دانشگاه آزاد اسلامی درک درستی از فضای مجازی دارد

رئیس واحد الکترونیکی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: دانشگاه آزاد اسلامی یکی از ارکان مهم نظام آموزش عالی در ایران محسوب می‌شود. این دانشگاه به‌ ویژه پس از دوران کرونا، درک درستی از فضای مجازی داشته و از آن به‌عنوان ابزاری برای حکمرانی و توسعه فضای مجازی استفاده کرده است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران(ایسکانیوز)، عزیز نجف‌پور، درباره نقش دانشگاه‌ها در جوامع گفت: آموزش و تربیت متخصص، تولید علم و توسعه مرزهای دانش و جامعه‌پذیری، فرهنگ‌سازی و تربیت جامعه از وظایف دانشگاه‌ها در جوامع است. جامعه ما لازم دارد، نهاد دانشگاه بیش از پیش جایگاه خودش را به‌عنوان یک مرجع پیدا کند، که این امر مستلزم ایجاد تحولاتی در پیرامون نهاد دانشگاه است.

وی افزود: نهاد دانشگاه اصولاً باید به مسائل و اولویت‌های جامعه بپردازد و براساس مبانی، اهداف و ارزش‌ها و خواسته‌ها به نیازهای جامعه پاسخ روش‌مندی دهد. یکی از حوزه‌های مهم در جامعه ایرانی و به طبع سایر جوامع مختلف دنیا حوزه سیاست است، که مشخصاً این موضوع در حوزه انتخابات ظهور و بروز بیش از حدی دارد، در واقع دانشگاهیان در فرآیند ارتقاء سواد سیاسی افراد جامعه، باید در راستای روش‌مند کردن حرکت مردم در فرآیندهای سیاسی، قدرت تشخیص و انتخاب و غیره نقش خود را به خوبی ایفا کنند.

رئیس واحد الکترونیکی دانشگاه آزاد اسلامی اظهار داشت: دانشگاه آزاد اسلامی یکی از ارکان مهم نظام آموزش عالی در ایران محسوب می‌شود. این دانشگاه به‌ ویژه پس از دوران کرونا، درک درستی از فضای مجازی داشته و از آن به‌عنوان ابزاری برای حکمرانی و توسعه فضای مجازی استفاده کرده است.

وی با اشاره به راه‌اندازی سامانه‌های آموزشیار و پژوهشیار و سامانه آموزش مجازی در دانشگاه آزاد اسلامی گفت: باتوجه به اینکه ساحت فیزیکی جای خود را به عصر مجازی داده، تشکیل شورای مجازی دانشگاه یک ضرورت محسوب می‌شود، ساحت مجازی هم به اندازه‌ ساحت فیزیکی، حتی فراتر از آن بزرگتر و برجسته‌تر شده و جوامع انسانی در ساحت مجازی بیشتر زیست می‌کنند، لذا کرونا سبب شد تا این فرآیند با سرعت بیشتر حرکت کند، ما در دوران کرونا تمام امور فیزیکی افراد جامعه در حوزه دانشگاه تعطیل و مجازی شد.

وی ادامه داد: از سامانه‌هایی که در دانشگاه آزاد اسلامی راه‌اندازی شد، استفاده‌های گوناگون و جدیدی را می‌توانستیم انجام بدهیم، که ‌یک از آنها استفاده از فضای گفت‌وگو و تعامل دانشگاهیان با یکدیگر بوده است. در جلسه قبل شورای فضای مجازی دانشگاه سامانه واداگپ به تصویب رسید، که عملاً بستری برای سه کلان فرآیند از جمله، توسعه فرهنگ برای گفت‌وگو روش‌مند بین دانشگاهیان و ترویج عقلانیت است.

وی خاطرنشان کرد: حوزه سیاست یکی از آن حوزه‌هایی است، که باید در آن عقلانیت ترویج شود، برنامه امروز براساس چنین فرآیندی پیش رفت. استفاده از نهاد دانشگاه به‌عنوان مجموعه تخصصی برای ایجاد یک ابراندیشکده در جهت تولید اتاق سیاست و اندیشه برای ارتقاء حکمرانی جمهوری اسلامی، مدیریت بهینه توسعه و پیشرفت کشور است، در همین راستا در این فرآیند با همت فرهنگی دانشجویی دانشگاه، کرسی‌های نظریه‌ آزاد اندیشی برگزار می‌شود.

دکتر نجف پور ادامه داد: در واقع در این مسیر گام اولی بود که با تقدیر و توجه جدی رهبر معظم انقلاب مواجه بود و ما امیدوار هستیم که با تایید ایشان، فازهای بعدی دانشگاه آزاد اسلامی بیش از پیش به مسائل مربوط جامعه نقش داشته باشد. در ادامه فرآیندهای گفت‌وگوهای روشمند که هم واجد آزاد اندیشی و روشمندی است درست انجام می‌شود و در همین راستا برای توسعه عقلانیت جامعه ایرانی تلاش و نهایتاً برای تولید اندیشه در جامعه ایرانی و ارتقا حکمرانی جامعه فعالیت می‌شود.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد الکترونیکی با تأکید بر نقش راهبردی و کلیدی دانشگاه آزاد اسلامی در گام دوم انقلاب اسلامی ایران گفت: مسئله اصلی دانشگاه آزاد اسلامی پیشرفت ایران در گام دوم انقلاب اسلامی است. واحد الکترونیکی از تمام نخبگان و خبرگان کشور اعم از دانشگاه آزاد اسلامی و سایر آموزش عالی کشور می خواهد تا در راه بالنده‌تر شدن ایران اسلامی گام بر دارند.

انتهای پیام/

کد خبر: 1100405

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 0 =