نشانه‌های ابتلا به سرطان کولون کدامند؟

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به نقش پزشکی شخصی در درمان شایع‌ترین سرطان‌ها، گفت: انجام غربالگری به ویژه از سن 50 سالگی برای تشخیص به موقع سرطان کولون امری ضروری است.

به گزارش ایسکانیوز، دکتر لیلا صادقی در حاشیه سومین کنگره بین‌المللی پزشکی شخصی گفت: امروزه پزشکی شخصی به حوزه‌های مختلف تشخیصی و درمانی راه یافته که یکی از موارد آن در حیطه سرطان است که البته سرطان‌های شایع در این زمینه بیشتر مورد بحث قرار گرفته است.
وی افزود: پزشکی شخصی شاخه‌ای از درمان سرطان بشمار می‌رود و در کشور ما تلاش‌های زیادی صورت گرفته که درمان‌های اختصاصی‌تری برای این بیماران ارائه شود تا علاوه بر منفعت بیشتر بیمار هزینه‌های درمانی کمتر و اثربخشی بیشتر را نیز شاهد باشیم.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ابراز امیدواری کرد که با اقدامات بیشتر توسط پزشکی شخصی در درمان سرطان موفقیت‌های زیادی حاصل شود، گفت: استفاده از این روش درمانی عوارض بسیار کمی دارد و می‌توان در ایران از این روش‌ها بهره‌مند شد.
صادقی عنوان کرد: امروزه سرطان کولون یکی از شایع‌ترین سر طان‌ها در دنیا به شمار می‌رود و چهارمین سرطان شایع است که متاسفانه آمار آن نسبت به گذشته در کشور ما نیز بیشتر شده است.
وی بیان داشت: بخشی از افراد به صورت ارثی مبتلا به این بیماری می‌شوند و وراثت می‌تواند نقش 10 تا 15 درصدی در این زمینه ایفا کند. به عبارتی حدود 15 درصد افرادی که مبتلا به سرطان کولون شوند سابقه ژنتیکی و خانوادگی را در ابتلا به این بیماری دارند.


عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به علائم هشدار دهنده سرطان کولون گفت: مشاهده خون در مدفوع، کاهش وزن ناگهانی، تغییر اجابت مزاج، دردهای شکمی و کاهش قطر مدفوع از نشانه‌های این سرطان به شمار می‌رود که با غربالگری و تشخیص به موقع می‌توان از ابتلا به آن جلوگیری کرد.
این انکولوژیست گفت: انجام غربالگری از 50 سالگی به بعد باید جدی گرفته شود که این مساله در افراد دارای سابقه فامیلی و خانوادگی سرطان باید با حساسیت بیشتری پیگیری و زودتر انجام گیرد.

انتهای پیام/

کد خبر: 996167