هویت و گفتمان جنبش دانشجویی، عدالت‌خواهی است

رسالت دانشجو این است که همچنان پیشگام انقلاب باشد و پیشاهنگ حرکت باشد و فرهنگ این انقلاب را روز به روز بهتر بشناسد و بهتر پاسداری کند.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز، فرارسیدن ۱۶ آذر و روز دانشجو فرصتی دوباره برای بررسی هویت تاریخی و رسالت ملی و دینی دانشجو فراهم می‌کند. هویت دانشجو و دانشگاه، عنصر مهمی در کیفیت تأثیرگذاری دانشگاه برجامعه و دست‌یابی به آرمان‌ها و اهداف انقلاب اسلامی و کشور است. شناخت دقیق هویت دانشجویی و آفات و آسیب‌های آن، هم در فعلیت بخشیدن به آن هویت مؤثر است و هم لازمه‌ مدیریت صحیح محیط‌های دانشجویی است.

 تقویت مهارت­ها و سرمایه اجتماعی و فرهنگی دانشجویان در کنار رفع مشکلات شغلی و ترسیم امید و چشم انداز روشن از آینده می‌تواند احساس تعلق آنها به هویت حرف‌هاشان را ارتقا بخشد و از این طریق دلبستگی و موفقیت آنها را در ایفای نقش افزایش دهد.

از منظر اقتصادی و اجتماعی، دانشجویان در جوامع معاصر گروه­‌های حاشیه نشینی هستند که در طی دوران دانشجویی جایگاهی در درون شیوه تولید و متن روابط اقتصادی جامعه ندارند و به عنوان نیروی کار فوق العاده آینده از منابع بخش عمومی یا بخش خصوصی ارتزاق می‌کنند. از منظر اجتماعی ویژگی‌های زندگی دانشجویی عبارتند از دور افتادگی از خانواده، احساس گسیختگی و آزادی در انتخاب راه زندگی، زندگی دسته جمعی در خوابگاه‌ها، و دور افتادگی از متن واقعی زندگی اجتماعی. اساساً نوع زیست دانشجویی به گونه‌ای است که زمینه‌ای مساعد برای پیدایش جنبش‌های اجتماعی ضد سنتی، عدالت خواهانه و آرمانگرایانه، پدید می‌آورد. در حقیقت تجمعِ بخشی از نیروهای آگاه جامعه که از سطح تحصیلی نسبتاً بالا و روحیه کنکاش و بررسی علمی برخوردارند، وضعیت‌ سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و روند مناسبات اجتماعی را در معرض نقادی دانشجو و دانشگاه قرار می‌دهد.

ذهن نقّاد و حسّاس دانشجو، وی را به تفکر و تامّل نسبت‌ به مشکلات جامعه می‌کشاند؛ به این معنی که میزان مشکلات موجود در جامعه بر میزان شدت و یا کاهش انتقادها و اعتراض‌ها و فعالیت‌سیاسی دانشجویان تاثیر دارد. هر چه مشکلات اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی بیشتر باشد، میزان اعتراض‌ها و انتقادهای دانشجویان نیز بیشتر و رادیکال‌تر خواهد بود و بر عکس، چنانچه میزان مشکلات بزرگ در جامعه کمتر باشد، جنبش‌های دانشجویی نیز اصلاحات و انتقادهای محدودتری را خواهند داشت.

هویت و گفتمان جنبش دانشجویی پیش از آنکه دشمنی یا دوستی با نظام‌های سیاسی باشد، در هر حال، عدالتخواهی است. بهترین آن می‌تواند، نقد و طرح صحیح مسائل و مطالبه آگاهانه و منطقی نیازهای مردم و آرمان‌های جامعه باشد و صدالبته «مطالبه کردن با دشمنی کردن فرق دارد» و این توقعی است که مردم انقلابی ایران از همه اقشار به ویژه دانشجویان به عنوان قشری تحصیلکرده، فعال و زمان شناس دارد.

از جنبه‌ای دیگر تبیین کارکردهای دانشگاه به عنوان یکی از مهم‌ترین بخش‌های ساختار فرهنگی کشور و نقشی که دانشجو در این زمینه به عهده دارد؛ به خوبی مبین ضرورت مشارکت سیاسی دانشجویان است. بی‌تردید پرسش‌گری و انتقاد سازنده لازمه تفکر، پویایی و پیشرفت است. دانشجو در دانشگاه می‌آموزد که در برابر هر چه می‌شنود و می‌بیند چون و چرا بگذارد. بر همین اساس سیاسی بودن دانشجو و مشارکت سیاسی دانشجویان با توجه به مولفه‌هایی نظیر جایگاه، نقش و کارکردهای مهم دانشجو در سطح نظام سیاسی و جامعه از یک سو و توجه به آموزه های اسلامی پیرامون ضرورت و ضوابط مشارکت سیاسی و بالآخره حدود و مقررات قانونی، تبیین و لزوم آن اثبات می‌شود.

لذا ضروری است که دانشجو در دانشگاه به درجه بالایی از بینش و درک سیاسی رسیده و در قبال سرنوشت خود، جامعه و مسائل سیاسی حساسیت لازم را داشته باشد. یک دانشجوی متعهد تنها نباید در محور مسائل فردی و شخصی خود متمرکز باشد و از رویدادهای جامعه و جهان غافل شده و نسبت به آن بی تفاوت باشد. بلکه باید با اصول و مبانی منطقی و معقول به تحلیل حوادث و رویدادهای جهانی و داخلی بپردازد و موضع مناسب و قاطع اتخاذ کرده و حساسیت لازم را دارا باشد.

در نهایت دانشجویان باید همچنان به عنوان حاملان پیام انقلاب و تضمین کنندگان پویایی وتحرک انقلابی بمانند. رسالت دانشجو این است که همچنان پیشگام انقلاب باشد و پیشاهنگ حرکت باشد و فرهنگ این انقلاب را روز به روز بهتر بشناسد و بهتر پاسداری کند.

*معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد سقز

انتهای پیام/

کد خبر: 1081357

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 9 =