گزارشگر سازمان‌ملل: از سوی یک مقام سعودی به مرگ تهدید شده‌ام

گزارشگر ویژه سازمان ملل اعلام کرد: به دلیل گزارش قتل خاشقجی، یک مقام سعودی‌ مرا به مرگ تهدید کرد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران دانشجوبی(ایسکانیوز)؛ به نقل از شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان، «اگنس کالامارد» گزارشگر ویژه سازمان ملل در قتل‌های فراسازمانی در مصاحبه با روزنامه گاردین اعلام کرد: در ژانویه سال ۲۰۲۰ از سوی یکی از همکارانم در سازمان ملل مطلع شدم که از طرف یک مقام سعودی به مرگ تهدید شده ام.

گزارشگر سازمان ملل در این خصوص گفت: ارایه گزارش قتل خاشقجی از سوی من، خشم و عصبانیت مقامات سعودی را در پی داشت. آن‌ها حتی این اتهام را مطرح کردند که من برای ارائه چنین گزارشی از سوی قطر پول دریافت کرده ام!

به گزارش سی‌ان‌ان، مسئول بخش مطبوعاتی دفتر گزارشگر ویژه سازمان ملل به این شبکه تلویزیونی خبر داد که تهدید مذکور صحت داشته و روی داده است.

«اگنس کالامارد» گزارشگر ویژه سازمان ملل پیشتر در مصاحبه ای و در واکنش به گزارش نهادهای اطلاعاتی و امنیتی امریکا درباره قتل جمال خاشقجی گفته بود: برای آمریکا بسیار خطرناک است به مسئولیت محمد بن سلمان در قتل خاشقجی اذعان می کند، ولی علیه او هیچ تصمیمی اتخاذ نمی کند. به عقیده من، بسیار خطرناک و مشکل آفرین است که اذعان کنیم فردی مُجرم است و سپس بگوییم که هیچ کاری علیه او انجام نمی دهیم. به نظر می رسد آنچه در این گزارش اعلام شده بسیار اندک و ناامید کننده است. این اقدام برای امریکا بسیار خطرناک است.

گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد پیشتر نیز خواستار تحریم محمد بن سلمان ولیعهد عربستان توسط آمریکا شده بود.

وی در بیانیه ای از واشنگتن خواسته بود تا دارایی‌های شخصی و فعالیت‌های بین المللی بن سلمان را مورد تحریم قرار دهد.

گزارشگر ویژه سازمان ملل از دولت عربستان هم خواسته بود تا سرنوشت جسد جمال خاشقجی در کنسولگری این کشور در شهر استانبول ترکیه را افشا نماید.

طبق گزارش اطلاعاتی آمریکا، قتل «جمال خاشقجی» روزنامه نگار منتقد سعودی با تایید «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان سعودی انجام شده است.

گفتنی است که گزارش اطلاعاتی که آمریکا درباره قتل «جمال خاشقجی» منتشر کرد نشان می‌دهد که این قتل با تایید «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی انجام شده است.

بر اساس این گزارش، دفتر مدیر اطلاعات ملی آمریکا گزارش غیرمحرمانه‌ای را منتشر کرد که حاکی است قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد سعودی با تایید محمد بن سلمان ولیعهد عربستان صورت پذیرفته است.

در این گزارش آمده است: ارزیابی ما این است که محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، عملیاتی را در استانبول ترکیه برای بازداشت یا قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار سعودی تایید کرده است.

این گزارش می‌افزاید: این ارزیابی با توجه به اختیارات ولیعهد درباره تصمیم‌گیری ها در عربستان، دخالت مستقیم یک مشاور اصلی و محافظان محمد بن سلمان در جزئیات این عملیات و حمایت ولیعهد برای استفاده از اقدامات خشونت آمیز جهت سکوت مخالفان خارج از کشور از جمله خاشقجی، حاصل شده است.

طبق این گزارش، ولیعهد عربستان سعودی جمال خاشقجی را تهدیدی برای این کشور می‌دید.

در این گزارش همچنین به اسامی افرادی که به نیابت از محمد بن‌سلمان در قتل خاشقجی دست داشتند، اشاره شده است.

گفتنی است، خاشقجی در اکتبر ۲۰۱۸ پس از ورود به کنسولگری عربستان در شهر استانبول ترکیه ناپدید شد.

ریاض که در ابتدا نسبت به ناپدید شدن خاشقجی اظهار بی اطلاعی می‌کرد، اذعان کرد که این روزنامه نگار در داخل کنسولگری به قتل رسیده است.

با این حال پادشاهی سعودی پیوسته اتهام‌ها مبنی بر هرگونه ارتباط میان اعضای خاندان پادشاهی سعودی، بویژه بن سلمان، با ترور خاشقجی را رد کرده است.

در سپتامبر ۲۰۲۰، یک دادگاه تشریفاتی در عربستان محکومیت زندان را برای ۸ فرد مظنون صادر کرد.

کد خبر: 1091614

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 0 =