دبیر ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی:

نگاه به پیوست اقتصادی طرح‌های پژوهشی دستاوردهای قابل توجهی برای کشور دارد

دوشنبه 22 بهمن 1397 - 13:01
کد مطلب: 995841
55

دبیر ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی، گفت: اگر در طرح های پژوهشی به پیوست اقتصادی توجه کنیم، دستاوردهای قابل قبولی برای کشور به ارمغان خواهیم آورد.

به گزارش گروه علم و فناوری ایسکانیوز، مصطفی قانعی دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی در مراسم رونمایی از دو دستاورد جدید تحقیقاتی سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی، با اشاره به دستاوردهای حوزه زیست فناوری، بیان کرد: دانشمندان ما در مرکز رویان با بهره گیری از ظرفیت های طبیعت و الهام از الگوی خلقت، با در خدمت گرفتن تکنولوژی های روز، به دستاوردهایی نظیر "رویانا" دست یافتند.


وی افزود: در طبیعت چیزی به نام انگل و یا آفت وجود ندارد بلکه هرکدام از موجودات وظائفی را در طبیعت ایفاء می کنند. این دانشمندان هستند که باید با استفاده از مهارت و دانش خود به سمتی بروند که بیشترین بهره وری را در کشاورزی به ارمغان آورند.


دبیر ستاد توسعه زیست فناوری ادامه داد: محققان پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی در اراضی شور و با آب شور، گیاهی پرورش داده‌اند که از گندم گران قیمت‌تر است. خود شاهد بودم که در ۵۰ هکتار از اراضی شور خوزستان با بدترین آب، چنین محصولی اقتصادی تولید شده است. علت این اقدام قابل توجه، نگاه به پیوست اقتصادی در طرح‌های پژوهشی است.


وی همچنین عنوان کرد: با بدنه علمی و تحقیقاتی که در وزارت جهاد کشاورزی وجود دارد، می‌توان بسیاری از تهدیدها را با فناوری‌های زیستی به فرصت تبدیل کرد.


قانعی در عین حال با اشاره به هشدار یکی از دانشمندان غربی که پیش بینی کرده در صورت ناتوانی دانشگاه‌ها در رفع مشکلات مردم تا سال ۲۰۵۰ شاهد جنبشی عمومی علیه دانشگاه‌ها خواهیم بود، بر ضرورت جهت‌گیری مراکز پژوهشی به سمت رفع نیازها و کمک به معیشت مردم تاکید کرد.
وی افزود: امروز شاهد رونمایی از دو رقم جدید زراعی بودیم که دانشمندان این سازمان سال های متمادی از عمر خود را برای دستیابی به این رقم جدید زراعی، سپری کرده اند.


در این مراسم برای نخستین بار در کشور از دو محصول پنبه موتانت "پرتو" و "تابان" دارای خصوصیات متحمل به شوری و بیماری پژمردگی ورتیسیلیومی رونمایی شد. ارقام مذکور طی یک برنامه تحقیقاتی 14 ساله، با تلاش محققان موسسه تحقیقات پنبه کشور با همکاری پژوهشکده کشاورزی هسته ای به ثمر نشسته است. ویژگی های شاخص رقم پنبه "پرتو" شامل افزایش عملکرد 970 کیلوگرم نسبت به میانگین راندمان کشور، متحمل به بیماری پژمردگی و ورتیسیلیومی (قابل کشت در خاکهای آلوده)، متحمل به شوری خاک (شوری 8 تا 12 دسی زیمنس برمتر) و دارای کیفیت الیاف استاندارد با کیل مطلوب و مناسب برای مناطق معتدل تا گرم و خشک است.
پایان پیام/

306 / 279

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار