تولید سانتریفیوژ برای مرکز انتقال خون/ رادیوداروهای جدید ساخته‌ایم

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: ما دستاوردهای گوناگونی به ویژه در زمینه تولید سانتریفیوژ مورد نیاز مرکز انتقال خون و تولید رادیوداروهای جدید داشته‌ایم.

به گزارش باشگاه خبرنگاران دانشجویی(ایسکانیوز)؛ علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی صبح امروز(شنبه) در آیین پانزدهمین سالروز ملی فناوری هسته‌ای و رونمایی از دستاوردهای هسته‌ای اظهارداشت: خوشبختانه در حال حاضر به رغم همه محدودیت ها و فشارهای ناشی از اعمال تحریمهای غیرقانونی و ظالمانه از سوی بدخواهان ایران اسلامی، طرح ها و پروژه های مختلف در حوزه های متعدد و متنوع علوم و فنون هسته ای با قدرت و صلابت و نیز با عطف توجه و رهیافت های اصولی نظام اسلامی و رویکرد خردمندانه دولت مبنی بر اجرای سیاست تعامل سازنده با جهان مورد پیگیری قرار گرفته است.

وی بیان کرد: پس از تصویب قانون لغو تحریم ها و اجرای دقیق مفاد آن توسط سازمان انرژی اتمی ایران، این حقیقت بر همگان هویدا شد که زیرساخت ها و بن مایه های این صنعت ملی با وسواس بسیار حفظ شده و چنانچه مقامات و تصمیم سازان ارشد نظام امری را به مسئولان صنعت هسته ای تفویض کنند، در زمانی کوتاه هنگامه ای عظیم برپا خواهد شد.

رئیس سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: در این میان معرفی ۱۳۳ دستاورد جدید در حوزه های مختلف به ویژه در زمینه تأمین نیازمندی های بخش صنعت، سلامت و کشاورزی و یاری رساندن به طرح های تأمین انرژی در سطح ملی گواهی روشن بر این مدعا است که این کاروان سر باز ایستادن ندارد.

صالحی ادامه داد: اینجانب در فراز پایانی سخنان خود شایسته می دانم تا به چند نمونه از دستاوردهای ارزشمند و شایان توجه اشاره کنم. به عنوان نمونه به تولید سانتریفیوژ موردنیاز مرکز انتقال خون، تولید ۱۱۰ زیست مولکول ایزوتوپی مورد استفاده از کیت غربالگری نوزادان و همچنین تولید صنعتی تیتانیوم گرید پزشکی مورد استفاده در ساخت ایمپلنت های کاشتی در بدن انسان و تولید چند رادیوداروی جدید اشاره کرد که به راستی مایه مباهات و درخور تحسین است.

وی تأکید کرد: همچنین عزم راسخ متخصصان حوزه علوم و فنون هسته ای جهت برپا کردن هنگامه ای دیگر در عرصه فناوری کوانتومی از جمله ارتباطات امن کوانتومی نکته ای است که از نظر اهل فن و دوستداران فناوری های نوین دور از ذهن نخواهد ماند.

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: اینجانب در موقعیت ها و مناسبت های دیگر هم به این نکته اشاره کردم که یکی از ثمرات دستیابی به فناوری صلح آمیز هسته ای، سرریز دانش هسته ای و زمینه سازی برای شکوفایی دیگر صنایع راهبردی و علوم کاربردی در پهنه ایران اسلامی است.

صالحی تصریح کرد: کوتاه سخن آنکه ما بر سر آنیم تا ضمن پایبندی به قوانین و تعهدات بین المللی و تعامل با جهان بر اساس سه مؤلفه، عزت، حکمت و مصلحت بر توفیقات و دستاوردهای خود بیافزاییم.

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: ناگفته پیداست که ما همچنان بر تداوم یافتن حمایت های بزرگان و مردم شریف و عزیزمان نیازمندیم و یقین داریم که در سایه تقویت روحیه وحدت، همدلی و پایبندی همگانی به شعار اتحاد ملی و انسجام ملی بیش از پیش در تحقق اهداف کلان نظام در این عرصه راهبردی موفق خواهیم بود.

کد خبر: 1092713

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 1 =