روند واگذاری ۸۹ هزار میلیارد تومان به تامین اجتماعی تسریع شود

معاون اقتصادی سازمان تامین اجتماعی گفت:امیدواریم روند واگذاری ۸۹ هزار میلیارد تومان سهام شرکت‌های دولتی به تأمین اجتماعی بسیار سریع انجام شود.

به گزارش باشگاه خبرنگاران دانشجویی(ایسکانیوز)؛ مهرداد محقق‌زاده افزود: براساس بند (و) تبصره (۲) قانون بودجه ۱۴۰۰ با نظر مثبت رئیس‌جمهور، دولت و مجلس شورای اسلامی واگذاری معادل ۸۹ هزار میلیارد تومان سهام به سازمان تأمین اجتماعی بابت رد دیون و تعهدات جاری دولت پیش‌بینی شده است.

وی افزود: در راستای وصول منابع مذکور سه‌شنبه ۱۷ فروردین ۱۴۰۰ جلسه‌ای با حضور شریعتمداری، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی؛ نوبخت، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه و معاون ایشان و سالاری، مدیرعامل سازمان برگزار و مقرر شد فهرست شرکت‌ها (سهام) برای اخذ مصوبه واگذاری دولت در کارگروه سه جانبه‌ای مرکب از پورمحمدی معاون سازمان برنامه و بودجه، قنبری رئیس سازمان خصوصی‌سازی و سالاری، مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی توافق و نهایی شود.

محقق‌زاده ادامه داد: براین مبنا، چهارشنبه هشتم اردیبهشت ۱۴۰۰ جلسه‌ای در محل سازمان خصوصی‌سازی با حضور رئیس این سازمان و مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی برگزار و توافق شد ترجیحاً و حتی‌الامکان سهام دولت در صندوق‌های ETF ، شرکت‌های بورسی یا شرکت‌هایی که قبلاً قیمت‌گذاری شده‌اند انتخاب شوند تا دچار فرایند طولانی و فرسایشی قیمت‌گذاری نشویم.

معاون اقتصادی و سرمایه‌گذاری سازمان تأمین اجتماعی گفت: شنبه یازدهم اردیبهشت ۱۴۰۰ نیز برای بررسی سهام و شرکت‌های قابل واگذاری، اینجانب با مسئولین سازمان خصوصی‌سازی جلسه داشتم که در این جلسه فهرست بخشی از شرکت‌ها تعیین شد تا در جلسه کارگروه سه‌جانبه ظرف همین هفته بررسی شود.

محقق‌زاده افزود: پس از تهیه فهرست سهام قابل واگذاری، مابقی فرایند واگذاری ۸۹ هزار میلیارد تومان سهام به سازمان تأمین اجتماعی اجرا می‌شود که در گام اول، ارائه پیشنهاد حاوی فهرست سهام قابل واگذاری با ذکر ارزش اولیه توسط سازمان برنامه و بودجه و وزارت اقتصاد به دولت؛ گام دوم، طرح و تصویب در کمیسیون اقتصاد دولت و سپس تصویب واگذاری سهام مذکور در هیأت وزیران و گام سوم، شروع فرایند قیمت‌گذاری سهام توسط هیأت کارشناسی منتخب سازمان خصوصی‌سازی خواهد بود.

وی ادامه داد: گام چهارم بررسی و تائید قیمت تعیینی در هیأت کارشناسان رسمی در کارگروه تخصصی ذیل هیأت عالی واگذاری به ریاست سازمان خصوصی‌سازی (درخصوص شرکت‌های غیربورسی)؛ گام پنجم تصویب قیمت تعیینی توسط هیأت عالی واگذاری به ریاست وزیر اقتصاد؛ گام ششم انعقاد مبایعه‌نامه واگذاری سهام مابین سازمان خصوصی‌سازی و سازمان تأمین اجتماعی و در نهایت گام هفتم نقل و انتقال مالکیت سهام از دولت به سازمان تأمین اجتماعی و ثبت در دفاتر (سازمان خصوصی‌سازی) انجام می‌شود.

معاون اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان تأمین اجتماعی گفت: با توجه به تاکید دکتر نوبخت و دکتر دژپسند و پیگیری روزانه مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی و با پیشتیانی وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی، امید می‌رود روند واگذاری سهام مذکور به فهرست سال گذشته که حدود ۱۰ ماه به طول انجامید، در سال جاری بسیار کوتاه‌مدت‌تر و سریع‌تر انجام شود تا امکان فروش و تبدیل بخشی از سهام به نقدینگی برای پرداخت کسری منابع مورد نیاز مستمری حقوق بازنشستگان، پایداری منابع مستمری از متناسب‌سازی و هزینه‌های درمان بازنشستگان فراهم شود. قطعاً در تبدیل بخشی از این سهام، شرایط و ظرفیت بازار سرمایه مؤثر است زیرا ظرفیت بازار سرمایه محدود است و نمی‌توان میزان بالایی از سهام را در دوره کوتاهی عرضه کرد.

انتهای پیام/

کد خبر: 1094664

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 0 =