دانشگاه‌های ایران از ۱۳۳ کشور دنیا پذیرش دانشجو دارند

سرپرست اداره کل امور دانشجویان غیرایرانی سازمان امور دانشجویان گفت: در حال حاضر از ۱۳۳ کشور دنیا در دانشگاه های کشورمان مشغول به تحصیل و زبان آموزی هستند و افغانستان، عراق، سوریه، لبنان و چین پنچ کشوری هستند که بیشترین دانشجویان را در ایران دارند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران دانشجویی(ایسکانیوز)، افشین آخوندزاده در تشریح روند افزایشی جذب دانشجوی بین المللی در ایران در دولت های دهم و یازدهم اظهارکرد: در سال ۹۲ و در کلیه دانشگاه‌های وزارت علوم، وزارت بهداشت و دانشگاه آزاد اسلامی تعداد ۱۸۶۸۴ دانشجوی بین المللی مشغول به تحصیل بودند، گفت: این تعداد در سال ۹۹ به ۵۷۶۷۵ دانشجو افزایش یافت؛که از این تعداد حدود ۳۰۶۰۰ دانشجو در دانشگاه های تحت پوشش وزارت علوم( حدود ۴۰۰۰بورسیه، ۱۶۶۰۰ غیربورسیه و ۱۰۰۰۰ دانشجوی پذیرفته شده از طریق آزمون سراسری)، ۲۵۰۰۰ دانشجو در دانشگاه آزاد اسلامی و حدود ۲۰۰۰ دانشجو در دانشگاههای تحت پوشش وزارت بهداشت مشغول به تحصیل هستند.

وی تعداد دانشجویان بین المللی بورسیه وزارت علوم را در سال ۹۲ ، ۴۵۲ دانشجو ذکر کرد و گفت: در سال ۹۹ تعداد دانشجویان بورسیه دانشگاههای وزارت علوم ۴۱۲۶ دانشجو بوده است. همچنین، در سال ۹۲ تعداد دانشجویان غیر بورسیه وزارت علوم ۲۸۵۰ دانشجو بود که در سال ۹۹ به ۲۶۶۰۶ دانشجو افزایش یافته است.

سرپرست اداره کل امور دانشجویان غیر ایرانی اظهار داشت: ۵۷ درصد دانشجویان بین المللی شاغل به تحصیل در ایران در دوره تحصیلی کارشناسی ارشد، ۲۷ درصد در دوره کارشناسی، ۱۵ درصد در دوره دکترا و یک درصد در بقیه مقاطع تحصیل می کنند.

وی حقوق، زبان و ادبیات فارسی و مهندسی کامپیوتر را سه رشته تحصیلی پرمتقاضی دانشجویان خارجی در ایران نام برد و گفت:مهندسی عمران، مدیریت بازرگانی، علوم سیاسی، زبان و ادبیات انگلیسی، علوم قرآن و حدیث، روابط بین الملل و مهندسی برق دیگر رشته های پر طرفدار دانشجویان غیر ایرانی به شمار می روند.

سرپرست اداره کل امور دانشجویان غیر ایرانی سازمان امور دانشجویان در تشریح عملکرد این اداره کل در سال ۱۳۹۹ گفت: این اداره کل با بررسی تقاضاهای صورت گرفته، در این سال با اعطای بورس به ۶۶۰ متقاضی موافقت کرده و ۱۷۶ مورد حکم بورس دانشجویان غیر ایرانی که پذیرش نهایی شدند صادر شد، ضمنا مجوز تحصیل به صورت غیربورسیه برای تعداد ۴۷۵۰ دانشجو صادر شد.

 وی گفت: از جمله اقدامات اداره کل امور دانشجویان غیر ایرانی در سال ۹۹ بازدید از دانشگاههای مختلف و صدور مجوز مراکز آموزش زبان فارسی به غیر ایرانیان بود که در راستای تسهیل و توسعه جذب دانشجوی بین المللی صورت گرفت.

سرپرست اداره کل امور دانشجویان غیر ایرانی سازمان امور دانشجویان افزود: در بخش امور کنسولی نیز این اداره کل در سال ۹۹ فعالیت زیادی داشت که ۳۴۶ مورد صدور اقامت و ۲۴۰۰ مورد تمدید اقامت ،هماهنگی برای ۴۸۳ خروج قطعی و ۹۹۵ خروج و بازگشت،  بخشی از این فعالیت ها به شمار      می رود.

آخوندزاده در تشریح روند جذب دانشجوی بین المللی در فاصله سالهای ۹۲ تا ۹۹ گفت: در اول این دوره تعد اد دانشجویان غیر ایرانی بورسیه بیشتر بود ولی در سالهای بعد به سمت جذب دانشجویان خارجی با دریافت شهریه جهت گیری شد به نحوی که در سال ۹۲ ایران به ۱۱۹۰ دانشجوی غیرایرانی بورس تحصیلی می داد و این تعداد در سال ۹۹ به ۶۶۰ دانشجو کاهش یافت.

وی افزود: در سال ۹۲ تعداد ۵۷۴ دانشجوی خارجی برای تحصیل به صورت شهریه پرداز از دانشگاههای تحت پوشش وزارت علوم پذیرش گرفته اند که با یک افزایش فوق العاده این تعداد در سال ۹۹ به ۷۳۰۶ دانشجو رسیده است. به عبارتی دیگر ورودی دانشجوی شهریه پرداز در سال ۹۲، ۵۷۴ دانشجو و در سال ۹۹، ۷۳۰۶ دانشجو بوده است.

سرپرست اداره کل امور دانشجویان غیر ایرانی با بیان اینکه با مجوز این اداره کل در سال ۹۲ تعداد ۳۵ مرکز آموزش عالی می توانستند در زمینه جذب دانشجوی خارجی فعالیت کنند گفت: با افزایش مجوزهای صادره در سال ۹۹ تعداد این مراکز به ۷۷ مرکز آموزش عالی افزایش یافت.

آخوند زاده یکی از برنامه‌های مهم سال ۱۴۰۰ اداره کل امور دانشجویان غیر ایرانی را راه اندازی پرتالی برای هدایت پذیرش کلیه دانشجویان غیرایرانی اعم از بورسیه، غیربورسیه و کنکوری به صورت جامع بیان کرد.

وی تداوم تمرکز زدایی امور کنسولی و آموزشی و واگذاری امور به دانشگاه‌ها و همچنین ایجاد بستر الکترونیکی برای انجام فرایندهای مرتبط با پلیس گذرنامه را از دیگر اهداف این اداره کل در سال ۱۴۰۰ نام برد.

انتهای پیام/

کد خبر: 1093049

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 0 =