تداوم درگیری‌ها در جامو و کشمیر؛ حمله پلیس به معترضان

منابع خبری از تداوم درگیری‌ها بین نیروهای امنیتی و پلیس هند با اهالی شهر «سرینگر» در جامو و کشمیر خبر دادند.

به گزارش گروه بین الملل ایسکانیوز ، منابع خبری روز شنبه از تداوم برخورد پلیس و نیروهای امنیتی با معترضان در شهر «سرینگر» در جامو و کشمیر خبر دادند.

به نوشته وبگاه «ای اچ ِای» در ادامه برخورد نیروهای امنیتی و پلیس با مردم در جامو و کشمیر، پلیس با معترضان با خشونت برخورد کرد.

به نوشته این وبگاه، معترضان شهر سرینگر به تصمیم دولت هند در قطع خودمختاری کشمیر اعتراض کردند.

بر اساس این گزارش، چهاردهم مرداد ماه دولت هند در اقدامی کم‌سابقه و تنش‌زا، بند 370 قانون اساسی این کشور را که مربوط به وضعیت ویژه و خودمختاری ایالت جامو و کشمیر بود، لغو کرد. «نارندا مودی» نخست‌وزیر هند مدعی است که خودمختاری کشمیر فقط باعث رواج فساد و رابطه‌سالاری شده بود و قصد دارد این منطقه را دوباره به «شکوه پیشین» خود بازگرداند

این در حالی است که «عمران خان» نخست‌وزیر پاکستان با رد ادعاهای مقامات هندی، ضمن هشدار درباره طرح هند برای پاکسازی نژادی مسلمانان از منطقه جامو و کشمیر، گفت دولت دهلی‌نو به دنبال مداخله نظامی در بخش پاکستانی کشمیر است.

در روزهای گذشته نیز مردم معترض سریناگار به سمت پلیس سنگ پرتاب کرده و از سوی دیگر پلیس نیز متقابلاً به سمت معترضان گاز اشک‌آور پرتاب کرد. منابع مطلع در روزهای گذشته از دستگیری دستکم چهار هزار نفر از اهالی ایالت جامو و کشمیر از سوی نیروهای امنیتی هند، بعد از لغو خودمختاری در این منطقه خبر داده‌اند.

«خبرگزاری فرانسه» به نقل از مقام‌های دولت هند گزارش کرد که از زمان لغو خودمختاری در این منطقه و بر اساس قانون ایمنی عمومی (PSA)، تاکنون دستکم 4 هزار نفر بازداشت شده‌اند. طبق این قانون مقامات می‌توانند دستگیر شدگان را بدون اتهام یا محاکمه شخصی تا دو سال در حبس نگه دارند.

کد خبر: 1026372