بطحایی: 73 درصد ‌‌معلمان هنر فاقد تخصص هستند

وزیر آموزش و پرورش گفت: ۱۷ درصد معلمان هنر متخصص هستند و ۷۳ درصد آن ها تخصص لازم را ندارند.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز، سید محمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش در گردهمایی مشاوران و کارشناسان امور زنان آموزش و پرورش سراسر کشور که در باشگاه فرهنگیان برگزار شد با اشاره به ورود به چهل سالگی انقلاب اظهار کرد: کشور ایران به رغم دشمنی‌های دشمنان در ۴۰ سال گذشته، مسیر پرفروغی را طی کرده و ان‌شاءالله این راه ادامه داشته باشد.

وی ادامه داد: در حوزه کمی، دستاوردهای خوبی داشتیم اما در حوزه کیفی مشکلات همان مشکلات ۳۰، ۴۰ سال گذشته است.

بطحایی با بیان اینکه سالی را به خاطر نمی‌آورم که معیشت معلمان مطرح نباشد، گفت: بسیاری از مسائل ما، مربوط به گذشته است، این در حالیست که در ۴۰ سال گذشته تلاش‌های زیادی صورت گرفته است.

وی تصریح کرد: صرف نظر از سنوات خدمت در آموزش و پرورش، از بنده به عنوان همکار کوچک خود در خانواده بزرگ آموزش و پرورش بپذیرید که اگر آموزش و پرورش راه خود را برای حل مسائل تغییر ندهد، چهل سال آینده باز هم همین مشکلات مطرح می شود.

وزیر آموزش و پرورش افزود: عنوان می‌شود وزیری موفق‌تر بوده که بودجه و سرانه بیشتری را بگیرد اما تنها راه نجات آموزش و پرورش این است که مسیر حل مشکلات را بازنگری کند.

وی تصریح کرد: راه حل مشکلات، مدرسه محوری است یعنی اجازه بدهیم مدرسه به عنوان رکن تعلیم و تربیت روی پای خود بایستد.

بطحایی افزود: بررسی شد در طی ۳ ماه ۲۵۶ بخشنامه تجویزی به مدارس داده شده است یعنی در یک سال هزار بخشنامه داده می‌شود؛ ما از سر گشاد شیپور می‌دمیم یعنی مدرسه باید محور باشد و من باید نقش نوکری داشته باشم.

وی با بیان اینکه باید ساختارهای بیرون مدارس را چابک کنیم، ادامه داد: تا چابک‌سازی ساختار صورت نگیرد مشکل حل نمی‌شود.

وزیر آموزش و پرورش در حوزه تغییرات ساختار زنان گفت: ما هنوز به تشکیلات حوزه زنان در بخش ساختار دست نزدیم؛ در حوزه وزارتی زنان دارای دفتر نیستند بلکه دفتر امور زنان زیرمجموعه معاونت مشارکت‌هاست‌؛ ما تلاش می‌کنیم این بخش نه تنها ضعیف و کوچک نشود بلکه مصرانه تأکید می‌کنیم عدالت آموزشی بین دختران و پسران وظیفه بخش زنان است.

وی ادامه داد: معماری مدارس به‌گونه‌ای است که امکان اجرای درس تربیت‌بدنی برای دختران وجود ندارد.

بطحایی با اشاره به اهمیت درس هنر برای دانش‌آموزان گفت: ۱۷ درصد معلمان هنر متخصص هستند و ۷۳ درصد معلمان هنر تخصص لازم را ندارند.

وی به وضعیت معلمان زن و مرد در کشور تاکید کرد: در گذشته نسبت معلمان مرد به معلمان زن ۶۵ به ۳۵ بود و اکنون ۵۸ به ۴۲ است.

انتهای پیام/

کد خبر: 993989