با استادان موفق دانشگاه آزاد اسلامی آشنا شوید

چهارشنبه 22 اسفند 1397 - 11:20
کد مطلب: 999411
لوگو دانشگاه

یکی از معیارهای دانشگاه‌های برتر، اعضای هیات‌علمی موفق و افتخارآفرینی است که توانسته باشند در سطح جهانی جایگاه‌های قابل‌ملاحظه‌ای را از آن خود کرده باشند.

به گزارش گروه دانشگاه ایسکانیوز از روزنامه فرهیختگان، طبق رده‌بندی‌هایی که هرساله از طریق معتبرترین پایگاه‌های رتبه‌بندی جهان ارائه می‌شود، استادان ایرانی جایگاه خوبی نسبت به ارائه مقاله دارند و درجه استناد مقالات آنها هم از جایگاه مناسبی برخوردار است. در میان رتبه‌های اعلام‌شده، نام بعضی استادان و اعضای هیات‌علمی واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی هم به چشم می‌خورد که با توجه به جایگاهی که دانشگاه آزاد اسلامی در کشور، منطقه و جهان دارد، جای امیدواری است که در سال‌های بعد شاهد موفقیت‌های روزافزون آنها باشیم.

درحال حاضر، حدود 32هزار عضو هیات‌علمی دانشگاه آزاد اسلامی هستند و مابقی هم به‌عنوان استادان حق‌التدریس با دانشگاه همکاری می‌کنند. در ادامه به معرفی تعدادی از استادان برتر دانشگاه آزاد اسلامی می‌پردازیم که در سال 97 افتخارآفرین بوده‌اند و با ارائه مقالات معتبر توانسته‌اند نام دانشگاه آزاد اسلامی را ارتقا بخشند.

استادی با مقاله پراستناد

یکی از کارهایی که استادان و اعضای هیات‌علمی دانشگاه‌ها انجام می‌دهند، ارائه مقالات بین‌المللی است تا از طریق آن بتوانند سطح علمی خود را در دنیا بسنجند. در این میان، هرساله رتبه‌بندی‌هایی صورت می‌گیرد که در آن مقالات دانشگاهی با استنادهای برتر منتشر می‌شود و تاکنون هم بارها نام استادان ایرانی در این فهرست‌ها خوش درخشیده است. حدود دوماه پیش بود که نام میرزاآقا بابازاده، عضو هیات‌علمی گروه شیمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز در میان ارائه‌دهندگان مقالات پراستناد معرفی شد. مقاله او تحت‌عنوان «سنتز ترکیبات متنوع هتروسیکل دارویی از طریق تثبیت شیمیایی CO2 روی مشتقات اورتو- آلکینیل آنیلین» در سال 2018 در مجله Journal of CO2 Utilization با نمایه ISI به چاپ رسید. در رتبه‌بندی اخیری که از سوی پایگاه رده‌بندی استنادی Web of Science انجام گرفت، مقاله این عضو هیات‌علمی واحد تبریز با ضریب تاثیر 5.5 در میان مقالات پراستناد سال 2018 در رشته شیمی قرار گرفت. این مجله متعلق به موسسه تامسون رویترز است که هر ساله مقالات منتشرشده در مجله‌های دنیا را در 22 رشته موضوعی مورد‌بررسی قرار می‌دهد. تاکنون از بابازاده 75 مقاله در ISI منتشر شده است. او همچنین 165 مقاله در کنفرانس‌های ملی و بین‌المللی ارائه داده است. او در سال جاری استاد نمونه و در سال‌های 85، 86 و 92 پژوهشگر برتر دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز شناخته شد و سال 88 هم به‌عنوان پژوهشگر برتر آذربایجان‌شرقی معرفی شد. او تاکنون ریاست دبیرخانه هیات‌امنای دانشگاه آزاد اسلامی آذربایجان‌شرقی، معاونت پژوهشی و فناوری واحد تبریز و ریاست دانشگاه واحد بستان‌آباد را برعهده داشته است.

افتخار ورزشی

اعضای هیات‌علمی دانشگاه‌ها گاهی فراتر از علم می‌روند و در حوزه‌های دیگر هم افتخارآفرینی می‌کنند. یکی از این افراد، رضا آرین‌شکیب، عضو هیات‌علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تیران است که در سال 96 از سوی فدراسیون کاراته به‌عنوان مربی برتر سال انتخاب شد و همین مقام مقدمه‌ای شد تا او را در سال 97 از سوی رئیس انجمن شیتوریو شوکوکای یونیون ایران و آسیا به سمت عضو هیات‌رئیسه و مربی تیم ملی کاراته سبک «شیتوریو شوکوکای یونیون» منصوب کنند. آرین شکیب طی سال‌های 84 تا 95 حدود 10 عنوان قهرمانی مسابقات قهرمانی کشور در سبک «شیتوریو شوکوکای یونیون» و نیز نایب‌قهرمانی مسابقات قهرمانی جهانی این سبک را در سال 2009 آلمان، 2007 ژاپن، 2006 ایران و 2005 سریلانکا در پرونده ورزشی خود دارد. او علاوه‌بر تدریس در دانشگاه آزاد اسلامی واحد تیران، به‌عنوان استاد مدعو واحد کرج هم فعالیت می‌کند. او فعالیت خود را در کاراته از سال 59 آغاز کرد و در حال حاضر همزمان با تدریس در دانشگاه آزاد اسلامی، دانشجوی دکتری رشته مدیریت ورزشی است.

مقاله‌ای در کنفرانس بین‌المللی ترکیه

علی صادقیان‌مریان، عضو هیات‌علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اردبیل در تیرماه 97 با ارائه مقاله‌ای در کنفرانس بین‌المللی AUTEX2018 در استانبول ترکیه توانست نگاه‌ها را به سمت خود جلب کند. مقاله این استاد دانشگاه آزاد تحت‌عنوان «الکتروریسی نانوساختارهای پلی یورتان/ PAMPS به منظور حسگری بالا در محلول و بخارهای شیمیایی» بر کاربرد نانوساختارها در لباس‌های محافظتی تاکید دارد. این مقاله بیشتر پیرامون غشاهای نانوساختار یا نانوالیاف پلیمری می‌چرخد که نسبت به PH محیط‌های شیمیایی به صورت بخار و محلول تغییر رنگ می‌دهد و اهمیت آن زمانی نمایان می‌شود که این غشا در قالب لباس مورد استفاده قرار می‌گیرد. لباس‌های نظامی که در تولید آن از این غشا استفاده شده باشد، با قرار گرفتن در معرض عامل‌های شیمیایی در میدان جنگ تغییر‌رنگ می‌دهند و سرباز متوجه حضور عامل‌های شیمیایی شده و می‌تواند پیش از خطرناک شدن شرایط محیط را ترک کند یا در زمانی که دارد برای جلوگیری از آلوده شدن، از ماسک‌های محافظ استفاده کند. این عضو هیات‌علمی استادیار و دکتری مهندسی شیمی نساجی در گروه شیمی است.

مقاله بین‌المللی واحد اردبیل

دکتر منوچهر فرجامی‌نژاد در قالب کاری گروهی در سالی که گذشت، مقاله‌ای تحت عنوان «القای تولید بهینه آلکالوئیدهای گیاه بذرالنج از ریشه گیاهHyoscyamus Reticulatus L با استفاده از نانوذرات اکسیدآهن» را ارائه کرد که در مجله بین‌المللی «اشپرینگر» آمریکا منتشر شد. این مقاله به این نکته اشاره می‌کند که استفاده از نانوذرات اکسیدآهن به‌عنوان ماده موثره‌ای که در امر تولید مورد استفاده قرار می‌گیرد، روشی موثر از آلکالوئیدهای تروپان این گیاه است. نانوذرات در بالا رفتن کیفیت تولید متابولیت ثانویه در گیاهان نقش موثری دارد، به‌طوری که استفاده از این نانوذرات در قالب کانی‌های زیستی می‌تواند روشی برای افزایش بهره‌وری از ترکیبات گیاهان دارویی در علم داروسازی باشد. منوچهر فرجامی‌نژاد با مدرک دکتری شیمی تجزیه، به‌عنوان عضو هیات علمی دانشگاه و استادیار گروه شیمی واحد اردبیل دانشگاه آزاد اسلامی مشغول فعالیت است. «اشپرینگر» ناشر بین‌المللی کتاب‌های آکادمیک و مجلات تخصصی علمی، فنی و پزشکی و الکترونیک است که جزء نمونه‌ترین و جامع‌ترین مجلات دسترسی آزاد به شمار می‌رود.

در میان برترین‌های جهان

دکتر داوود طغرایی، دانشیار و عضو هیات‌علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد خمینی‌شهر در رده‌بندی اخیری که از سوی پایگاه استنادی علوم جهان اسلامISC صورت گرفت، در میان پژوهشگران یک درصد برتر جهان قرار گرفت. این عضو هیات‌علمی با توجه به مقالاتی که در کارنامه علمی خود دارد، از سوی پایگاه رتبه‌بندی Web of Science هم جزء پژوهشگران برتر جهان رده‌بندی شده است. طغرایی با 1025 استناد جزء پراستنادترین و برترین پژوهشگران قرار دارد. او با شاخص اچ‌ایندکس 44 و ارائه 160 مقاله ISI در حوزه مهندسی فیزیک، ارائه 44 کتاب تالیفی و ترجمه و 300 مقاله در کنفرانس‌های بین‌المللی توانسته افتخاری بزرگ برای دانشگاه آزاد اسلامی باشد. شایان ذکر است دانشگاه آزاد اسلامی واحد خمینی‌شهر به‌عنوان یکی از قطب‌های بزرگ مهندسی مکانیک در کشور به شمار می‌رود. این استاد جوان فارغ‌التحصیل دکتری مهندسی فیزیک از دانشگاه صنعتی اصفهان است و از سال 85 به‌عنوان عضو هیات‌علمی در واحد خمینی‌شهر مشغول فعالیت است. او تاکنون سابقه دومرتبه پژوهشگر برتر استان اصفهان، سه‌بار پژوهشگر برتر دانشگاه آزاد اسلامی خمینی‌شهر، دو بار پژوهشگر برتر دانشکده مکانیک و دومرتبه هم استاد منتخب دانشگاه شدن را در کارنامه خود دارد.

یک مقاله خاص

دکتر سید‌مهدی سعادتی به‌عنوان عضو هیات‌علمی گروه شیمی دانشگاه آزاد اسلامی در واحد بجنورد مشغول فعالیت است. او درحال حاضر به‌عنوان مدیرگروه رشته شیمی مشغول به کار است. مساله‌ای که باعث خبرساز شدن این استاد دانشگاه در سال 97 شد، انتشار مقاله علمی او در مجلهCatalysis Letters بود. موضوعاتی که در این مجله منتشر می‌شوند، بیشتر حول محور کاتالیست‌ها در محدوده‌ای زیررشته‌ای هستند. با توجه به اینکه دی‌اکسیدکربن با 82 درصد، مهم‌ترین گاز گلخانه‌ای است، یکی از آلاینده‌های اصلی هوا با غلظت بالا به شمار می‌رود. او معتقد است با توجه به بالارفتن میزان دی‌اکسیدکربن در اتمسفر زمین، کنترل آن در جو از اهمیت بالایی برخوردار است و با کمک طرح‌های پژوهشی می‌توان میزان آن را تا حد قابل‌توجهی پایین آورد. چنانچه محصولی صنعتی با قابلیت صادرات در کشور تولید شود، می‌توان امیدوار بود که برای کاهش حجم این گاز بتوان اقدام موثری انجام داد. مقاله این استاد با عنوان «شبکه‌های یونی روتِنیم- سالِن پُل‌دار تثبیت‌شده روی KCC-1 به‌عنوان یک کاتالیزور قابل استفاده مجدد برای حلقه‌زایی آمین‌های پروپارژیلی و دی‌اکسیدکربن» با ضریب تاثیر 799.2 به چاپ رسید. بازدهی بالا در زمان واکنش کوتاه بدون نیاز به حضور کاتالیزوری گران، امکان بازیافت دوباره کاتالیزور در واکنش بدون کاهش فعالیت آن و تبدیل دی‌اکسیدکربن به برخی ترکیبات، از مزایای واکنش در شرایط خاص است. او در این مقاله به این نکته اشاره می‌کند که مایعات یونی تثبیت‌شده روی نانوذرات سیلیس در واکنش‌های آلی به‌عنوان کاتالیست ناهمگن عمل می‌کنند. این کاتالیست با اتمام واکنش با صاف کردن از محیط واکنش خارج و بازیافت می‌شود.

در بین برترین داوران علمی دنیا

دکتر عبدالرضا محمدی‌نافچی، دانشیار گروه صنایع غذایی و مهندسی شیمی و عضو هیات‌علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد دامغان در آخرین رده‌بندی‌ها، جزء داوران علمی برتر جهان قرار گرفت. او بعد از سال‌ها تلاش توانست گواهی‌نامه موسسه بین‌المللی Publon وابسته به انتشاران وایلی را در سال 2018 از آن خود کند و همین بهانه‌ای شد تا نامش در جمع داوران برتر علمی مجلات ISI معرفی شود. محمدی نافچی با داوری بیش از 100 مقاله از مجله‌های معتبر طی دو سال گذشته از سوی این موسسه انتخاب شد. از این عضو هیات‌علمی بیش از 90 مقاله معتبر بین‌المللی منتشر شده است و توانسته با دریافت ضریب اچ ایندکس 20 و درجه استناد 1160، خود را در میان پژوهشگران پیشرو در زمینه بین رشته‌ای مهندسی شیمی و صنایع غذایی جای دهد. او از فارغ‌التحصیلان دانشگاه صنعتی شریف است و پژوهش‌های مختلفی در زمینه‌های نانوبایوکامپوزیت‌ها، پوشش‌های زیست‌تخریب‌پذیر و بایوپلیمرها دارد و با توجه به فعالیت گسترده‌ای که دارد، چند مرتبه در جشنواره‌های لقمان حکیم و جشنواره نانو رتبه‌های برتر کسب کرده است.

مقاله‌ای در کنفرانس بین‌المللی ترکیه

علی صادقیان‌مریان، عضو هیات‌علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اردبیل در تیرماه 97 با ارائه مقاله‌ای در کنفرانس بین‌المللی AUTEX2018 در استانبول ترکیه توانست نگاه‌ها را به سمت خود جلب کند. مقاله این استاد دانشگاه آزاد تحت‌عنوان «الکتروریسی نانوساختارهای پلی یورتان/ PAMPS به منظور حسگری بالا در محلول و بخارهای شیمیایی» بر کاربرد نانوساختارها در لباس‌های محافظتی تاکید دارد. این مقاله بیشتر پیرامون غشاهای نانوساختار یا نانوالیاف پلیمری می‌چرخد که نسبت به PH محیط‌های شیمیایی به صورت بخار و محلول تغییر رنگ می‌دهد و اهمیت آن زمانی نمایان می‌شود که این غشا در قالب لباس مورد استفاده قرار می‌گیرد. لباس‌های نظامی که در تولید آن از این غشا استفاده شده باشد، با قرار گرفتن در معرض عامل‌های شیمیایی در میدان جنگ تغییر‌رنگ می‌دهند و سرباز متوجه حضور عامل‌های شیمیایی شده و می‌تواند پیش از خطرناک شدن شرایط محیط را ترک کند یا در زمانی که دارد برای جلوگیری از آلوده شدن، از ماسک‌های محافظ استفاده کند. این عضو هیات‌علمی استادیار و دکتری مهندسی شیمی نساجی در گروه شیمی است.

استادی در میان برترین معماران خاورمیانه

کوروش حاجی‌زاده، عضو هیات‌علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد گرمسار است که تاکنون افتخارهای زیادی را برای دانشگاه آزاد اسلامی کسب کرده است. او در آخرین رده‌بندی اعلام شده، برای ششمین مرتبه جزء تاثیرگذارترین معماران خاورمیانه قرار گرفت. او اولین بار در سال 2013 لقب معمار سال خاورمیانه 2013 را کسب کرد و پس از آن 6 سال پیاپی توانست در فهرست تاثیرگذارترین معماران خاورمیانه قرار گیرد. دو مجله Architect وDesignmena که هر دوی آنها زیرمجموعه نشریه itp هستند، جزء معتبرترین نشریات بین‌المللی حوزه معماری منطقه محسوب می‌شوند که هر سال بعد از اتمام مراسم جایزه معمار خاورمیانه، فهرستی از تاثیرگذارترین معماران منطقه را در نخستین شماره خود منتشر می‌کند. در فهرستی که در اوایل سال 2019 از سوی این مجله منتشر شده، نام کوروش حاجی‌زاده عضو هیات‌علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد گرمسار هم دیده می‌شود. جایزه معمار خاورمیانه یکی از معتبرترین جوایز در حوزه معماری است که در رشته‌های مختلف مسکونی، عمومی، طراحی شهری و... در خاورمیانه برگزار می‌شود. حاجی‌زاده همچنین به‌عنوان استاد مدعو در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران و دانشگاه علم و صنعت ایران هم مشغول فعالیت است.

انتهای پیام/

31 / 31

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار