دعوت از داروخانه ها برای پیوستن به بسیج ملی کنترل فشار خون

سازمان غذا و دارو تمامی داروخانه های کشور را برای پیوستن به «بسیج ملی کنترل فشار خون» دعوت کرد. 

به گزارش ایسکانیوز، بیماری پرفشاری خون اولین عامل خطر مرگ و میر در جهان و ایران است. سالیانه 10.4 میلیون نفر به علت بالا بودن فشار خون بالا در جهان می میرند و 218 میلیون سال ناتوانی و مرگ زودرس DALY) ناشی از آن) به جا می ماند.

براساس این گزارش، به منظور کنترل این بیماری به مثابه بزرگترین عامل خطر مرگ و ناتوانی مردم، به دستور وزیر بهداشت «بسیج ملی کنترل فشار خون» از روز 27 اردیبهشت 1398مصادف با روز جهانی فشار خون در کشور آغاز خواهد شد و ساختار شورای راهبردی و ساختار اجرایی این بسیج ملی در ستاد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به شرح زیر تعیین شده است:

هدف بسیج: پیشگیری، شناخت و کنترل فشار خون بالا

گستره اجرا: کل کشور در مناطق شهری و روستایی

گروه هدف: همه افراد بالای 30 سال، خانم های باردار و بیماران کلیوی

محل در نظر گرفته شده و در دسترس برای مراجعه افراد: همه خانه های بهداشت و پایگاه های سلامت و کلینیک های وابسته به بیمارستان ها، داروخانه ها، محل های تجمعی مانند محل برگزاری نماز جمعه، کارگاه ها و کارخانجات، ادارات دولتی با تعداد زیاد پرسنل.

سالیانه 10.4 میلیون نفر به علت بالا بودن فشار خون بالا در جهان می میرند و 218 میلیون سال ناتوانی و مرگ زودرس DALY) ناشی از آن) به جا می ماند

تفاوت با موارد مشابه: ثبت برخط الکترونیک نتایج سنجش فشار خون و سایر موارد در نظر گرفته شده در بسیج و امکان رصد روند انجام کار در نقاط مختلف، اصلاح مشکلات موجود و امکان پایش برخط فرآیند طراحی شده.

در این بسیج ملی تمامی گروه های پزشکی نقش خواهند داشت و بدیهی است همکاری داروخانه ها در بسیج ملی کنترل فشار خون با توکل بر پروردگار باریتعالی و کمک یکایک شما معرف نقش بی بدیل داروسازان در تیم سلامت خواهد بود.

سازمان غذا و دارو در این خصوص افزود: بدین وسیله از تمام داروخانه هایی که داوطلب شرکت در این بسیج ملی هستند، دعوت می شود با توجه به محدودیت زمانی تا حداکثر شنبه مورخ 28 اردیبهشت ماه حضور خود را در این بسیج ملی به معاونت غذا و داروی دانشگاه مربوطه اعلام کنند.

گفتنی است، حضور داوطلبانه در این بسیج ملی 100 امتیاز ازرشیابی برای داروخانه خواهد داشت. همچنین انتظار می رود، داروخانه های داوطلب فضای مناسب جهت اجرای طرح را در داروخانه فراهم کنند.

انتهای پیام/

کد خبر: 1005307