شتاب طلاق در کشور کاسته شد/دلایل استحکام خانواده در ایران

رئیس سازمان امور اجتماعی کشور با اشاره به شروع موج طلاق در سال‌های میانه دهه٧٠ و رشد آن در دو دهه اخیر گفت: تا سال ٩۵ شاهد رشد میزان طلاق در کشور بودیم اما طی ٢ تا ٣ سال گذشته به دلیل مداخلات مثبت از شتاب طلاق در کشور کاسته شده است.

به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز ، تقی رستم وندی رئیس سازمان امور اجتماعی کشور در نشست خیرین ازدواج با اشاره به اینکه در دو سال اخیر هرساله حدود ٩ درصد از میزان ازدواج های کشور کاسته شده است، گفت: افزایش حدودی 1000 ازدواج در هراستان این کاهش را جبران خواهد کرد.

وی با اشاره به شروع موج طلاق در سال‌های میانه دهه٧٠ و رشدآن دو دهه اخیر گفت: تا سال ٩۵ شاهد رشد میزان طلاق در کشور بودیم اما طی ٢ تا ٣ سال گذشته به دلیل مداخلات مثبت از شتاب طلاق درکشور کاسته شده است.

رستم وندی پیشنهاد داد: برای حل مشکل ازدواج کشور هر سال ١٠٠٠ ازدواج به تعداد‌ ازدواج های هر استان افزوده شود.

رئیس سازمان امور اجتماعی کشور گفت: باید با یک تحلیل راهبردی به حوزه وضعیت اجتماعی کشور نگاه کنیم تا ارزش کار خیرین بیشتر درک شود.

وی با اشاره به اینکه در چهار دهه اخیر به رغم دستاوردها و موفقیت‌های بزرگ، شاهد مشکلات و چالش‌های بزرگی هم بوده‌ایم که در بسیاری از کشورها موجب فروپاشی اقتصادی اجتماعی و سیاسی شده است تاکید کرد: ین درحالی است که در کشور به رغم این مشکلات، به هم ریختگی ساختارها بعد از انقلاب، ٨ سال جنگ تحمیلی، ترورهای گسترده منافقین و تحریم‌های ظالمانه جامعه ما همچنان مستحکم و پایدار است؟

وی به تصریح دلایلی که موجب استحکام و پایداری جامعه ایرانی با وجود مشکلات بسیار شده است، پرداخت و گفت: پایداری نهاد خانواده در کشور دلیل نخست این مساله است چون خانواده به عنوان دژ مستحکم و ستون‌ فقرات جامعه ایرانی محسوب می‌شود به همین دلیل به هر قیمتی شده باید این نهاد را در جامعه حفظ کنیم.

رییس سازمان امور اجتماعی کشور به ادعای برخی که می‌گویند به سبب طلاق در آستانه اضمحلال خانواده هستیم گفت: آمارها نشان می‌دهد که چنین چیزی صحت ندارد. داده‌ها نشان می‌دهد که خانواده در جامعه ایرانی پایدار است اما باید برای حفظ این پایداری هوشیار باشیم.

وی عامل دوم ثبات و پایداری جامعه ایرانی بعد از انقلاب اسلامی را دیانت مردم برشمرد و گفت: آمارها نشان می‌دهد که بیش از ۹۵ درصد اعضای جامعه به خدا، معاد، روز قیامت و ... ایمان دارند.

رستم وندی عامل سوم ثبات جامعه ایرانی را مربوط به ملیت دانست و گفت: ایرانیان از ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ سال پیش به رغم تکثر قومی و زبانی و ... مثل قطعات یک موزاییک بزرگ در کنار هم زندگی کرده‌اند و این امتزاج قابل گسست نیست.

رییس سازمان امور اجتماعی کشور عامل چهارم پایدار خانواده ایرانی را انقلاب برشمرد و گفت: انقلاب اسلامی موجب تحول و دگرگونی در فرهنگ و سبک زندگی ایرانیان شد و در حال حاضر برای استمرار آن حاضر هستیم خون بدهیم.

وی با اشاره به تغییرات جامعه ایرانی گفت: جامعه ایرانی طی این سال‌ها از حالت روستایی به اکثریت شهری تغییر پیدا کرده است. همچنین این جامعه از دهه ۶۰ با انفجار جمعیتی به حدود ۱۸.۵ موالید طی این دهه رسیده که در حال حاضر این جمعیت نیازمند اشتغال و مسکن هستند. جامعه مسئول همچنین با گسترش ارتباطات تبدیل به جامعه‌ای اطلاعاتی شده است که نرخ بالای سواد را نیز تجربه کرده است.

رستم‌وندی اعلام کرد: تعداد جوانان آموزش دیده تحصیلات تکمیلی ۱۲۰ برابر شدند.

فارس
انتهای پیام/

کد خبر: 1024305