بازتاب انتخابات ریاست جمهوری ایران در رسانه های خارجی

رسانه های خارجی به پوشش انتخابات ریاست جمهوری در ایران پرداختند و به حضور مقام معظم رهبری در پای صندوق رای گیری در اولین دقایق آغاز رأی‌گیری اشاره کردند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری ایسکانیوز؛ رسانه‌های خارجی همزمان با شروع «سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری»، «ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا»، «انتخابات میان دوره‌ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری» و «انتخابات میان دوره‌ای یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی» به بازتاب این رویداد پرداختند. این رسانه‌ها به ویژه به مشارکت حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در اولین دقایق آغاز رأی‌گیری اشاره کردند.

خبرنگار المیادین از ایران گزارش داد: ابراهیم رئیسی نامزد انتخابات ریاست جمهوری رأی خود را به صندوق انداخت. مردم کرمان آرای خود را در نزدیکی مزار شهید قاسم سلیمانی به صندوق انداختند.صف‌هایی از رأی دهندگان مقابل مراکز رأی گیری در کرمان وجود دارد.

خبرنگار المیادین در ادامه اعلام کرد: هرچه به ساعات وسط روز نزدیک می‌شویم، استقبال از رأی گیری افزایش می‌یابد. روند انتخابات به خوبی پیش می‌رود و مشکلی تا این لحظه بروز نکرده است. ۶ هزار مرکز رأی گیری در تهران و حومه آن وجود دارد.

المیادین به نقل از یک مسئول در ستاد انتخاباتی ابراهیم رئیسی، گزارش داد: با وجود تبلیغات رسانه‌های بیگانه، فضا بسیار خوب است.

خبرنگار المیادین همچنین از مشارکت گسترده رأی دهندگان در تهران هم خبر داد.

خبرگزاری رویترز با لحن مغرضانه‌ای که خاص رسانه‌های غربی است، تلاش کرد تا بیش از آنکه روی حضور پررنگ مردم در انتخابات ریاست جمهوری ایران مانور دهد؛ به تحلیل‌هایی درباره وضعیت اقتصادی و پیش بینی اینکه پیروزی از آن کدام یک از نامزدها خواهد بود؛ بپردازد.

بازتاب انتخابات ریاست جمهوری ایران در رسانه های خارجی

این خبرگزاری مدعی شد که سطح مشارکت مردم در این انتخابات به منزله یک رفراندم است. رویترز همچنین مدعی شد فارغ از آنکه چه فردی رئیس جمهور آتی ایران شود؛ این کشور به تلاش برای احیای برجام ادامه خواهد داد تا از محدودیت‌های اقتصادی رها شود.

شبکه العربیه سعودی گزارش داد: از صبح امروز انتخابات برای انتخاب رئیس جمهور ایران در حالی شروع شده است که به احتمال زیاد ابراهیم رئیسی انتخاب می‌شود. ابراهیم رئیسی ۶۰ ساله که ریاست قوه قضائیه را از سال ۲۰۱۹ برعهده دارد با سه نامزد دیگر رقابت می‌کند و بیشترین شانس را برای پیروزی در این انتخابات دارد.

بازتاب انتخابات ریاست جمهوری ایران در رسانه های خارجی

العربیه مدعی شد: انتظار می‌رود که میزان مشارکت پایین باشد.

شبکه المسیره یمن هم به پوشش برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ایران پرداخت و گزارش داد: نظرسنجی‌ها حاکی از پیروزی ابراهیم رئیسی در این انتخابات است.

بازتاب انتخابات ریاست جمهوری ایران در رسانه های خارجی

خبرگزاری سوریه (سانا)، هم به پوشش انتخابات ایران و فرمایشات مقام معظم رهبری پرداخت و نوشت: ایرانی‌ها از صبح امروز در انتخابات ریاست جمهوری به پای صندوقهای رأی رفته اند.

بازتاب انتخابات ریاست جمهوری ایران در رسانه های خارجی

شبکه روسیاالیوم هم در گزارشی با اشاره به شروع انتخابات در ایران و درخواست رهبر معظم انقلاب برای مشارکت گسترده در این انتخابات، اعلام کرد: از صبح امروز دهها هزار نفر در سراسر ایران با شروع رأی گیری در انتخابات ریاست جمهوری این کشور به پای صندوق‌های رأی رفته اند. این رأی گیری از ساعت هفت صبح امروز جمعه تا نیمه شب به وقت محلی در ۶۶ هزار و ۸۰۰ حوزه رأی گیری در سراسر استان‌های ایران، ادامه خواهد داشت. بر اساس نظرسنجی‌ها احتمال می‌رود که ابراهیم رئیسی در این انتخابات پیروز شود.

بازتاب انتخابات ریاست جمهوری ایران در رسانه های خارجی

القدس العربی گزارش داد: مراکز رأی گیری در ایران گشوده شد و آیت الله خامنه ای خواستار مشارکت قوی در انتخابات شدند.

بازتاب انتخابات ریاست جمهوری ایران در رسانه های خارجی

این رسانه به پیش داوری درباره نتایج هم پرداخت و احتمالاتی را مطرح کرد.

بازتاب انتخابات ریاست جمهوری ایران در رسانه های خارجی

خبرگزاری فرانسه با بازتاب آغاز رأی گیری گزارش داد که صبح امروز جمعه و با آغاز انتخابات، حضرت آیت الله علی خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی آرای خودشان را به صندوق انداختند.

فرانس پرس اضافه کرد که رهبر معظم انقلاب اسلامی در نخستین دقایق آغاز رأی گیری در حسینیه امام خمینی (ره) حضور یافتند و آرای خودشان را به صندوق انداختند.

خبرگزاری فرانسه گزارش داد: بنابر اعلام دولت ایران، مراکز رأی گیری ساعت ۱۲ شب بسته می‌شوند، اما رأی گیری می‌تواند دو ساعت تمدید شود.

الاهرام مصر نوشت: آیت الله خامنه ای رأی خود را با باز شدن مراکز رأی گیری انتخابات ریاست جمهوری ایران به صندوق انداختند.

بازتاب انتخابات ریاست جمهوری ایران در رسانه های خارجی

شبکه الجزیره در گزارشی درباره شروع رأی گیری انتخابات ریاست جمهوری در ایران گزارش داد: درب‌های مراکز رأی گیری به روی رأی دهندگان ایرانی برای انتخاب رئیس جمهور جدید این کشور تا جانشین حسن روحانی شود، گشوده شد.

گزارش الجزیره از شروع انتخابات در ایران

خبرنگار الجزیره اعلام کرد: صبح امروز مراکز رأی گیری به روی رأی دهندگان باز شد و رأی گیری انتخابات ریاست جمهوری ایران آغاز شد.

این رسانه قطری در ادامه با اشاره به حضور مقام معظم رهبری در اولین دقایق آغاز رأی گیری در پای صندوق رأی گیری، گزارش داد: آیت الله خامنه ای رهبر ایران رأی خود را با باز شدن مرکز رأی گیری در حسینیه امام خمینی در تهران به صندوق انداختند.

بازتاب انتخابات ریاست جمهوری ایران در رسانه های خارجی

الجزیره گزارش داد: این انتخابات تا نیمه شب به وقت محلی ادامه خواهد داشت.

این شبکه در ادامه سخنان مقام معظم رهبری را پوشش داد که خواستار مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری شدند.

این رسانه در ادامه آورده است: پس از انصراف سه نامزد از انتخابات، چهار نامزد شامل ابراهیم رئیسی، عبدالناصر همتی، محسن رضایی و قاضی زاده هاشمی با یکدیگر رقابت می‌کنند.

الجزیره گزارش داد: ایران روز گذشته پس از انتهای تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری شاهد سکوت انتخاباتی بود.

شبکه المیادین هم گزارش داد: مراکز رأی گیری به روی رأی دهندگان ایرانی برای انتخابات رئیس جمهوری جدید این کشور از میان چهار نامزد گشوده شد. مراکز رأی گیری ساعت هفت صبح به وقت محلی امروز جمعه به روی رأی دهندگان باز شدند تا بیش از ۵۹ میلیون ایرانی واجد شرایط رأی دادن در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری شرکت کنند.

بازتاب انتخابات ریاست جمهوری ایران در رسانه های خارجی

این رسانه در ادامه به پوشش فرمایشات مقام معظم رهبری و حضور ایشان در پای صندوق رأی گیری در اولین دقایق رأی گیری پرداخت.

بازتاب انتخابات ریاست جمهوری ایران در رسانه های خارجی

العربی الجدید هم گزارش داد: مراکز رأی گیری انتخابات سیزدهم ریاست جمهوری ایران به روی رأی دهندگان باز شدند.

بازتاب انتخابات ریاست جمهوری ایران در رسانه های خارجی

این رسانه در ادامه اعلام کرد: در این انتخابات چهار نامزد با یکدیگر رقابت می‌کنند که سه نامزد از اصولگرایان شامل ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضائیه ایران، محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام و امیر حسین قاضی زاده هاشمی نماینده پارلمان و یک نامزد از اصلاح طلبان یعنی عبدالناصر همتی رئیس سابق بانک مرکزی است. ۵۹ میلیون و ۳۱۰ هزار و ۳۰۷ ایرانی واجد شرایط رأی دادن در این انتخابات هستند.

العربی الجدید در ادامه به حضور مقام معظم رهبری در اولین دقایق آغاز رأی گیری اشاره کرد.

این رسانه گزارش داد: در کنار سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا، انتخابات میان دوره‌ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری و انتخابات میان دوره‌ای یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، هم امروز جمعه در ایران برگزار می‌شود.

العربی الجدید همچنین اعلام کرد: مقامات ایران، تدابیر بهداشتی لازم را با توجه به شرایط کرونایی اتخاذ کرده اند.

انتهای پیام/

کد خبر: 1099869

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 7 =