واعظی در حاشیه جلسه هیئت دولت:

رهبر انقلاب پاسخ نامه وزرا درباره لوایح FATF را داده‌اند

چهارشنبه 3 بهمن 1397 - 14:03
کد مطلب: 993936
محمود واعظی

رئیس دفتر رئیس‌‎جمهور گفت: مقام معظم رهبری پاسخ نامه را دادند و متاسفم برای رسانه‌ها که اختلاف بین کابینه دولت و دفتر رهبر انقلاب را مطرح کردند.

به گزارش ایسکانیوز ، محمود واعظی رئیس دفتر رئیس‌جمهور در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی در خصوص دستگیری خبرنگار پرس‌تی‌وی در آمریکا گفت: آمریکا مرتب برای کشورهای دیگر دم از حقوق بشر می‌زند اما همیشه شاهد بودیم رنگین پوستان در آمریکا با مشکلات روبرو بوده‌اند.

وی اظهارداشت: آنچه ما در مورد خانم مرضیه هاشمی دیدیم، نمونه‌ای از تبعیضاتی است که همیشه رنگین پوستان در آمریکا با آن مواجه هستند.

واعظی اظهارداشت: ایشان دو اتهام دارد، یک اتهام رنگین پوست بودن و اتهام دیگر مسلمان بودن.

رئیس تصریح کرد: مسلمان‌ستیزی در دولت آقای ترامپ بیش از قبل رواج پیدا کرده است. ما تلاش داریم این موضوع را دنبال کرده و افکار عمومی دنیا را برای آزادی ایشان بسیج کنیم.

وی در ادامه در پاسخ به سوالی درخصوص نامه هشت نفر از وزرا به رهبر انقلاب درخصوص FATF تاکید گفت: در دولت یازدهم و دوازدهم ارتباط وزرا با دفتر مقام معظم رهبری یک روال معمولی است. برخی وزرا در نامه ای که دو هفته قبل به دفتر مقام معظم رهبری فرستادند موضوع چهار لایحه را مطرح کردند. در این نامه گزارشی از جمع بندی در جلسات بود که خدمت مقام معظم رهبری ارسال شد.

واعظی ادامه داد: مقام معظم رهبری پاسخ نامه را دادند و متاسفم برای رسانه‌ها که اختلاف بین کابینه دولت و دفتر رهبر انقلاب را مطرح کردند. مطلب رهبری رهنمودی بود که برای ما بسیار مفید است.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور با بیان اینکه بخش قابل توجهی از وقت ما صرف لایحه جامع انتخابات شده است، گفت: ما موضوع لایحه ای که در مجمع تشخیص مصلحت نظام مطرح است را بررسی کردیم. ما در شرایطی که در تحریم قرار داریم نباید با تصویب نکردن این لوایح خود تحریمی کنیم.

واعظی خاطر نشان کرد: امروز وزیر کشاورزی موضوع قاچاق دام های مختلف را به جلسه دولت آورد و در مورد آن بحث شد و همچنین در مورد اقلام و گرانی ها بحث و بررسی صئرت گرفت.

وی ادامه داد: با توجه به تحریمی که وجود دارد و التهاباتی که درجامعه است در دولت مباحثی مطرح و مقرر شد با توجه به نیاز کشور، که بیش از هر زمانی کشورهای معاند فضای تبلیغاتی ایجاد کردند، مردم یک نماینده در دولت برای کنترل قیمت ها داشته باشند.

واعظی با بیان اینکه در گذشته وزیر بازرگانی نقش نماینده مردم در دولت را برای کنترل قیمت ها ایفا می‌کردف گفت: در حال حاضر به ایجاد مجدد وزارت بازرگانی نیاز است و با قید دو فوریت مقرر شد که وزارت بازرگانی تشکیل شود.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور یادآور شد: هم اکنون وزارت صمت بخشی از ماموریت های وزارت بازرگانی را انجام می دهد و بخش دیگری از وظایف وزارت بازرگانی در وزارت جهاد کشاورزی انجام می شود. با توجه به اینکه در گذشته هم لایحه تشکیل وزارت بازرگانی مطرح بود، امیدوارم هر چه زودتر لایحه وزارت بازرگانی بررسی شود.

رئیس دفتر رئیس جمهور در بخشی از سخنانش در مورد مصاحبه مشاور رسانه‌ای دولت در مورد مواضع مرحوم هاشمی، گفت: مواضع مرحوم هاشمی رفسنجانی بر کسی پوشیده نیست و با یک مصاحبه نمی‌شود مواضع آقای هاشمی را تغییر داد.

واعظی در خصوص اظهارات اخیر جان بولتون که گفته اطلاعاتی که ایران به آژانس بین المللی انرژی اتمی می‌دهد اشتباه است، گفت: آقای بولتون چه الان و چه زمانی که سمتی هم نداشت مخالفت و دشمنی وی با دولت، ملت و حکومت ایران علنی بوده است و الان که مسئولیت گرفته می خواهد از هر ابزاری استفاده کند.

وی گفت: معلوم هم نیست که همه حرف‌هایی که وی می گوید نظر کلیت دولت آمریکا باشد ولی وی تلاش کرد آمریکا از برجام خارج شود اما کشورهای اروپایی و بقیه کشورها مثل روسیه و چین مقابل آن ایستادند. آمریکا هر تلاشی کرده، منزوی شده‌ است.

رئیس دفتر رئیس جمهور افزود: الان هم علاقمند هستند به روش های مختلف فضاسازی کنند که به نوعی تنها نباشند اما تلاشی که می‌کنند، نتیجه نخواهد داد.

واعظی تصریح کرد: ما در ایران تحت تأثیر این گونه جوسازی ها و فضاسازی ها و تبلیغات قرار نمی گیریم و به دنبال این هستیم که خودمان آگاهانه و بر اساس منافع کشور تصمیم بگیریم و تا زمانی که برجام منافع سیاسی و بین المللی و اقتصادی ما را تامین می‌کند ما در برجام خواهیم ماند.

وی با اشاره به مخالفت برخی گروه ها و جریانات سیاسی کشور با برجام اظهارداشت: این مساله چیز جدیدی نیست. از زمانی که برجام تصویب شد در داخل کشور عده ای مخالف بودند. الان هم همان‌ها مخالف هستند مهم این است که ما بر اساس نظر آنها عمل نمی کنیم. مهم برای ما مراجع رسمی کشور و نظر مقام معظم رهبری است. ما مراجعی داریم که دولت خود را با آن مراجع تنظیم می‌کند.

رییسرئیس دفتر رئیس جمهور در پایان در خصوص انتخاب دستیار حقوق شهروندی هم خاطرنشان کرد: برای دستیار حقوق شهروندی حتما انشاالله یک خانم مناسب را انتخاب خواهیم کرد.

156 / 156

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار