اردکانیان: باید منابع لازم برای توسعه پژوهش تدارک دیده شود/ صنعت آب و برق فقیر نیست

اردکانیان: باید منابع لازم برای توسعه پژوهش تدارک دیده شود/ صنعت آب و برق فقیر نیست

وزیر نیرو گفت: باید منابع مالی لازم برای توسعه پژوهش تدارک دیده شود، صنعت آب و برق فقیر نیست و چهارچوب قانونی و مقررات موضوعی است که در عرصه پژوهش و فناوری باید به آن پرداخته شود.

معرفی مرکز تحقیقات پیشرفته آب در پاکستان

معرفی مرکز تحقیقات پیشرفته آب در پاکستان

مرکز مطالعات پیشرفته آمریکا- پاکستان (USPCAS) توسط دولت پاکستان و ایالات ...

سیاره‌هایی که خود را می‌خورند

سیاره‌هایی که خود را می‌خورند

فضانوردان اطلاع داده اند سیاره ای خارج از منظومه شمسی که ...

نانوقفس‌هایی که گازهای گلخانه‌ای را مهار می‌کنند

نانوقفس‌هایی که گازهای گلخانه‌ای را مهار می‌کنند

محققان دانشگاه فردوسی مشهد موفق به ساخت آزمایشگاهی نانوساختارهایی از جنس ...

سایر عناوین مهم

آخرین مهلت ثبت نام پنجشنبه این هفته

سربازی خود را در وزارت ارتباطات بگذرانید

وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام کرد: متقاضیانی که مایلند خدمت سربازی خود را در این وزارتخانه بگذرانند، تنها تا ظهر روز پنجشنبه 29 آذرماه فرصت دارند تا نسبت به ثبت درخواست خود اقدام کنند.

برگزیدگان خلاق جشنواره وب و موبایل ایران حمایت می‌شوند

دبیر ستاد توسعه فناوری‌های نرم و هویت‌ساز معاونت علمی از همکاری و حمایت این ستاد با جشنواره وب و موبایل ایران و پذیرش برگزیدگان حقوقی این جشنواره به عنوان شرکت خلاق خبر داد.

ساعت آب و هوایی زمین به عقب باز می گردد

محققان اعلام کردند که فعالیت های بشر باعث کاهش روند خنک کننده زمین شده است.

نسل جدید لیزرها کدامند؟

لیزرهای بر پایه فیبر نوری، نسل نسبتا جدیدی از لیزرها هستند که از طرفی مزایای دیودهای نیمه‌رسانا با تقویت بالا و از طرف دیگر کیفیت بالای باریکه فیبرهای نوری را به‌طور همزمان دارند.

جایگاه پژوهشی زنان در حوزه علم و فناوری ارتقاء پیدا می‌کند

کارگروه ظرفیت‌سازی، فرصت‌سازی و فرهنگ‌سازی در ارتقای جایگاه پژوهشی زنان در پژوهش توسط صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی ایجاد شد.

پیشرفت قابل توجه کشور در ساخت ماهواره‌های تحقیقاتی و پرتاب‌کننده‌ها

دبیر ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی گفت: یکی از پیشرفت های قابل قبول در حوزه فضایی کشور، توسعه ساخت ماهواره‌های تحقیقاتی و پرتاب‌کننده‌ها است.

طرزطلب در جشنواره پژوهش و فناوری وزارت نیرو؛

عملیاتی شدن 5 پروژه اساسی ساخت داخل بخش نیروگاهی با همکاری پژوهشگاه نیرو

مدیرعامل شرکت برق حرارتی از عملیاتی شدن 5 پروژه اساسی ساخت داخل با همکاری پژوهشگاه نیرو خبر داد و گفت: این شرکت برای پیاده سازی نظام مدیریت پژوهش در شرکت برق حرارتی 16 کمیته راهبری اسناد تشکیل و بیش از 50 پروژه اولولیت دار مربوط را برای اجرا در نیروگاه‌ها ابلاغ کرده است.

اجرای 100 طرح تحقیقاتی حوزه‌های علوم شناختی در کشور

با حمایت‌های ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی معاونت علمی درحال حاضر حدود یکصد طرح پژوهشی درحوزه‌های علوم شناختی در سطح کشور درحال اجرا است.

در حاشیه جشنواره پژوهش و فناوری صنعت برق؛

ورود صنعت برق به حوزه فناوری های لیزری/ احداث نیروگاه مشترک زباله سوز در کشور

براساس تفاهم نامه‌ای که میان ستاد توسعه فناوری‌های لیزر، فوتونیک، ساخت و مواد پیشرفته و پژوهشگاه نیرو به امضا رسید، دو طرف در تهیه نقشه ‌راه و اسناد راهبردی در حوزه‎های مشترک کاربردی صنعت برق، برای رفع مشکلات شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه لیزر، فوتونیک، ساخت و مواد پیشرفته در زمینه‌های مورد نیاز صنعت برق با همدیگر مشارکت خواهند کرد.

ارتقای رفاه اجتماعی کشور به کمک زیست‌فناوری

ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی به دنبال ارتقای رفاه و تعالی اجتماعی کشور به کمک زیست فناوری است که برای اجرای این طرح، برنامه های مختلفی در ستاد تعیین شده است.

بلاک‌چین می‌تواند موجب توسعه اقتصادی کشور شود

معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی گفت: در صورت رشد بستر فعالیت فناوری بلاک‌چین و همکاری مجموعه‌های مختلف دولتی و خصوصی می‌توان وضعیت اقتصادی کشور را توسعه بخشید.

علت و درمان آسیب های مغزی نوزادان کشف شد

وجود بالای سطحی از پروتئین در روده های بیماران مبتلا به انتروکولیت نکروزان موجب آسیب های مغزی می‌شود.

مزایای شروع به کار با تاخیر دبیرستان ها

دانشمندان دانشگاه واشنگتن اعلام کردند  با ایجاد تاخیر در شروع ساعات کاری مدارس می توان به بهبود ساعات خواب، توجه و نمرات دانش آموزان کمک کرد.

علت تنوع موجودات اعماق اقیانوس‌ها کشف شد

دانشمندان اعلام کردند که دلیل وجود زندگی پیچیده حیوانات اعماق اقیانوس ها را کشف کرده اند.

مضرات قلدری بر کودکان

دانشمندان اعلام کردند که مورد قلدری قرار گرفتن کودکان، می تواند روی ساختار مغز تاثیر بگذارد.

102 اثر هنرهای تجسمی به نمایشگاه ایران ساخت راه یافت

با پایان یافتن داوری نهایی بخش هنرهای تجسمی دومین جشنواره ملی، فرهنگی و هنری ایران ساخت، 102 اثر توسط داوران برای حضور در این نمایشگاه انتخاب شد.

تولید و ذخیره‌سازی انرژی سازگار با محیط زیست

سرمایه گذاران در کشورهای مختلف برای تولید و ذخیره ساززی انرژی راهکارهای مختلفی را دنبال می‌کنند و هدف تمامی آنها، کاهش دادن انتشار دی اکسید کربن، دست کشیدن از وابستگی به سوخت‌های فسیلی و ایجاد زمینه‌های تولید انرژی پایدارتر است.

فرار به محیط مجازی، امنیت یا نا‌امنی

تحقیقات جدید نشان می دهند که کودکان از دستگاه های رسانه ای برای ایجاد فضاهای راحت در دنیای آشفته کنونی که هنوز آمادگی مدیریت آن را ندارند استفاده می کنند.

اعلام برنامه‎های هفته پژوهش و فناوری شرکت ملی حفاری

مدیر پژوهش، فناوری و مهندسی ساخت شرکت ملی حفاری ایران از برنامه‎های متنوع این مدیریت به مناسبت هفته پژوهش و فناوری خبر داد.

موبایل هایی که در آتش هم ذوب نمی شوند

محققان به تازگی نوع جدیدی از پلاستیک را به وجود آورده اند که به وسایل الکترونیکی کمک می کند تا حرارت و گرمای شدید را تحمل کنند.

با حکم سورنا ستاری؛

دبیر ستاد توسعه فناوری‌های حوزه اقتصاد و دیجیتال و هوشمند سازی منصوب شد

طی حکمی از سوی سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری؛ مهدی محمدی به سمت دبیر ستاد توسعه فناوری‌های حوزه اقتصاد و دیجیتال و هوشمند سازی منصوب شد.

ایران هم‌گام با دانش جهانی در توسعه علوم شناختی

شناخت حوزه‌های مختلف علوم اعصاب و علوم شناختی به ویژه دانش مغز در دنیا اهمیت بسیاری دارد، ایران نیز هم پای با دانش جهانی گام‌های مثبتی در این حوزه‌ها برداشته است.

نقطه شروع گسترش زیر ساخت ابر

طی سال های اخیر شمار سرویس‌ها و برنامه‌های تولیدی که به‌عنوان برنامه‌های رایانش ابری عرضه می‌شود، افزایش چشمگیری داشته‌ است. نمونه‌های تاثیر رایانش ابری در زندگی روزمره به‌ وفور دیده می‌شود. حرکت این برنامه‌ها در ابر بسیار روشن است و در بسیاری از حالات استقرار نصب و اجرا در محل توسط همان برنامه‌های میزبان در ابر پشتیبانی می‌شود.

اولین تصاویر محل استقرار کاوشگر اینسایت

چندی پیش خبر فرود موفقیت‌آمیز کاوشگر اینسایت روی مریخ مخابره شد. این پیروزی در واقع ابتدای انجام عملیات این کاوشگر بود، تاکنون تصاویری از حضور این کاوشگر روی سطح مریخ منتشر شده است.

پژوهش زیربنای توسعه علم وفناوری است

پژوهش در توسعه همه‌جانبه پایدار چنان برجسته و انکارناپذیر است که می‌توان آن را بدون تردید نیروی محرک توسعه در همه حوزه‌ها اعم از فرهنگ، اقتصاد، سیاست و جامعه دانست؛ اما علی رغم اعتراف و اذعان نسبت به اهمیت مقوله پژوهش، این حوزه با دشواری‌های ساختاری و عملکردی فراوانی مواجه است.

تولیدنخ نایلون نانوکامپوزیتی ضدمیکروب حاوی نانوذرات نقره

یک شرکت دانش بنیان داخلی از سال 70 در زمینه تولید انواع نخ POY، نخ DTY پلی استر و نایلون 6 در ظرافت های مختلف به صورت مات، نیمه مات، براق و همچنین رنگی فعالیت می کند.

همه عناوین علم و فناوری

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار

آرشیو