کلاف سردرگم قیمت نان/ آیا با انکار افزایش قیمت‌ها مشکلات اقتصادی مردم حل می‌شود؟

در حالی که نرخ‌نامه جدید نان حکایت از افزایش قیمت آن دارد معلوم نیست مسئولان با انکار افزایش قیمت‌ نان چه هدفی را دنبال می‌کنند.

به گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز ، روزگذشته قیمت جدید انواع نان سنتی به صورت غیر رسمی و از طریق انتشار ابلاغیه در کانال نانوایان سنتی تهران منتشر شد.

براساس این ابلاغیه قیمت جدید نان لواش گردان با وزن چانه 140 گرم 300 تومان، تافتون گردان با وزن چانه 140 گرم 300 تومان، بربری ساده با وزن چانه 510 گرم 1000 تومان و تافتون خراسانی با وزن چانه 230 گرم 550 تومان اعلام شد.

این گزارش می‌افزاید اگرچه ابلاغیه نرخ جدید نان در تهران منتشر شد اما روسای اتاق‌های تهران و ایران هیچکدام بطور دقیق و شفاف تغییر و یا افزایش قیمت نان را تایید نکردند،چنانچه سعید ممبینی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس گفت احتمالا قیمت نان تغییر کرده اما اطلاع دقیقی از این موضوع ندارم.

همچنین قاسم نوده فراهانی اگرچه نرخ جدید برای نان را رد نکرد اما به خبرنگار فارس گفت بخشنامه قیمت جدید نان به صورت رسمی ابلاغ نشده است و تا زمانی که این بخشنامه بصورت رسمی به اتحادیه اصناف تهران ابلاغ نشود وجاهت قانونی ندارد.

اما نکته جالب در مورد افزایش قیمت نان اظهارات محمدرضا کلامی به عنوان یک مسئول دولتی از وزارت صنعت است، کلامی بدون اینکه ابلاغیه قیمت جدید نان را تایید کند به خبرنگار فارس گفت: نرخ نان گران نشده است! و اگر نرخ جدیدی برای نان اعلام شده در راستای یکسان سازی قیمت‌ها و امکان نظارت بیشتر است.

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی، تامین، توزیع و تنظیم بازار وزارت صنعت، معدن و تجارت در حالی تاکید بر عدم افزایش قیمت نان دارد که مقایسه آخرین نرخ مصوب قیمت نان سنتی که در آذرماه سال 1393 ابلاغ شده با نرخ نامه قیمت نان سنتی که در روز گذشته به صورت غیر رسمی منتشر شد افزایش قمیت نان کاملا مشهود است.

براین اساس قیمت نان بربری که در نرخ نامه مصوب سال 93، 650 تومان بوده در نرخ نامه جدید به 1000 تومان و همچنین قیمت نان تافتون که در نرخ نامه ابلاغی سال 93، 400 تومان بوده در نرخ نامه جدید به 550 تومان افزایش یافته است همچنین قیمت نان لواش هم از 210 تومان سال 93 به 300 تومان در نرخ نامه جدید رسیده است. قیمت نان سنگک یارانه‌ای هم از 800 تومان سال 93 به 1200 تومان افزایش یافته است.

گفتنی است اگرچه یک مسئول دولتی با احتیاط افزایش قیمت نان را اعلام قیمت در راستای نظارت و ساماندهی بیشتر عنوان می‌کند اما یک مسئول دولتی دیگر یعنی یدالله صادقی رئیس سازمان صنعت استان تهران در نشست تنظیم بازار استان تهران دقیقا قیمت‌های جدید نان را اعلام می‌کند!

وی در این جلسه اعلام کرد: قیمت نان بربری با آرد 830 تومانی هزار تومان، سنگک با آراد 815 تومانی هزار و 200 تومان، تافتون با آرد 820 تومانی 550 تومان و لواش با آرد 820 تومانی به نرخ 300 تومان عرضه می‌شود.

صادقی قیمت‌های جدید برای نانوایی‌های آزاد پز با آرد 900 تومانی را در این جلسه اعلام کرد و بیان داشت: قیمت نان بربری در نانوایی‌های آزاد‌پز هزار و 500 تومان، سنگگ هزار و 800 تومان، تافتون 850 تومان و لواش 450 تومان است.

البته اگرچه قیمت‌های جدید نان اعلام شده است اما نانوایان همچنان از این قیمت‌ها رضایت ندارند و با توجه به عدم افزایش قیمت نان در 5 سال گذشته این افزایش قیمت‌ها را مناسب با رشد هزینه‌ها نمی‌دانند.

م. نظری دارنده یک نانوایی آزاد پز سنگکی که تاکنون نان سنگک ساده را به قیمت 1300 تومان عرضه می‌کرده می‌گوید افزایش هزینه‌ها سرسام آور است و اعلام نرخ جدید مشکلات نانوایان را حل نمی‌کند.

وی همچنین گفت: نان سنکگ یک رو کنجدی را به قیمت 2 هزار تومان و دو رو کنجد را به قیمت 3 هزار تومان عرضه می‌کند.

حمید محمدی که بربری پز است می‌گوید هنوز نمی‌دانم که نان را بر اساس نرخ نامه جدید به چه قیمتی عرضه کنم تاکنون نان بربری ساده را به قیمت هزار تومان و بربری کنجدی را به قیمت هزار و 500 تومان عرضه می‌کرده‌ام.

این نانوا با ابراز گلایه از عدم افزایش قیمت‌ها متناسب با هزینه‌های تولید گفت واقعا با این شرایط کار کردن سخت است.

به گزارش فارس، قیمت نان به عنوان غذای اصلی مردم در کنار برنج ، در سال‌های اخیر به قضیه بسیار پیچیده‌ای تبدیل شده به طوری که طی 5 سال گذشته اگرچه نانوایان خواهان افزایش قیمت‌ها به دلیل افزایش هزینه‌های تولید بوده‌اند اما مسئولان دولتی همواره به دلیل مشکلات اقتصادی زیادی که مردم با آن مواجهند از اعمال هر گونه افزایش قیمت جلوگیری کرده‌اند و اکنون هم که نرخ‌نامه جدید با افزایش قیمت منتشر شده همچنان از بیان صریح افزایش قیمت‌ها امتناع می‌شود و اعلام این نرخ‌نامه در راستای نظارت بیشتر عنوان می‌شود.

این گزارش می‌افزاید: با این اوضاع این سوال مطرح می‌شود که هدف مسئولان از انکار چیست؟ آیا واقعا مسئولان با این تناقض‌گویی‌ها می‌توانند مشکلات اقتصادی جامعه را حل کنند؟ بالاخره چه زمانی مسئولان قصد دارند که به صورت شفاف و بی‌پرده با مردم صحبت کنند و واقعیت‌های جامعه را با انکار غیرواقعی جلوه ندهند؟

انتهای پیام/

کد خبر: 1028504