رئیس و نایب رئیس انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی عنوان کردند:

عرضه ایده‌های تازه و خلاقانه/ جشنواره فیلم 100 حرکتی ارزشمند است

چهارشنبه 1 اسفند 1397 - 11:29
کد مطلب: 996998
جواد طوسی

در آستانه برگزاری یازدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم 100 رئیس و نایب رئیس انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی در گفت و گویی؛ جشنواره فیلم 100 را مکانی برای عرضه ایده‌های تازه و خلاقانه توصیف کرده و این جشنواره را حرکتی ارزشمند خواندند.

به گزارش ایسکانیوز به نقل از روابط عمومی جشنواره بین‌المللی فیلم 100، جواد طوسی در این گفت و گو گفت: فارغ از شرایط برگزاری چنین جشنواره‌ها و اضافه شدن عناوین گوناگون به آنها، مدیران و برنامه‌ریزان چنین اتفاقات و ایونت‌هایی با یک فکر و نگاه از پیش تعیین شده و با نگرشی آسیب شناسانه دست به برگزاری آنها می‌زنند و به اعتقاد من این نگرش از پیش تعیین شده و چارچوب مند لازمه شکل‌گیری این گونه اتفاقات هنری ـ فرهنگی است.

رئیس انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی اضافه کرد: باید دید تعریف درستی از فیلم‌های مینیمال در ذهن مدیر یا مدیران برگزارکننده این جشنواره وجود داشته یا خیر. به علاوه با توجه به شرایط فعلی جامعه ما، ساختار فیلم‌های مینیمال از لحاظ فرم، قالب و محتوا، تناسبی با این شرایط دارد یا خیر. این موارد نکات کلیدی و مهمی است که در تشخیص ضرورت تولید و ساخت این گونه فیلم‌های کوتاه، بسیار حائز اهمیت و شایان توجه است.

وی بر این باور است اگر این جشنواره بخواهد با سایر جشنواره‌های مشابه تفاوت داشته باشد می‌بایست فرم نوینی را نیز ارائه دهد. به عنوان مثال می‌توانند با برگزاری یک ورک شاپ در حاشیه این جشنواره، جلسات تخصصی را به مفهوم فیلم‌های مینیمال و مصادیق آن در سینمای ایران اختصاص دهند. این که اساسا ساختار فیلم‌های مینیمال تا چه حد با شرایط جامعه ما مناسبت فرهنگی، فردی، اجتماعی و ... سازگاری دارد؟

وی گفت: به هر طریق هر فکر نو و تازه‌ای که همراه با خلاقیت و نوآوری باشد مطلوب است، اما سیر انتقال و استناد آن مهم است، این که اجرای آن به چه صورت خواهد بود و ضرورت آن چه هست. در واقع می‌بایست توجه زیادی وجود داشته باشد تا شیوه غلط و انحرافی در پیگیری این سبک دنبال نشود و آدرس نادرستی به فیلمسازان جوان و کم تجربه داده نشود.

همچنین، جعفر گودرزی نایب رئیس انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی معتقد است برگزاری هر جشنواره ای حرکت ارزشمند و خوبی است مخصوصا که بخواهند در این جشنواره ها مانند جشنواره 100 ثانیه ایی، تجربه و کار فیلمسازان جوان را نشان بدهند.

وی افزود: جوانان فقط در این جشنواره‌ها می‌توانند توان خود را محک بزنند و مورد قضاوت قرار بگیرند و مراحل رشد و تکامل را طی کنند لذا اگر این جشنواره ها نباشد نمی توانند به دست آوردهای مورد نظرشان برسند و به همین دلیل فکر می کنم نفس برگزاری چنین جشنواره هایی حرکت بسیار خوبی است .

به گفته وی؛ امتیاز و برتری این جشنواره هم نسبت به سایر جشنواره های فیلم کوتاه این است که به خصوص باید فیلمسازان بتوانند حرفشان را در صد ثانیه بزنند و این خودش هم تا حد زیادی خلاقیت می آورد و هنر خاصی می طلبد و به اصطلاح عامه باید فیلمسازان این کاره باشند تا بتوانند چنین فیلم هایی بسازند.

گودرزی ادامه داد : درست است که در چنین جشنواره هایی مانند فیلم های 100 ثانیه ای، به دلیل سهولت دسترسی و ارزان بودنش، بستر برای ورود آماتورها هم فراهم می شود اما از یک جایی به بعد فقط حرفه ای ها می مانند و کسی که این حرفه را دوست دارد و می خواهد این اتفاق برایش بیفتد به مرور زمان روی نگاهش، ساختار کارهایش و همه جوانب ذهنی و فنی خودش مدام کار می کند و همین تداوم و استمرار است که او را فیلمساز می کند و از بقیه آماتورها بالا می برد.

نایب رئیس انجمن منتقدان و نویسندگان سینمای ایران درمورد اینکه با توجه به موضوع جشنواره که اخلاق است ، چقدر این مدیوم می تواند به ترویج این مفهوم در جامعه بپردازد بیان کرد : متاسفانه در حال حاضر اخلاق یک موضوع گمشده در جامعه ماست و همه مان از اخلاق مداری فاصله زیادی گرفتیم ولی به هر حال این جشنواره ها می تواند با موضوعیت دادن به اخلاق و سرفصل هایی که برای گزینش آثار انتخاب می کند فیلمسازان را به این سمت و سو سوق دهد و آنها با درون مایه آثارشون به شکل غیر مستقیم این فرهنگ را ترویج دهند.

وی تاکید کرد : قطعا سینما چه فیلم کوتاه چه فیلم بلند می تواند تاثیر به سزایی در اخلاق گرایی و اخلاق مداری در جامعه داشته باشد و مشخصا چون این فیلم های 100 ثانیه خیلی راحت و در دسترس است تاثیر چند برابری در جامعه خواهد داشت و حتی اگر فقط از منظر کمیت هم به آن بنگریم می توانیم بگوییم تعداد بیشتری این فیلم ها را می بینند تا اینکه شما الان بخواهید یک فیلم سینمایی با موضوع اخلاق بسازید و هزینه گزافی بپردازید و در انتظار بنشینید که آیا کسی به سینما برود یا نرود و این فیلم را ببیند یا نبیند. مدیوم فیلم های 100 ثانیه ای بسیار زودبازده است و شما فردای ساخت اثر می توانید آن را دست به دست در فضای مجازی بگردانید و تاثیرش را ببینید.

156 / 156

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار