آیا جنگ جدیدی در غزه در راه است؟

یک رسانه عربی چهار پرونده اختلافی میان گروه‌های مقاومت فلسطین و رژیم ‌صهیونیستی را بررسی و پیش‌بینی کرد که این اختلافات می‌تواند منجر به آغاز جنگ جدید طی دو ماه آینده شود.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری ایسکانیوز، روزنامه الکترونیکی رأی الیوم در مقاله‌ای نوشت که تمامی شاخص‌های میدانی و سیاسی پیرامون نوار غزه نشان می‌دهد که احتمال جنگ و تنش شدید در آینده‌ای نزدیک بسیار زیاد است. یکی از این سیگنال‌ها تهدیدات مکرر رژیم صهیونیستی است که به‌نظر می‌رسد عطش خونخواری این رژیم در درگیری‌های اخیر به پایان نرسیده است.

در شرایط موجود به‌نظر می‌رسد غیر از توقف تیراندازی‌ها و پرتاب موشک‌ها هیچ چیز تغییر نکرده است. رسانه‌های فلسطینی تصاویر قربانیان فلسطینی طی تجاوز 11روزه رژیم صهیونیستی را به‌تصویر می‌کشند و ارتش رژیم اشغالگر اذعان کرده است که از خشونت مفرط در نوار غزه استفاده کرده است. خیابان‌های غزه همچنان مملو از آثار ویرانگری جنگ صهیونیستها است و اوضاع اقتصادی این منطقه نیز ن‌ ‌تنها بهبود پیدا نکرده بلکه در سایه محاصره اسرائیل بدتر از قبل شده است. صیادان نمی‌توانند در نتیجه تجاوزهای رژیم صهیونیستی در دریا ماهیگیری کنند و وضعیت برق منطقه نیز به‌صورت قبل باقی مانده است.

بعد از پایان جنگ در غزه، رژیم صهیونیستی و مقامات و تحلیلگران و رسانه‌های این رژیم همچنان پیام‌های تهدیدآمیز مخابره می‌کنند و مدعی آغاز جنگی ویرانگر ضد نوار غزه هستند؛ جنگی که به‌اعتقاد برخی تحلیلگران اسرائیلی نهایتاً تا دو ماه آینده آغاز خواهد شد، این موضوع را سایت عبری‌زبان واینت به‌نقل از منابع امنیتی و سیاسی رژیم صهیونیستی اعلام کرده است.

در ابعاد دیپلماتیک نیز بر اساس اطلاعاتی که رأی الیوم به دست آورده است، مصر تاکنون نتوانسته است به روشی مورد توافق برای آتش‌بس بین حماس و رژیم صهیونیستی دست پیدا کند و به‌نظر می‌رسد روند تحولات روز به روز به‌سمت تنش بیشتر پیش است‌.

یکی از موارد اختلافی میان دو طرف اختلاف در زمینه راهکار ورود کمک‌های قطر به نوار غزه است که حماس آن را بازی با آتش از سوی اسرائیلی‌ها می‌داند. پرونده دوم موضوع حملات موشکی گسترده اسرائیل به نوار غزه بعد از توقف درگیری‌ها به‌بهانه پرتاب بالن‌های آتش‌زاست. موضوع سوم نیز شکست تلاش‌ها برای رسیدن به آتش‌بس فراگیر و مشخص همراه با اقدامات عملیاتی برای کاهش محاصره نوار غزه است.

کابینه رژیم صهیونیستی جنبش حماس را به آغاز جنگ نظامی جدید در نوار غزه در صورت عدم توقف پرتاب بالن‌های آتش‌زا از این منطقه به‌سمت اسرائیل تهدید کرده است. شبکه 13 رژیم صهیونیستی گفته است که هیئت اسرائیلی حاضر در قاهره پیامی را به جنبش حماس مخابره کرده است مبنی بر اینکه در صورت عدم توقف بالون‌های آتش‌زا از نوار غزه جنگ جدیدی را ضد این منطقه آغاز خواهد کرد.

چهارمین پرونده اختلافی که مهمترین و خطرناک‌ترین پرونده نیز به‌شمار می‌رود، اهمال آشکار رژیم صهیونیستی در انجام معامله تبادل اسرا با جنبش حماس است، معامله‌ای که حماس آن را پیروزی بزرگی برای خود می‌داند و معتقد است که به این ترتیب نقش و جایگاه این محور در ابعاد داخلی و منطقه‌ای و بین‌المللی افزایش خواهد یافت. در طرف مقابل رژیم صهیونیستی گرچه پیش‌بینی‌هایی برای نزدیک بودن آغاز تبادل اسرا مطرح کرده، اما در واقعیت هیچ اقدامی قابل توجه انجام نداده است.

سایت‌های عبری‌زبان اعلام کرده‌اند که بنی گانتس وزیر ارتش رژیم صهیونیستی همچنان اصرار دارد که اجازه ورود مواد مختلف غیر از لوازم پزشکی و بهداشتی به نوار غزه را ندهد. گانتس همچنین اصرار دارد که اموال اختصاص داده‌شده به بازسازی نوار غزه به جنبش حماس داده نشود و از طریق تشکیلات خودگردان فلسطین هزینه شود تا نقش این تشکل افزایش پیدا کند. رژیم صهیونیستی به این ترتیب سعی دارد موقعیت تشکیلات خودگردان فلسطین را که اخیراً همکاری‌هایی بی‌سابقه با اسرائیل داشته است افزایش دهد.

در برابر این حجم از تهدیدات رژیم صهیونیستی، گروه‌های مقاومت در غزه نیز اعلام کرده‌اند که جنگ آینده با اشغالگران متفاوت از گذشته خواهد بود و نیروهای مقاومت همچنان غافلگیری‌هایی را در اختیار دارند که می‌تواند در ابعاد قدرت و دقت و توانمندی‌های نظامی گروه‌های مقاومت، رژیم ‌صهیونیستی را بهت‌زده کند.

با وجود تمامی این تحولات سؤالی که مطرح می شود، این است؛ آیا دور تازه‌ای از درگیری‌های رژیم صهیونیستی با نوار غزه به‌زودی آغاز خواهد شد یا اینکه مصر و دیگر طرف‌های بین‌المللی موفق به رسیدن به آتش‌بس مورد توافق دو طرف خواهند شد؟

انتهای پیام/

کد خبر: 1100138

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 4 =