حجت‌الاسلام والمسلمین رستمی مطرح کرد؛

لزوم اشاعه الگوی «راهیان نور» در سایر حوزه‌های جهادی

دوشنبه 27 اسفند 1397 - 19:36
کد مطلب: 999979
سی

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها با بیان اینکه سفر راهیان نور، هدیه شهیدان برای نجات جامعه است، گفت: هر کس خودش را در مسیر خداوند متعال قرار دهد شکست ندارد.

به‌ گزارش ایسکانیوز، حجت‌الاسلام والمسلمین رستمی رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها در گفت‌وگو با خبرگزاری «حوزه» به ارزیابی از حرکت عظیم و خودجوش راهیان نور، اقدامات نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها در حوزه راهیان نور، ظرفیت راهیان نور برای معرفی کارکردهای انقلاب اسلامی در فضای بین‌الملل پرداخته است که حاصل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید:

حرکت عظیم و مردمی راهیان نور را چطور ارزیابی می‌کنید؟

حرکت راهیان نور یک اتفاق و یک حادثه‌ای است عملاً مرهون شهدا و اقدامی از سوی شهدا برای نجات جامعه است. در مقطعی پس از دفاع مقدس، غفلتی جامعه را در توجه به دفاع مقدس و شهدای دفاع مقدس فرا گرفت و شاید بی‌توجهی ناشی از بحث مسئله سازندگی و بازسازی این موضوعات بود و این غفلت باعث شد که در حوزه‌های جامعه احساس نیاز و آسیب در آن به وجود بیاید. راهیان نور بازگشت مجدد مردم به دفاع مقدس است، اما این بار نه برای مقابله با دشمن بیرونی، بلکه برای یادگیری و الهام گیری از شهدایی که در این مناطق بودند؛ راهیان نور اتفاقی است که هم لازم بود و هم می‌شود گفت عنایتی از سوی شهدا بود. موضوع راهیان نور یک اتفاقی است که نباید در سطح یک کار سیاحتی از آن یاد کرد؛ زیرا اصلاً هیچ مناسباتی با کار سیاحتی را ندارد و فضایی که اینجا مشاهده می‌کنیم فضای ارتباط‌گیری جان و عقل مردم و دل و احساس مردم با یک اتفاق خیلی بزرگ است.

از یک‌طرف مردم می‌آیند و صحنه‌هایی را می‌بینند که جوانانشان و رزمندگان آنان در اوج مظلومیت و تنهایی محکم در مقابل دشمن ایستادند و اجازه ندادند و پیروز شدند؛ از طرفی این انسان‌ها در معرض سخت‌ترین هجمه‌ها به دنیا آلوده نشدند و خودشان را به دنیا نفروختند و خود را با خدا معامله کردند. انسان‌ها می‌آیند و در فضای راهیان نور از این محیط بهره می‌گیرند و در حقیقت این مسائل را به یاد خودشان می‌آوردند که در قرآن هم بر امر ذکر که امر ارزشمندی استتأکید شده «ذَکرْهُمْ بِأَیامِ اللَّهِ – آن‌ها را به یاد روزهای خدا بینداز» یکی از روزهای خدا، روزهای دفاع مقدس است. آمدن و به یاد یوم‌الله و روز خدا بودن، احیاکننده، جلا دهنده و کمال دهنده و بالابرنده وجود هر انسانی است، این اتفاق در راهیان نور در حال رخ دادن است.

نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها در حوزه راهیان نور به‌ویژه راهیان نور دانشجویی چه اقداماتی داشته است؟

قاعدتاً عزیزان ما در دفاتر نهاد رهبری در دانشگاه‌ها در برخی از حوزه‌ها که برخی از افراد مسئولیتی را به دوش گرفته‌اند، خودشان اقدام کننده نیستند، بلکه حمایت‌کننده هستند. متکفل اصلی موضوع راهیان نور بسیج دانشجویی است و بقیه مجموعه‌های دانشگاهی هم که اقداماتی انجام می‌دهند در ارتباط با ستاد مرکزی راهیان نور هستند.

دانشگاه و همکاران ما در دفاتر نهاد اکثریت تلاششان بر این است تا جایی که ممکن است در موضوع تسهیل حضور دانشجویان در این فضا، حمایت‌های لازم از سوی دانشگاه را برای این عزیزان فراهم کنند و آن جریان حمایتی را داشته باشند. خود عزیزان دفاتر نهاد، اقدام کننده در خیلی از حوزه‌ها نیستند و بیشتر به‌عنوان حمایتگر و پشتیبانی‌کننده حاضر می‌شوند.

یکی از بندهای بیانیه گام دوم انقلاب، شکستن حصر رسانه‌ای است که تلاش می‌کند جوانان را نسبت به آینده نظام و انقلاب ناامید کند، نقش راهیان نور را در تقویت بنیه اعتقادی جوانان در امیدواری نسبت به آینده نظام چطور ارزیابی می‌کنید؟

شاید یکی از مهم‌ترین نقش‌ها را داشته باشد و راهیان نور الآن یک قالب مثالی و نمونه و الگویش، مسیری هست که برای دیدن مزار و محل مجاهدت و شهادت و ایثار و رزمندگی رزمندگان دفاع مقدس داشتیم. الگوی راهیان نور لازم است در سایر حوزه‌ها هم راه بیفتد، اینکه بچه‌های جوان ما، بچه‌های دانشگاه و بسیج به اردوی جهادی می‌روند و به مناطق محروم می‌روند و تلاش می‌کنند یک خدمتی به آنان انجام بدهند، این‌ها نمونه‌هایی است که الگوی قابل‌تعمیم راهیان نور است؛ یعنی در هر صحنه‌ای که زمینه‌ای برای مجاهدت دین خدا، مجاهدت برای این ملت مظلوم و خدمت به جامعه وجود دارد، آن صحنه، صحنهٔ الگوگیری از راهیان نور است.

راهیان نور قالبی است که در عالی‌ترین مراتبش، رزمندگان عزیز ما حضور یافتند و مجاهدت کردند و ما حضور پیدا می کنیم و آن صحنه‌ها را می‌بینیم، اما راهیان نور صحنه‌ای نیست که فقط با دیدن و یک توجه تمام شود؛ دیدنی است که به اقدام متصل شده است، آن اقدام می‌شود صحنه‌های بعدی که در مجاهدت‌های مشابه با صحنه دفاع مقدس، درصحنه‌های تقابل با دشمنی که امروز در مقابلش قرار داریم باید مانند قصه کربلا متجلی شود.

ما دعوت‌شده‌ایم به اینکه از دشمنان امام حسین(ع) نفرت داشته باشیم و با دوستان امام حسین(ع) اظهار همدردی و همراهی کنیم، اما فقط برای این نیست که با یک اتفاقی که ۱۴۰۰ سال پیش رقم خورده است گره بخورد، بلکه باید به زندگی‌های ما ورود کند. ما باید حسینی‌های امروز و مخالفان امام حسین(ع) امروز را بشناسیم.

ظرفیت راهیان نور برای معرفی کارکردهای انقلاب اسلامی در فضای بین‌الملل تا چه میزانی می‌تواند مؤثر باشد؟

دفاع مقدس ما یک امر غریبی است برای انسان‌هایی که در فضا و قالب دنیا، مسائل را تحلیل می‌کنند، یعنی در زندگی اومانیسمی و انسان‌محوری امروز انسان معاصر، انسان کامیابی و لذت‌جویی مادی، تلاش برای بقا مادی و بهره‌مندی از امکانات دنیایی برایش ارزش است؛ به همین دلیل مصرف‌گرایی، لذت‌جویی و تلاش برای دستیابی به دنیا در عالی‌ترین وجوهش، خصیصه انسان خوشبخت دنیای معاصر است.

آن چیزی که دین به ما یاد می‌دهد و با فطرت انسان‌ها سازگار است، این است که انسان به یک لذت‌های بالاتر و به یک زندگی بالاتر و به یک ارزش‌های بالاتری توجه کند. چشم را باید باز کند و از این مسیر و موانع عبور کند تا امور ارزشمندتر را ببیند. اگر فرهنگ دفاع مقدس که یکی از عالی‌ترین مظاهر بندگی خداوند و عبور از این مسیر دنیا است را ما بتوانیم به کسانی که به آنها دسترسی پیدا می‌کنیم نشان بدهیم، خودبه‌خود انسان‌های تشنه کمال را با آن کمال حقیقی آشنا کرده‌ایم.

کسانی که با مفاهیم معنوی مواجه می‌شوند، یک‌دفعه یک احساس سرگشتگی و احساس حیرت و احساس آشنایی با مفاهیم عمیق‌تر به آنان دست می‌دهد و مسیری برای انتخاب‌های بزرگ‌تر برای آنان فراهم می‌شود؛ از این قبیل اتفاقاتی که در حرم‌های اهل‌بیت(ع) رخ می‌دهد برای کسانی که اصلاً در حوزه معنویات نیستند. ظرفیت راهیان نور و ظرفیت فضاهای معنوی و مجاهدانه رزمندگان عزیز ما در دفاع مقدس، این قابلیت را دارد که آن مفاهیم عالی معنوی را که اتفاقاً محدودیت در بیان برای آن داریم را به‌صورت زیبایی منتقل کنند،

شعار امسال راهیان نور مبنی بر «ما پیروزیم» تعیین‌شده است، نظر شما در خصوص این شعار چیست؟

این شعار، شعاری قرآنی است و «ما» به معنای حزب خدا، سپاه و یاران خداوند و کسانی است که در مسیر خدایی «ما» شدند. اولا هرکسی که به خدا متصل شود شکست ندارد، در آیات قرآن کریم آمده است که «وَمَا النَّصْرُ إِلَّا مِنْ عِنْدِ اللَّهِ» و یا «إِنَّ حِزْبَ اللَّهِ هُمُ الْغَالِبُونَ» این‌ها وعده‌های خداوند است و هر کس خودش را در مسیر خداوند متعال قرار دهد شکست ندارد. ثانیا «ما» یعنی عبورهایی که باید از «من» صورت بگیرد و اگر این اتفاق رخ بدهد و این اتحاد باشد آن پیروزی‌ها رخ خواهد داد. ثالثا این که ما اشاره می‌کنیم به یک اتفاقی که واقع‌شده است و خبری می‌دهیم از آنچه که در حال وقوع بوده و واقع هم شده است؛ اتفاقات منطقه، سربلندی نظام اسلامی با چهل سال دشمنی‌های دشمنان و گام بلندتر برای پیروزی‌های بزرگ‌تر و بیرون کردن سلطه‌طلبان و مستکبران از کشور و منطقه و ان‌شاءالله از عالم، این‌ها مسیرهایی است که ما دنبالش هستیم و پیروزی‌هایی است به دست آورده‌ایم و پیروزی‌هایی هم هست که در انتظار آن هستیم.

179 / 159

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار