مردم به دنبال رقم زدن کنش ملی و دگرگونی واقعی هستند

بیش از 10هزار استاد دانشگاه در بیانیه‌ای تحلیلی بیان کردند: ایرانیان در پی رقم زدن کنشی ملّی، انقلابی، عاقلانه و دوراندیشانه در صحنۀ سیاسی بوده و با پرهیز از جو زدگی‌ها و هیجان‌زدگی‌ها در پی دگرگونی واقعی هستند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران(ایسکانیوز)، 10376 نفر از نهضت استادان و مدرسان دانشگاه، مراکز آموزش عالی، پژوهشی و مهارتی  ایران اسلامی درباره سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری بیانیه‌ای تحلیلی-تبیینی صادر کردند.

در بخش ابتدایی این بیانیه آمده است: هشت روزبه برگزاری انتخاباتِ ریاست‌جمهوری و  شوراهای اسلامی شهر و روستا زمان باقی است ؛ انتخاباتی که به اعتراف همگان، چه دوست و چه دشمن، «سنگِ محک» و «تعیین‌کنندۀ خطّ آیندۀ ایران» است. از سوی دیگر، رهبرِ حکیم انقلاب اسلامی  هم در سخنانِ مهمّ خویش درباره تحول و تغییر، تأکیدِ فراوان بر بایستگی «تحوّلِ ساختاری و کلان» کشور داشتند، طبع و تمایلِ جامعه ایران نیز ، چنین اقتضائی دارد. از این‌رو ما جمع کثیری از دانشگاهیان و مدرسان ایران اسلامی به‌عنوان فرزندان شما ملّت شریف، بر آن شدیم که به‌ اختصار، چند نکته‌ای را دربارۀ مسئلۀ تاریخ‌سازِ «تحوّل» در نظامِ جمهوریِ اسلامی مطرح کنیم.

در این بیانیه مطرح شده است: چنان‌که خاطر شریف شما ملت مستحضر است، «ساختارهای رسمی و حاکمیتی» ما گرفتار «مشکلاتِ اساسی و مزمن‌شده» هستند؛ مشکلاتی که از دولتی به دولتی دیگر منتقل‌شده‌اند، امّا این مشکلات حل نا شده باقی ماندند؛ حال چه درزمینۀ «اقتصاد» و «عدالت» و چه درزمینۀ «آسیب‌های اجتماعی». وقتی از «چالش‌های مزمن‌شده» سخن به میان می‌آید، دیگر نمی‌توان به اثربخشی روندها و فعّالیّت‌ها و تحرّکات «عادی» و قرار داشتن دولت‌ها در عادات روزمرگی بسنده کرد و انتظار داشت دولت‌های کم‌عمل یا حتی بی‌عمل در چهارچوب همان «مسیر طی شده»، گره‌گشایی کنند، بلکه باید کاری «کارستان» و «بنیادی» انجام داد و نیز  باید یک «اتّفاق بزرگ» را رقم زد، در غیر این صورت، «مشکلات مزمن‌ شده» همچنان ادامه یافته و توان و حوصلۀ جامعه، «فرسوده» شده و آرمان­های دست‌یافتنی هم به خاطر سستی کارگزاران، «خیالی» و «واهی» انگاشته می‌شوند.

 استادان در این بیانیه بیان کردند: ملت بزرگ ایران! اتّفاق بزرگی که باید شکل گیرد، عبارت است از حرکت «جهشی» و «گسترده» و «کلان»؛ قدمی «بلند» و «جدّی»؛ یک تجدیدنظر و بازاندیشی «اساسی» در اداره قوی  کشور، و به‌ طور خلاصه، «تحوّل» و تغییر پیشرفته. ای امت تاریخ ساز! نیاز امروز ایران  تحوّل است و رضایت‌دادن مردم به هرچه که کمتر از این سطح باشد، گره‌ها را «کورتر» و معضلات را «انباشته‌تر» می‌کند. شک نباید داشت که روندها و مسیرهای «جاری» و «متداول» و نیز تکیه بر کارگزاران سست عنصر، کفایت ملّی و تحول سازی نداشته و کارآمد نیستند و نیز برای نیل به تحول و  تغییرات پیشرفته نباید به آنها دلخوش کرد، بلکه باید مسیرها و راه‌های «تازه»‌ای را پیش پای ایرانیان  گشود و افق‌هایی «جدید» را برای کشور باز کرد.

در بخش دیگری از این بیانیه آمده است: اینک که رهبر فرزانه انقلاب، پرچم «تحوّل خواهی» را به دست گرفته‌اند و آن را  مطالبه می‌کنند، نباید اجازه داد که «خوکردگان به وضع موجود» و «محافظه‌کاران سیاسی» و تکنوکرات های بی‌اعتنا به ظرفیت‌های بزرگ ایران مانع از وقوع تحوّل شوند و دوباره و چندباره، جامعه را در مسیرها و معبرهای «تکراری» و «بی‌حاصل»، سرگردان کرده و در پناه و پوشش برخی دوگانه سازی‌های جعلی و غیرواقعی  موجب «درجا زدن» و «عقب‌گرد» و درنتیجه، «فرسایشِ اعصاب عمومی» شوند. بنابراین اکنون باید این  «فرصت‌های تاریخیِ خاص» را دربستر صندوق‌های پر اثر و پرجاذبه‌ی آرای عمومی دریافت زیرا ، ایران باشکوه و اسلامی اینک  در چنین موقعیّتی قرارگرفته و همه‌چیز برای تغییرات پیشرفته و تحول  آماده است.

در این بیانیه تاکید شده است: در انتخابات ریاست جمهوریِ پیش رونیز، ایران اسلامی، در برابر دودسته از نیروهای سیاسی و کاندیداها قرار دارد: نیروهایی که «مدافع» و «هوادار» وضع موجود و «ادامه‌دهندۀ» آن هستند، و نیروهایی که می‌خواهند با یک گامِ بلند و بنیادین،  و با شکلی مردمی وضع را «دگرگون» ساخته و ملت  را با تشکیل دولتی کارامد ، انقلابی، قوی و عدالت‌گستر  از گرفتاری‌ها و تنگناهای موجود، «عبور» دهند. حال انتخاب با خود «مردم» است؛  می‌دانیم  که از نقض عهدها و پیمان‌شکنی‌های دولت کنونی و همسویان سیاسی‌شان در طول ۸ سال گذشته  دل‌شکسته و رنجور هستید اما چرخ زمان  متوقف نخواهد ماند و ما بر سر یک‌دو راهی  تاریخ‌ساز قرارگرفته‌ایم؛  این‌که به جلو «برویم» یا در همین‌جا «بمانیم»، وابسته به «رأی مردم» است؛ امّا روشن است که سرنوشت ایران و  مصالح مردم، به‌روشنی از ضرورت تغییر و دگرگونی‌های لازم و ضروری حکایت دارد زیرا  وضع کنونی که حاصل محافظه‌کاری‌ها و سستی‌ها است، شایستۀ این مردم نبوده و برای این زیست‌بوم قابل کفایت و ‌تحمّل نیست. باید گامی به‌پیش برداشت و نیروها و جریان‌های حامل تغییرات پیشرفته و تحول‌گرا  را فعّال کرده و موانع یکی پس از دیگری از  سر راه برداشت.

در این بیانیه عنوان شده است:  در این میان، «جریان تحریف» و مسببان وضع کنونی  می‌کوشند تا «واقعیّت‌ها» را غبارآلود و مبهم ساخته و با چنگ انداختن به برخی موهومات که در جریان مناظرات کاندیدا­ها، خود  به چشم خویش شاهد آن هستید حقایق را از دیدۀ مردم، پنهان نگاه‌دارند. گروه‌های  «عملیات روانی» و «بازی‌سازان رسانه‌ای»، به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی کرده‌اند که با «شگردهای رسانه‌ای» و «حربه‌های زبانی»، به ذهنیت مردم بزرگ ایران «جهت­های غلط» داده و تصوّرات نادرست و واژگونه را به آن‌ها القا کنند. یکی از مهم‌ترین اضلاع این برنامۀ از پیش طراحی‌شده، احیای خطّ «امید به بیرون» و دل بستن به خارجی‌ها به‌جای ایرانیان است؛ امّا با توجه به اخبار گوناگون و پرحجمی که فرزندان شما ملّت از دانشگاه‌ها و  اقصی نقاط کشور در اختیاردارند، ایرانیان در پی رقم زدن کنشی ملّی، انقلابی، عاقلانه و دوراندیشانه درصحنۀ سیاسی بوده و با پرهیز از  "جو زدگی‌ها" و «هیجان‌زدگی‌ها » در پی «دگرگونی واقعی» هستند؛ چراکه مسئلۀ حیاتی و تعیین‌کنندۀ ما، «تحوّل اساسی و بنیادی» در اداره اجرایی و مردمی کشور است گو اینکه جامعه ایران  به این درک و خودآگاهی تاریخی دست‌یافت که راه برون‌رفت از وضع کنونی، میدان ‌دادن به نیروهایی است که «قصد»، «انگیزه» و «برنامه»‌ای کارآمد  برای تحوّل دارند، نه کسانی که «کارگزاران» و «حامیان» وضع بغرنج کنونی بوده؛ امّا امروز هم با تزویر سیاسی‌کارانه، در قامتی مدّعی و طلبکار ظاهرشده‌اند.

در بخش پایانی این بیانیه خاطرنشان شده است: ملّت بزرگ ایران! تمام کسانی که دستشان به خون ایرانیان آغشته است، همه آنانی که مولد، پناهگاه و  پرورش‌دهنده خشونت، ترور و پدیده‌هایی مانند داعش و  سازمان آدمکش منافقین بوده‌اند و همه رسانه‌های لندنی، سعودی، آمریکایی و صهیونیستی بر آن هستند ناراحتی بخشی از شما ملّت شریف از بی‌عملی و بدعملی‌های کارگزاران سست‌عنصر را به‌حساب مخالفت ملی با حاکمیت اسلام و انقلاب اسلامی، آرمان­های امام خمینی (ره)، شهیدان عالی‌مقام به‌خصوص سپهبد اسلام و ایران؛ شهید حاج قاسم سلیمانی جلوه داده تا  انتخاباتی کم رونق شکل یافته و آن را سرمایه به‌ اصطلاح اجتماعی خود برای آغاز خط تفرقه، جدایی، درگیری، خشونت‌ها  و ترورها تلقی کنید؛ از این‌رو اینک زمان قیام شما همه اقوام، فِرق، گویش­ها و تمامی شهر­ها و روستا­ها علیه این نیاّت و زمزمه‌های پلید و وقت برخاستن علیه خط درجا زدن و عقب‌گرد سرزمین مقدس ایران است گو این‌که در پرتو خودآگاهی تاریخی شما ملّت، إنشاالله ایران اسلامی، حامل «مشارکت حداکثری» و واجد عقلانیتی رهنمون شونده به  «انتخاب اصلح» خواهد بود و یوم‌الله به‌ یادماندنی در آستانه قرن نو برای این سرزمین مقدس در جریده عالم ثبت خواهد شد.

انتهای پیام/

کد خبر: 1098694

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 6 =