای مرکزی جمعیت رهپویان انقلاب با تاکید بر اینکه به دستاوردهای انقلاب افتخار می کنیم، گفت: ما امروز در نیمه راه هستیم، توفیقات زیادی داشتیم و نقص های زیادی داریم.

زاکانی افزود: دشمن بیرونی و موانع درونی باعث شد نتوانیم همه اهداف انقلاب را محقق کنیم.

وی دشمن بیرونی انقلاب را آمریکا و صهیونیسم و اذناب منطقه ای آنها دانست و موانع درونی را ضد انقلاب و همه ریزش های انقلاب خواند و گفت: ریزش های انقلاب شامل کسانی است که خود را طی ۴۰ سال گذشته از انقلاب جدا کرده اند و به واسطه دست نیافتن به برخی مطامع دنیایی و یا سختی راه و دنیاطلبی مسیر انقلاب را ترک کردند.

عضو شورای مرکزی جمعیت رهپویان انقلاب با تاکید بر اینکه اهمیت موانع داخلی از دشمن خارجی برای تحقق اهداف انقلاب بیشتر است، گفت: پرستش قدرت، ثروت و بیگانه ۳ضلعی است که از موانع درونی به حساب می آید؛ امروز عده ای ثروت اندوزی نامشروع و قدرت طلبی دارند و به بیگانه توجه می کنند و به جان انقلاب افتاده اند.

زاکانی با بیان اینکه، این گروه تلاش می کنند مردم را در مقابل انقلاب قرار دهند، گفت: عوامل عقب افتادگی، موانع داخلی هستند و تلاش می کنند تا نتوانیم به اهداف انقلاب دست یابیم.

*در چهل سالگی کسی نمی پذیرد آزمون و خطا کنیم

زاکانی گفت: اول انقلاب می دانستیم چه می خواهیم و چه نمی خواهیم اما تجربه و امکانات لازم را در اختیار نداشتیم اما امروز بعد از چهل سال دیگر کسی از ما نمی پذیرد که آزمون و خطا کنیم.

وی افزود: امروز دانشمندان جوانی تربیت شده اند که می توانند کشور را از این مخمصه نجات دهند و خودباوری و امید را به جامعه برگرداند تا تغییرات انقلاب سوم رقم بخورد.

عضو شورای مرکزی جبهه رهپویان انقلاب گفت: کسانی که مسیر جدایی از انقلاب را می روند مافیای پنهان انقلاب هستند که از همه ابزارهای سیاسی، اجتماعی و فرهنگی استفاده می کنند و زنان و دین و فرهنگ برای آنان ابزار است. این افراد به نیازهای واقعی مردم و اصلاحات حقیقی اعتقادی ندارند و تلاش دارند انقلاب را در چالش های جدید وارد کنند.

زاکانی خاطرنشان کرد: اموال مردم را به راحتی غارت می کنند که برخی قراردادها ناظر بر این موضوع است.

وی با بیان اینکه امروز فقر گریبانگیر بخش زیادی از جامعه شده است، گفت: بحث امروز پیوستگی قدرت و ثروت در جامعه است.

عضو شورای مرکزی جمعیت رهپویان، حادثه سال ۷۸ و ۸۸ را حلقه های مفقوده این جریان مافیایی خواند و اظهار داشت: اساس این جریان دعوای قدرت، ثروت و بیگانه پرستی است. در حادثه کوی دانشگاه عده ای در عرصه سیاسی کم آوردند و وارد این بازی شدند.

زاکانی با بیان اینکه روزنامه سلام تیتری زد و وزارت اطلاعات دولت خاتمی این نشریه را تعطیل کرد، خاطرنشان کرد: بعد از آن نشریه های دوم خردادی تهدید به آشوب کردند و در ابتدا جمع قلیلی آشوب کردند.

وی تأکید کرد: قبل از ورود پلیس، آشوب گران حریم مردم را شکستند. یک نفر را در ابتدا و پس از آن سه نفر را گروگان گرفتند ودر نهایت وزیر کشور و آقای انصاری آمدند و آن برخورد غلط صورت گرفت.

عضو شورای مرکزی جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی تصریح کرد: ما هم اختلال و آشوب و هم ورود پلیس به دانشگاه را محکوم می کنیم.

زاکانی با بیان اینکه آقای تاج زاده و دوستانشان در ماجرای کوی دانشگاه فقط یک سمت ماجرا را می گیرند، تصریح کرد: یک بخشی از درگیری ها درون کوی دانشگاه ساعت ۱۰:۳۰ صبح بود و تحقیقاتی در این رابطه از آقای کوهی شد.

وی افزود: نه اینکه نیروی انتظامی تخریب نکرد، اشتباه کرد که تخریب کرد. بعد از ساعت ۱۲:۳۰ که بعد از اقامه نماز جمعه بود، آمدند داخل کوی و کشته سازی صورت گرفت و اربعین گیری انجام شد.

عضو شورای مرکزی جمعیت رهپویان انقلاب تاکید کرد: ما به عنوان یک نیروی انقلابی هم ضرب و شتم دانشجویان را محکوم می کنیم و البته در این اتفاق ۷۰ پلیس مجروح و ۳ نفر از نیروهای پلیس شهید شدند، البته آقای عزت ابراهیم نژاد هم با کلت ۴۵ از دنیا رفت.

زاکانی با بیان اینکه حوادث کوی دانشگاه حکایت از این می کرد که یک سناریوی طراحی شده که حیثیت نظام را هدف قرار گرفته وجود دارد و مسیری که پیش می برد مخالف انقلاب و نظام بود، افزود: در این شرایط ما به عنوان جمعی از دانشجویان وارد عرصه شدیم.

وی با بیان اینکه من عصر آن روز از آبادان رسیدم و به سوی دانشگاه رفتم و اقای تاج زاده هم داخل کوی بود، خاطرنشان کرد: وضع اسفناکی بود و خودم را بین دانشجویان و نیروی انتظامی حائل کردم و از هر دو طرف خواستم که آرامش داشته باشند و در حال درگیری بودند و من آن وسط بودم.

عضو شورای مرکزی جمعیت رهپویان انقلاب ادامه داد: در آن ایام برای من واضح شد که آقای تاج زاده و دوستانشان علاقه ندارند قضیه جمع شود و مسئولان کشور با استعفاهایشان آتش را شعله ورتر می کردند و یک سری اراذل و اوباش هم آمده بودند و اصلاً به حقوق دانشجویان کاری نداشتند.

زاکانی با بیان اینکه آن موقع، آقای تاج زاده می گفت بروید داخل و ادامه دهید و یک سری اراذل و اوباش می گفتند کجا برویم؟، اضافه کرد: ما تازه آمده ایم شروع کنیم. و این شد که این حادثه یک زخم کهنه ای در انقلاب اسلامی شد.

وی تصریح کرد: اقای تاج زاده و دوستانشان همیشه دم از آزادی می زنند اما یکشنبه بعد از ظهر که ما تقاضای تجمع کردیم و در واقع اولین گروهی بودیم که در آن حوادث درخواست تجمع قانونی کردیم و پای من هم شکسته بود اما آقای حق شناس به من گفت با تحکیم وحدت تجمع برگزار کنید.

عضو شورای مرکزی جمعیت رهپویان انقلاب با اشاره به اینکه من در پاسخ به آقای حق شناس که این پیشنهاد را به ما داد گفتم مرزبندی های ما متفاوت است، یادآورشد: حق شناس گفت شما مرزبندی های خود را به خشونت طلب و غیرخشونت طلب تقسیم بندی کنید. من هم پاسخ دادم: اگر اینطور باشد نهضت آزادی هم می تواند در تجمع های بسیج شرکت کند.

زاکانی اضافه کرد: آن شب در جلسه ای شرکت کردیم که برای برگزاری تجمع ما تشکیل شده بود و به اتفاق آقایان معین، فرهادی، موسوی لاری، لاریجانی و دیگران گفتند که با تحکیم وحدت یک جا تجمع برگزار کنید.

وی با بیان اینکه من گفتم آنها دنبال توسعه آشوب و ما دنبال حق خواهی دانشجو هستیم، گفت: آقای تاج زاده گفتند شما مجوز نگرفته اید، من هم گفتم چند روز است که تجمعاتی در کشور بدون مجوز برگزار می شود و من هم بنا به وظیفه اگر لازم باشد، تجمع را برگزار می کنم و مجوز شما برای من فرقی ندارد که بدهید یا ندهید.

عضو شورای مرکزی جمعیت رهپویان انقلاب خاطرنشان کرد: من به آقای تاج زاده گفتم اگر تجمع ما را غیرقانونی اعلام کنید برگزار نمی کنیم و او هم سه شنبه از وزارت کشور به ما اعلام کرد که تجمع ما غیرقانونی است و مانع تجمع ما شد و میدان را برای آقایان باز کرد.

زاکانی اظهار داشت: آنها شعار آزادی می دهند اما در عمل یک دیکتاتور به تمام معنا هستند و باید اتفاقات را به طور پیوسته ببینید.

تاج زاده: صدا و سیما پس از حوادث سال ۷۸ تاکنون، یکسویه عمل کرده است

به گزارش مهر، مصطفی تاج زاده در اولین بخش از صحبت های خود در مناظره با علیرضا زاکانی با طرح این موضوع که امیدوارم این مناظره سرآغاز فصلی تازه برای گفتگو میان گروه های سیاسی باشد، اظهار داشت: ای کاش پرچمدار این گفتگو صدا و سیما و رسانه های داخلی بودند. متأسفانه صدا و سیما از این حیث در طول این ۲۰ سال یک سویه عمل کرده و زیان‌ده‌ترین سازمان عمومی کشور است.

وی افزود: صدا و سیما یکی از ناکارآمدترین سازمان های عمومی کشور در دو دهه گذشته بوده است. در همه کشورهای دنیا، صدا و سیما سودآور است.

تاج زاده در رابطه اب حوادث تیرماه ۷۸ تصریح کرد: اگر دوستان راست می گویند و ما دیکتاتور هستیم، چرا ۲۰ سال است که کسی راضی نشده راجع به آن صحبت کند؟ بحث امروز من بیشتر مربوط به ۱۸ تیر است. در آن روز هم دانشجویان خودشان بهتر می دانند که چه اتفاقی افتاد و ما تلاش می کنیم برای کسب حقیقت بدون تسامح موضوع را نقد کنیم اما در مورد آینده باید حداکثر تسامح را به کار گرفت.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب ادامه داد: اعتقاد دارم مشکلات به قدری تلنبار شده و انتظارات مردم بالا رفته که باید برای کشور از تمام سرمایه و نیروهای متخصص استفاده کنیم تا از بحران ها خارج شویم.

وی یادآور شد: در رابطه با حادثه ۱۸ تیر، یک هیئتی به پیشنهاد آقای خاتمی در شورای عالی امنیت ملی تشکیل شد که ابتدا ۵ نفر بودند و بعد دو نفر به این هیئت اضافه شد و هفت نفره شدند که شامل دو نفر از سپاه، دو نفر از قوه قضائیه و سه نفر از وزارت اطلاعات بودند و مقرر شد گزارشی به استحضار ملت برسد.

تاج زاده افزود: در این کمیته جانشین فرمانده نیروی انتظامی شرکت داشت که پس از تحقیقات مفصل میدانی مانند شنود و بازداشت و نظایر آن که زیر نظر ربیعی بود و در رأس آن آقای روحانی قرار داشت، گزارشی در اختیار رهبر گذاشته شد و با تأیید رئیس جمهور برای اولین بار این گزارش از رادیو و تلویزیون پخش شد.

تاج زاده گفت: طبق گزارش کمیته که به تایید سپاه، وزارت اطلاعات، نیروی انتظامی، قوه قضاییه، وزارت علوم، وزارت کشور، شورای عالی امنیت ملی رسید، ۱۴ راهپیمایی در کوی دانشگاه برگزار و به سمت اتوبان جلال کشیده شد که غالبا کلانتری یوسف آباد با برخورد مسالمت آمیز راهپیمایی ها را به پایان رساند.

وی با بیان اینکه این راهپیمایی ها سابقه داشته است، گفت: طبق این گزارش در شب واقعه فرد غریبه ای وارد کوی دانشگاه نشده است و در میان دانشجویان در شب حادثه ساماندهی و برنامه ریزی خاصی وجود نداشته است.

فعال سیاسی اصلاح طلب ادامه داد: وزارت اطلاعات در گزارشی اعلام کرد ساماندهی قبلی وجود نداشته است و سرنخی در این رابطه پیدا نکرده است. آن قدر این راهپیمایی طبیعی بوده که بعد از بازگشت دانشجویان به کوی دانشگاه، دانشجویان از نیروی انتظامی تشکر کردند و ماشین های نیروی انتظامی به سمت مقر رفتند.

تاجزاده در تشریح حوادث شب واقعه، گفت: ساعت ۳۰ دقیقه بامداد ۱۵ نفر در مقابل کوی دانشگاه در حال بحث بودند و خارج نمی شدند که جانشین نیروی انتظامی آقای امیر احمدی با لباس شخصی به کوی دانشگاه می رود و قبل از ورود به دانشگاه از کلانتری های اطراف درخواست نیرو می کند.

وی خاطرنشان کرد: همزمان با حضور او یگان هایی از نیروی انتظامی وارد کوی دانشگاه می شوند، علی رغم درخواست آقای کوهی مبنی بر مذاکره با دانشجویان برای انتقال آنها به کوی آقای امیر احمدی قبول نمی کنند

معاون سیاسی وزیر کشور دولت اصلاحات ادامه داد: در این گیر و دار دانشجویان وارد می شوند و اشیا پرتاب می کنند که یکی از سربازان پایش به جدول برخورد کرد و زخمی شد، دانشجویان وی را به کیوسک می برند و بعد از دقایقی آزاد می کنند.

تاج زاده گفت: بعد از این ماجرا اجتماع دانشجویان به ۵۰۰ نفرافزایش می یابد ساعت ۲.۱۵ معاون سیاسی استانداری به کوی دانشگاه می رود و خود را نماینده تاج زاده و وزیر کشور معرفی می کند و تلاش می کند دانشجویان را به کوی بازگرداند، فضا آرام می شود اما با تیراندازی درجریان سخنرانی وی دوباره فضا را ملتهب می کند.

وی گفت: شورای عالی امنیت ملی اعلام کرد که باید در آن شرایط فرماندهان صبورانه برخورد می کردند و بی تدبیری های افراد نامبرده موجب انعقاد نطفه ناامنی شد.

در ادامه این مناظره علیرضا زاکانی عضو جمعیت رهپویان انقلاب گفت: از راهپیمایی دوازدهم به بعد روند راهپیمایی ها رو به ناامنی می رود از زمانی که دانشجویان را ابزار دست خود کرده اند مشکلات ایجاد شد.

سپس تاج زاده، گفت: در ادامه این ماجرا سرپرست ناحیه انتظامی وارد می شود، معاون سیاسی استاندار هم حضور می یابد اما علی رغم دستور آقای رضایی مبنی بر خارج شدن نیروی انتظامی از کوی دانشگاه آقای نظری تمرد می کند. نیروهای لباس شخصی نیز ناجا را تحریک به برخورد با دانشجویان می کرد.

وی تاکید کرد: آقای نظری برخلاف نظر وزارت کشور وارد کوی دانشگاه می شود ۲۵ تا ۳۰ نفر نیروی لباس شخصی وارد دانشگاه شده و ضرب و شتم می کند

این فعال اصلاح طلب اظهار داشت: گروگان گیری سه سرباز دروغ است سه نفر از سربازان نیروی انتظامی در کوی جاماندند و این افراد به زیرزمین منتقل شدند

تاج زاده با بیان اینکه آقای موسوی لاری ساعت ۳ به سردار انصاری دستور داد که نیروی انتظامی حق ورود به کوی دانشگاه را ندارد، یادآور شد: اما آقای نظری تمرد کرد و علت برکناری ایشان نیز تمرد از دستور مافوق بود.

وی اظهار داشت: طبق گزارش این کمیته بی تدبیری و برنامه برخی افراد در نیروی انتظایم موجب تخریب کوی دانشگاه شد کسانی که این کار را انجام دادند نیروهای پلیس شخصی بودند.

این فعال سیاسی اصلاح طلب با بیان اینکه بی تدبیری سردار نظری محرز گردید، گفت: ورود به کوی دانشگاه و ضرب و شتم دانشجویان خلاف بود، کمیته بعد از بررسی ها مقصران را با هماهنگی بازرسی نیروی انتظامی شناسایی کرد که شامل نیروهای پلیس و نیروی انتظامی بودند، این کمیته هیچ دانشجویی را محکوم نکرد.

در ادامه علیرضا زاکانی رئیس بسیج دانشجویی در سال ۷۸ گفت: من خدشه ای به این گزارش وارد نمی کنم اما این گزارش یک سویه است و کامل نیست آقای سردار وحیدی و آقای محسن رضایی اعتراض جدی به این گزارش داشتند و سپاه در این راستا نامه ای به رئیس جمهور نوشت.

زاکانی خطاب به تاج زاده: جریان شما حق دانشجویان را تضییع کرده است

زاکانی ادامه داد: قوه قضاییه نیز موضوع را بررسی کرد و مشخص شد آقای نظری محکوم نیست طبق گزارش کمیسیون اصل ۹۰ که در مجلس هفتم تهیه و قرائت شد از آقای سردار نظری عذرخواهی شد.

وی گزارش این کمیته را یکسویه خواند و گفت: اگر شما یک روز به کوی دانشگاه آمده اید و رفته اید بنده در کوی دانشگاه زندگی کرده ام جریان شما در طول این ۴۰ سال حق دانشجویان را ضایع کرده است و همیشه به دانشجویان هزینه تحمیل کرده است و آنها را ابزار موفقیت های خود کرده است.

وی تاکید کرد: در موج اول اعتراضات نیروی انتظامی نباید وارد می شد اما هیچ قانونی وجود ندارد که نیروی انتظامی نتواند در جریان اغتشاشات وارد شود.

زاکانی ادامه داد: عناصر نیروی انتظامی را با قانون اراذل و اوباش محاکمه کردند به همین جهت، نیروی انتظامی وارد شد و هیچ قانونی نبود که وارد کوی دانشگاه نشود. هرچند اشتباه بود و اگر من بودم اجازه نمی دادم که درگیر شوند.

*گزارش تاج زاده ناقص و یک سویه است

وی خطاب به معاون سیاسی وزیر کشور دولت اصلاحات، تصریح کرد: آقای تاج زاده، گزارش شما ناقص و یک سویه است و در دادگاه آقای کوهی و انصاری آمدند و خلاف آن ثابت شد.

تاج زاده در ادامه با اشاره به صحبت رهبری که در مورد کوی دانشگاه گفتند همه بدانند مواضع روسای کشور و رئیس جمهور صد درصد مورد تأیید من بود و اینکه این سخن رهبری است، اظهار داشت:فرمانده نیروی انتظامی هم گزارش را تأیید کرد و گفت، گزارش شورای امنیت ملی به نظرش قابل اعتناترین گزارشی باشد که ارائه شده است.

وی اضافه کرد: همچنین گزارش اقای شاهرودی رئیس وقت قوه قضائیه مبنی بر این بود که شورای امنیت ملی و کمیته تحقیق از حادثه کوی دانشگاه مورد تأیید اوست و دستگاه قضایی این موضوع را قبول دارد به این نحو که در گزارش قوه قضائیه آمده بود قشر دانشجو در حوادث کوی دانشگاه تقصیری نداشت و مظلوم واقع شد.

این فعال سیاسی اصلاح طلب همچنین به گزارش محسن رضایی اشاره و خاطرنشان کرد: آقای رضایی فرمانده همه نیروها در زمان جنگ بود، او در این رابطه اعلام کرد حادثه کوی دانشگاه در مرحله اول حرکت دانشجویی بود اما اگر ناجا صحیح عمل کرده بود در ساعات اولیه مسئله جمع می شد و تا یکشنبه ادامه پیدا نمی کرد و نیروی انتظامی در این زمینه بد عمل کرد که اتفاق تا ظهر یکشنبه ادامه پیدا کرد.

تاج زاده خطاب به علیرضا زاکانی تأکید کرد: مشکل ما همین معیارهای دوگانه شماست که در مورد این گزارش اعلام می کنید که به گزارش خدشه وارد نمی کنید اما می گویید یک سویه است.

وی خاطرنشان کرد: چرا آقای زاکانی می گوید به گزارش خدشه واردنمی کند زیرا این گزارش مورد تأیید رهبری است و فرمانده پلیس هم این گزارش را تأیید کرده و در صدا و سیما هم پخش شده است.

*نمی دانم با کدام تاج زاده طرف هستم!

زاکانی در این قسمت از مناظره با بیان اینکه من نمی دانم با کدام آقای تاج زاده طرف هستم!؟ یادآور شد: آقای تاج زاده قبل از انقلاب یک چریک، در دهه ۶۰ انقلابی و در دهه ۷۰ پشیمان بود اما باید بگویم که من همه فرمایشات آقا(رهبری) را قبول دارم.

وی تصریح کرد: گزارش شما ناقص است چرا که شما یک بار به صحنه کوی دانشگاه آمدید و برگشتید اما من در صحنه بودم و رأی دادگاه بعد از تحقیقات کافی و میدانی مشخص کرد که گزارش ارسال شده درست نبوده و طبق رأی دادگاه عده ای تبرئه شدند و تقصیر عده ای دیگر مشخص شد.

عضو شورای مرکزی جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی خاطرنشان کرد: آقای خاتمی هم بعد از رأی دادگاه سخنرانی کرد که براساس آن نتیجه و ماحصل حوادث کوی دانشگاه در دادگاه معلوم شد که قضیه چیز دیگری بوده است.

زاکانی تأکید کرد: آنها می گویند شعار یا زهرا داده اند و دانشجو را از بالای پشت بام پرت کردند و در گزارش خود اینگونه می گویند که ساختمان ۵ طبقه بوده در حالی که ساختمان ۴ طبقه بیشتر نداشته است.

وی می گوید: آنها به یک اتاق اشاره می کنند که در واقع یک انبار بود و می گویند یک سوراخی در آن اتاق بود و دانشجویان را از آنجا پرت کرده بودند و وقتی به دانشجویان می گوییم شما سالمید می گویند ما به روی چمن افتاده ایم، توجه کنید که ما با یک جریانی مواجه هستیم که به راحتی دروغ می گوید.

عضو شورای مرکزی جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی با بیان اینکه گزارش دادگاه را بخوانید، اظهارداشت: باید در جلسات بعدی، کل گزارش خوانده شود تا آقای تاج زاده و دوستانشان یک طرفه به قاضی نروند.

تاج زاده در ادامه مناظره، گفت: من یک تفاوت با آقای زاکانی دارم چرا که همه فرمایشات رهبری را قبول ندارم و به برخی از آنها انتقاد دارم و آقای زاکانی مانند من است فقط جرئت ندارد که بگوید.

وی افزود: همین که آقای زاکانی می گوید که این گزارش را قبول ندارد یعنی حرف رهبری را قبول ندارد چون رهبری این گزارش را تأیید کرده است.

این فعال سیاسی اصلاح طلب گفت: من به شما می گویم که پس از حادثه کوی دانشگاه هیچ نهادی به یافته جدیدی نرسیده و هیچ سند و یا گزارشی که جدید باشد، ارائه نشده است.

تاج زاده با بیان اینکه تا قبل از ورود فرماندهان عصبانی نیروی انتظامی در کوی دانشگاه، هیچ اتفاقی نیفتاده بود، گفت: آن قدر آرام بود که پاترول و بنز نیروی انتظامی از مأموریت برگشت در حالی که می گویند این گزارش یک سویه است و گفتند که طراحی از پیش تعیین شده بوده تا آبروی نظام را ببرد در حالی که هیچ چیزی نبود و هر کس غیر از این را می گوید بیاید و اعلام کند.

وی ادامه داد: اگر برخلاف این گزارش موضوع جدید دیگری هست که سپاه، وزارت اطلاعات و نیروی انتظامی می تواند ارائه کند، بیاید و اعلام کند که تا ساعت ۱۲:۱۵ که فرمانده نیروی انتظامی آمد هیچ اتفاقی نیفتاده بود.

این فعال سیاسی اصلاح طلب اذعان داشت: اجازه می خواهم بخش دیگری از نظرات رهبر را بخوانم که فرمودند «حادثه غیرقابل قبولی بود»، در جمهوری اسلامی ایران و در نظام اسلامی، حمله شبانه به هیچ عنوان قابل قبول نیست. اینکه صد نفر شعار دادند، بهانه نمی شود که هر کسی با هر لباسی وارد دانشگاه شود.

تاج زاده خاطرنشان کرد: بنا بر نظر شورای نمایندگی رهبری در دانشگاه ها، حمله تعدادی از عوامل نیروی انتظامی به بهانه تجمع بدون مجوز دردانشگاه، حتی در محل استراحتشان عکسی از بنیانگذار جمهوری اسلامی و رهبر انقلاب داشتند را کتک زدند و طبق این گزارش جمعی از دانشجویان شاهد و ایثارگر که در تجمع نبودند و در محل استراحت بودند، مورد ضرب و شتم قرار گرفتند که شورای نمایندگی رهبری این اقدام را به شدت محکوم می کند.

وی با بیان اینکه فرمانده پلیس در گزارشی اعلام کرد ورود غیرمعقول مأموران نیروی انتظامی به کوی دانشگاه یک اشتباه بود و مربوط به یک واحد کوچک است و نباید به کل نیروی انتظامی سرایت داده شود، افزود: بسیج دانشجویی دانشگاه تهران هم در گزارشی این اقدام را محکوم کرد و اعلام کرده بود که عناصر نیروی انتظامی آگاهانه یا ناآگاهانه این اقدام را انجام داده اند و ما با دانشجویان همدردی می کنیم و خواستار این هستیم که مسئولان با مأمورین خودسر برخوردکنند و نیروی انتظامی به بازداشت دانشجویان در ایام انتخابات پایان دهد و فرماندهان لایق را به جای نالایق به کار گیرد.

*وقتی کم می آورید دانشجویان را ذبح می کنید

زاکانی همچنین در ادامه این مناظره تصریح کرد: من آن زمان مسئول بسیج دانشجویی بودم و اینکه آقای تاج زاده اطلاعیه بنده را می خواند، خیلی مسخره است، برادر من اینها حرف های بزرگی است و من با نفاق مخالفم. شما با نفاق موافق هستید. من همه فرمایشات حضرت آقا را قبول دارم و معتقدم شما نفاق جدیدی در جامعه اسلامی هستید.

وی خاطرنشان کرد: شما فقط نیروی انتظامی را محکوم می کنید و کسان دیگری را هم باید محکوم کنید. سنگ زدن هم باید محکوم شود، من خودم مسئول آنجا بودم و در صحنه بودم و ما به عنوان بسیج عمل کردیم.

این نماینده ادوار مجلس اظهار داشت: من آن زمان در واکنش به یکی از اظهار نظر های منصوب به آقای نقدی که مربوط به او نبود تماس گرفتم و آقای نقدی تکذیبیه را در آن رابطه صادر کرد.

وی خطاب به تاج زاده یادآور شد: شما آمدید و درد دل ما را به خودمان می گویید شما وقتی کم می آورید دانشجویان را ذبح می کنید تا درجه بگیرید و بالا بروید، سال ۷۸ هم این اتفاق افتاد.

زاکانی اظهارداشت: شما از قبل سناریو سازی می کنید در این ۴۰ سال این کار را کردید و مردم تحمل کردند اما از این به بعد ما با مردم صحبت می کنیم. سناریوی شما برای سال ۷۸ از روزنامه سلام آغاز شد.

وی با بیان اینکه در حادثه کوی دانشگاه دوطرف را محکوم می کنم، گفت: ۲۳ تیرماه هم اقدام نیروی انتظامی را محکوم کردم و هم کسانی که سنگ پرانی کردند اما آیا شما یک بار کسانی را که سنگ پرانی کردند محکوم کردید؟ یا کسانی که پنهان شدند و کشته سازی کردند.

عضو شورای مرکزی جمعیت رهپویان انقلاب با بیان اینکه من خشم فروخفته دانشجویان هستم، گفت: من از سال ۶۸ عضو فعال جنبش دانشجویی بودم. یک خط بر کسی نینداختم و معتقدم نیروی انتظامی اشتباه کرد وارد دانشگاه شد، اما این اقدام نیروی انتظامی مقدمه ای داشت.

در ادامه مصطفی تاج زاده فعال سیاسی اصلاح طلب، گفت: بیانیه بسیج دانشجویی در زمان شما فقط نیروی انتظامی را محکوم کرد و همه کسانی که در آن زمان در نیروی انتظامی بودند عزل شدند و هنوز بر سر کار بازنگشته اند.

وی از زاکانی خواست گزارش مجلس نهم در مورد ۲۵ خرداد ۸۸ را منتشر کند.

در ادامه علیرضا زاکانی عضو شورای مرکزی جمعیت رهپویان انقلاب و رئیس بسیج دانشجویی در زمان اغتشاشات سال ۷۸ گفت: بنده سخنران ۲۳ تیرماه بودم و در آن سخنرانی دوطرف را محکوم کردم. لباس شخصی ها را هم محکوم کردم. اما بنده در مورد تعارضات جنابعالی صحبت می کنم.

زاکانی خطاب به تاج زاده: شما نه تنها بحران را کنترل نکرده اید بلکه اغتشاشات را توسعه داده اید

وی تاکید کرد: جریان شما یا به صورت سازمان یافته کاری را آغاز می کند و یا از واقعه ای که رخ داده است سوء استفاده می کند. شما نه تنها بحران را کنترل نکرده اید بلکه اغتشاشات را توسعه داده اید و به دانشجویان توصیه به چله نشینی و اغتشاشات داشتید.

عضو شورای مرکزی جمعیت رهپویان انقلاب گفت: بسیج دانشجویی روز جمعه اقدام نیروی انتظامی و سنگ پراکنی ها را محکوم کرد. من کف صحنه بودم. آن زمان که انقلاب خون می خواست ما بودیم. آن زمان که دانشگاه بحران داشت ما حضور یافتیم.

زاکانی افزود: ۲۵ تیر بنده و آقای نادران ۱۰۰ نفر از دانشجویان را آزاد کردیم چون حامی دانشجویان بودیم.

وی تصریح کرد: آقای تاجزاده! ما به عنوان تشکل دانشجویی از شما درخواست کردیم مجوز برگزاری تجمع را صادر کنید اما شما در جلسه ای اعلام کردید که اجازه برگزاری تجمع ندارید و هرگونه تجمع غیرقانونی است و حتی بیانیه دادید. این در حالی است که شما برای این همه بحران و التهاب بیانیه ای صادر نکرده بودید که این بیانیه مورد اعتراض مقام معظم رهبری قرار گرفت.

عضو شورای مرکزی جمعیت رهپویان انقلاب اظهارداشت: در سال ۸۸ آقای امیر معتمدی به دفتر من آمد و گفت سیستم اطلاعاتی دنبال اخراج من از دانشگاه است. بنده در مقابل وزارت اطلاعات ایستادم و گفتم باید از روی جنازه من رد شوید که با این فرد برخورد کنید اما شما در سال ۷۸ به ما اجازه تجمع ندادید. من در صحنه بودم و همه چیز را دیدم و امروز شما از روی کتاب برای ما حوادث را نقل می کنید. برای ما حق، موضوعیت دارد.

در ادامه تاج زاده فعال سیاسی اصلاح طلب گفت: پدیده ای به نام لباس شخصی حدود ۲۵ سال است در کشور فعالیت دارد. رهبری اعلام کرده است که در اجتماعات مخالفان نباید برخورد خشونت آمیز انجام شود اما افرادی مانند ده نمکی و گروهشان وارد دانشگاه شدند و دانشجویان را تحریک کردند.

وی اظهارداشت: این لباس شخصی ها سفارت انگلیس و عربستان را هم گرفتند.

علیرضا زاکانی در ادامه این مناظره گفت: لباس شخصی ها سه دسته هستند، اول لباس شخصی های عضو ناجا که در موج اول وارد کوی دانشگاه شدند و در همه دنیا چنین افرادی وجود دارد. گروه دوم از لباس شخصی ها کسانی هستند که احساس وظیفه می کنند و وارد صحنه می شوند، بنای دفاع دارند اما اشتباه می کنند که بنده شب اول با این افراد درگیر شدم.

وی اظهارداشت: گروه سوم از لباس شخصی ها رفقای آقای تاج زاده هستند، همان افرادی که سال ۷۷ در مقابل کسانی که در حمایت از کرباسچی شعار می دادند، چاقو کشیدند.

وارد شدن به کوی دانشگاه غلط بود

زاکانی افزود: آقای ده نمکی بعد از نماز جمعه با موتور به سمت کوی دانشگاه رفت، اشتباه کرد. من به او گفته بودم که اشتباه می کنی.

وی اظهارداشت: بعد از حادثه مشهد مصوبه ای در شورای عالی امنیت ملی به تصویب رسید که بر اساس آن مردم باید برای حل اغتشاشات وارد شوند. این مصوبه در دولت آقای خاتمی تایید شد، آقای نوری و آقای هاشمی رفسنجانی نیز آن را تایید کردند.

زاکانی گفت: آقای روحانی ۲۴ تیرماه ۷۸ به فرماندهی ناجا و وزارت اطلاعات می گوید حریمی وجود ندارد، هر جا جرمی دیدید، وارد شوید.

وی با تأکید بر اینکه وارد شدن به کوی دانشگاه غلط بود، گفت: به مجلس پنجم و ششم طرحی داده شد که بر اساس آن ورود به کوی دانشگاه ممنوع شود اما مجلس این طرح را به تصویب نرساند.

زاکانی ادامه داد: در مورد ورود لباس شخصی ها به کوی دانشگاه و همچنین ورود نیروی انتظامی به کوی دانشگاه، مصوبات دولت و شورای عالی امنیت ملی اجرا شد.

وی تصریح کرد: این افراد در ماجرای سفارت انگلیس و سفارت عربستان هم اشتباه محض کردند و بنده در همان زمان موضع گیری کردم و به نظر من کار غلطی انجام دادند.

کد خبر: 993066