سلول های بنیادی می توانند آسیب بافتی ناشی از پرتو درمانی را مهار کنند

شنبه 29 دی 1397 - 19:08
کد مطلب: 993387
بافت1

مطالعه ای جدید نشان می دهد که سلول های بنیادی مزانشیمی(MSCs) یک گزینه بی خطر و خلاقانه برای بهبود بافت های طبیعی بعد از پرتو درمانی هستند.

به گزارش گروه علم و فناوری ایسکانیوز به نقل از Stemcellportal، سالانه بیش از 14 میلیون مورد سرطان در سراسر دنیا مورد شناسایی قرار می گیرد. نیمی از سرطان ها مورد شیمی درمانی قرار می گیرند. با این حال، پرتو درمانی می تواند آسیب قابل توجهی نیز به بافت های طبیعی فرد وارد کند. سلول های بنیادی مزانشیمی پتانسیل کاهش دادن میزان این آسیب را دارند اما این پتانسیل را نیز دارند که موجب تقویت سلول های توموری باقی مانده شوند.

در مطالعه ای که روی موش های مدل شده برای سرطان کولون صورت گرفت، سلول های بنیادی مزانشیمی نه تنها بافت های سالم را در برابر آسیب ناشی از پرتو درمانی محافظت کردند، بلکه سطح فاکتورهای رشد را نیز در آن ها افزایش دادند و به همین دلیل تکوین سلول های توموری باقی مانده را کاهش داده و پیشرفت بیماری را در غیاب یا حضور پرتو درمانی آهسته کردند. در حقیقت تیمار با سلول های بنیادی مزانشیمی مغز استخوان، تعداد و اندازه تومورها را تا نیم کاهش و به موجب آن بقای جانوران را افزایش داد. این اثرات سودمند تا یک سال بعد از استفاده از سلول های بنیادی مزانشیمی پا برجا بود که به احتمال زیاد ناشی از پلاریزاسیون سلول های بنیادی مزانشیمی موجود در بافت و سلول های ایمنی بوده است.

به عقیده محققین سلول های بنیادی مزانشیمی با تعدیل اجزای سیستم ایمنی ریز محیط توموری، عملکرد بادوامی روی تکوین سرطان کولون بر جای می گذارند و به نظر می رسد که استفاده از این سلول های بنیادی مزانشیمی برای درمان آسیب ناشی از پرتو درمانی مناسب باشد.

نتایج این مطالعه ابعاد مهم سلول درمانی به وسیله سلول های بنیادی مزانشیمی در قالب پیشرفت تومورهای جامد را نشان می دهد و از نقش مثبت این سلول ها در برابر پرتو درمانی برای بیماران سرطانی حمایت می کند.

انتهای پیام/

306 / 159

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار