ایجاد ۲۱۰ هزار شغل در مناطق روستایی و عشایری

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی در مراسم افتتاح طرح‌های روستایی وعشایری اعلام کرد: تا کنون از محل تسهیلات ارزان قیمت روستایی و عشایری ۲۱۰ هزار فرصت شغلی ایجاد شده است.

به گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران دانشجویی (ایسکانیوز)، امروز به مناسبت روز ملی روستا ۱۳۵ هزار طرح روستایی و عشایری در سراسر کشور با حضور رئیس‌جمهور به صورت ویدئوکنفرانسی و حضور وزیران در مناطق مختلف کشور به بهره‌برداری رسید.

محمد شریعتمداری در مراسمی که به این مناسبت در محل سالن تلاش وزارت کار در تهران برگزار شد، اعلام کرد: امروز یک ونیم میلیون روستایی تحت پوشش بیمه اجتماعی و درمانی روستایی قرار گرفته‌اند.

وی افزود: خدمات دولت در ایجاد زیرساخت برای روستاها رنگین کمانی از کارها است که برای ماندگاری روستانشینان موثر خواهد بود.

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی گفت: از جمله خدمات ارائه شده ایجاد بیمه اجتماعی عشایر و روستائیان و کشاورزان در کشور است که علیرغم اینکه صندوق بیمه روستائیان وعشایر از سال ۸۳ تاسیس شده بود، اما این خدمات تا حدودی مغفول مانده بود و در دولت کنونی ۶۵۴ هزار و ۱۳۶ خانوار روستایی امکان پیدا کردند که زیر پوشش صندوق بیمه روستایی و عشایری قرار گیرند؛ بنابراین در دولت تدبیر و امید با هموار ساختن مشکلات بیش از یک میلیون و ۲۷۸ هزار و ۷۳۹ خانوار زیر پوشش صندوق بیمه روستائیان و عشایر قرار گرفتند و در حال حاضر این پوشش بیمه‌ای در مناطق روستایی نسبت به گذشته از رشدی معادل ۹۵ درصد برخوردار است.

شریعتمداری همچنین گفت: در راستای تحقق اصل ۲۹ قانون اساسی و اجرای نظام جامع تامین اجتماعی در روستاها به عنوان کانون توسعه کشور مبلغ ۱۴۲۵ میلیارد تومان منابع برای تامین سهم دولت در صندوق بیمه روستائیان وعشایر اختصاص یافت و در این زمینه برای یک میلیون و ۴۴۰ هزار خانوار روستایی کم برخوردار که تحت پوشش هیچ یک از نهادهای حمایت نبودند پوشش بیمه‌ای برقرار شد تا این طرح‌ها در دوران پیری و از کار افتادگی کمکی برای روستائیان باشد.

به گفته وی سرانه دارایی هر یک روستایی در صندوق بیمه روستائیان و عشایر از مبلغ ۴ میلیون تومان ابتدای این دولت به ۸۲ میلیون تومان افزایش یافته است و این امر منجر به صدور فرمان بیمه فراگیر روستائیان برای یک میلیون و ۴۴۰ هزار خانوار روستایی از سوی رئیس‌جمهور در این مراسم شده است که اولین کارت بیمه روستائیان به صورت نمادین به نیابت از رئیس‌جمهور تقدیم یک خانواده عزیز روستایی می‌شود.

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی همچنین موضوع دوم گزارش خود به رئیس‌جمهور در مورد اشتغال بیان کرد و گفت: بدون داشتن اشتغال ماندن در روستا معنایی ندارد و قرار شد از محل یک و نیم میلیارد دلار منابع صندوق توسعه ملی برای ایجاد اشتغال در مناطق روستایی و عشایر صرف شود که موافقت مقام معظم رهبری و مصوبه مجلس را گرفتیم که این امر باعث شد ۲۲ هزار میلیارد تومان منابع به صورت ریالی در گام اول با نرخ‌های ۴، ۶ و ۱۰ درصد در ۲۲ هزار و ۴۵۰ روستای کشور و ۴۴۳ شهر زیر ۱۰ هزار نفر به متقاضیان پرداخت شود و امروز از ۱۳۵ هزار طرح روستایی و عشایری که به بهره‌برداری می‌رسد ۴۸۰ طرح اشتغال روستایی و عشایری به صورت ویدئوکنفرانسی از محل این منابع به بهره‌برداری می‌رسد.

شریعتمداری این را هم گفت: با اجرای این طرح‌ها در مناطق روستایی وعشایری در مجموع ۲۱۰ هزار شغل پایدار در سطح کشور ایجاد شده است که این مشاغل تمام شماری شده و طبق گزارش دیوان محاسبات کشور به عنوان ناظر اجرای طرح میزان انحراف از مسیر فقط ۴ درصد بوده است.

وی همچنین گفت: امروز ۱۲ هزار میلیارد تومان از منابع صندوق توسعه به روستائیان و عشایر اختصاص می‌یابد که موجب اشتغال ۲۱۰ هزار نفر شده و با این کار سهم اشتغال روستایی از اشتغال ملی از سه درصد به ۲۹ درصد افزایش یافته و سهم بانوان روستایی از کارآفرینان این طرح ۳۸ درصد بوده است.

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی در پایان گفت: امیدواریم در مرحله پنجم طرح اشتغال روستایی وعشایری ۸ هزار میلیارد تومان جدید به این طرح اختصاص پیدا کند و اشتغال روستایی رونق دوباره بگیرد.

انتهای پیام/

کد خبر: 1075381

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 4 =