شرط بازگشت به برجام مشخص است/ خنثی کردن تحریم‌ها مهمتر از رفع آنهاست

دو هزار نفر از اساتید دانشگاه‌های کشور در بیانیه ای خطاب به مذاکره کننده تیم هسته‌ای تاکید کردند: غلبه بر تحریم و خنثی‌سازی آن از اولویت بیشتری نسبت به رفع تحریم‌ها برخوردار است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران دانشجویی(ایسکانیوز)؛ ۲۰۰۰ نفر از اساتید دانشگاه‌های کشور طی بیانیه‌ای خطاب به مقامات و تیم مذاکره کننده هسته‌ای نوشتند: «بلاشک سابقه ذهنی و تاریخی ملت بزرگ ایران اقدام نابخردانه و غیر انسانی دولت آمریکا و خروج غیرقانونی از توافقنامه برجام و اعمال سخت‌ترین و بی‌سابقه‌ترین تحریم‌ها در تاریخ اقتصاد جهانی در جهت فشار حداکثری علیه ملت ایران را فراموش نخواهد کرد. اعمال این تحریم‌ها و حمایت برخی از کشورهای اروپایی در کنار ایجاد موانع عدیده در واردات و صادرات، نقل و انتقالات مالی و بانکی و حتی تأمین نیازهای پزشکی و دارویی باعث مشکلات و رنج مردم ایران شده که فقط یکی از موارد آن فوت ۱۶۵ بیمار تالاسمی و پروانه‌ای در سال ۲۰۱۹ به دلیل کمبود دارو بوده است و حتی در شرایط سخت شیوع ویروس کرونا هم با ایجاد مانع در خرید دارو، کیت‌های تشخیصی و تجهیزات آزمایشگاهی بیش از پیش مردم ایران را مورد آزار قرار دادند که این جنایات آمریکا و همپیمانان آنها در نزد مردم ایران فراموش شدنی نخواهد بود.

شرط ایران برای بازگشت به تحریم مشخص است

علیرغم همه این فشارها، قرائن نشان می‌دهد دیواره تحریم ترک برداشته، نقشه‌های آمریکایی و جنگ ظالمانه اقتصادی آنها در سایه وحدت و هوشمندی ملت و مجموعه اقدامات کاهش تعهدات، همراه با استفاده از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های ملی و تبدیل تهدید به فرصت به شکست خود نزدیک شده است. در چنین شرایطی دولت جدید آمریکا ندای بازگشت به برجام را سرداده است. با توجه به سوابق قبلی و عدم پایبندی به توافقات و عدم اراده جدی مقامات آمریکا در رفع تحریم‌ها، به نظر می‌رسد قابل پیش بینی باشد که با سنگ‌اندازی‌ها و بهانه‌جویی‌های حقوقی، درهم‌تنیده نمودن تحریم‌های هسته‌ای و غیرهسته‌ای، در مسیر رفع واقعی تحریم‌ها مانع ایجاد نموده و همچنین با استفاده از ابزارهای مختلف ریسک همکاری اقتصادی با ایران را افزایش دهد، لذا مقامات عالی و دستگاه دیپلماسی کشور باید بدانند که تلاش برای صرف رفع حقوقی تحریم‌ها، یک خطای راهبردی بوده و اتخاذ این رویکرد، به هیج وجه نمی‌تواند زمینه انتفاع اقتصاد ایران از ناحیه رفع تحریم‌ها را فراهم کند و ایران هنگامی به تعهدات برجامی خود بازخواهد گشت که آمریکا همه انواع تحریم‌ها اعم از هسته‌ای، حقوق بشری و حمایت از تروریسم را در عمل و نه در حرف یا بر روی کاغذ، لغو کند و این لغو تحریم‌ها باید مورد راستی‌آزمایی قرار گرفته و تحقق شاخص‌های عملیاتی و سنجش‌پذیر به‌عنوان پیش‌شرط اجرای اقدامات هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران از اهمیت فوق‌العاده ای برخوردار می‌باشد، و البته این راستی آزمایی در چند ساعت و چند روز ممکن نبوده و حداقل ۳ تا ۶ ماه زمان نیاز دارد. همچنین در ادامه کار نیز ضروری است تداوم انتفاع اقتصاد ایران از محل رفع تحریم‌ها در بازه‌های زمانی معین (برای مثال هر ۶ ماه یک بار) راستی‌آزمایی گردد و بدون آن، هر امضایی برای بازگشت به برجام بی‌اعتبار خواهد بود.

خنثی کردن تحریم‌ها مهمتر از رفع آنهاست

در این میان نکته بسیار مهم این است که غلبه بر تحریم و خنثی سازی آن از اولویت بیشتری نسبت به رفع تحریم برخوردار می‌باشد. عدم وابستگی اقتصادی به فروش نفت خام و تبدیل آن به کالاهای دارای ارزش افزوده، عدم وابستگی به دلار در مبادلات کشورهای دیگر، استفاده از ظرفیت دانشگاه‌ها و شرکت‌های دانش بنیان در جهت تأمین نیاز داخلی و عدم نیاز به واردات و اقدامات دیگری که می تواند عامل خنثی سازی تحریم گردد، از اهمیت بالاتری برخوردار می‌باشد. همچنین تقویت همکاری‌های اقتصادی با کشورهای منطقه، ارتقای بازدارندگی نظامی، کاهش سو حکمرانی‌های اقتصادی در داخل و وحدت نظر مسئولان به ویژه درخصوص سیاست خارجی اقدامات مؤثر دیگری است که در کنار رفع تحریم باید مورد اهتمام جدی باشد.

لذا ما اعضا هیئت علمی دانشگاه‌ها از مقامات و بویژه دستگاه دیپلماسی و تیم مذاکره کننده ایران انتظار داریم که ضمن اغتنام فرصت پدید آمده برای رفع عزتمندانه تحریم‌ها و هموارسازی مسیر انتفاع از برجام همه ظرفیت‌های خود را در جهت اجرای موارد فوق فعال نموده و نگاه سیاسی کوتاه‌مدت خود را بر منافع ملی و بلندمدت تفوق ندهند.

همچنین از تمام مردم آزاده جهان می‌خواهیم ضمن محکومیتِ اقدامِات و سیاست‌های جنایتکارانه آمریکا، در برابر آن ایستادگی نموده و از دولت‌ها و سازمان‌های حقوق بشری جهان می‌خواهیم تا تمامی ظرفیت خود را برای مسئولیت پذیر نمودن بانیان تحریم، جبران خسارت از ملت ایران و تضمین عدم تکرار آن‌ها و ایفای تعّهدات خود در قبال حقوق اساسی ملت ایران به اجرا گذارند.»

انتهای پیام/

کد خبر: 1093505

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 2 =