آزمون ارتقای دستیاری تخصصی پزشکی برگزار شد

آزمون ارتقای دستیاری تخصصی پزشکی امروز جمعه ۱۸ تیرماه همزمان با آزمون گواهینامه تخصصی پزشکی بالینی و به صورت کاغذی در دانشگاه‌های علوم پزشکی محل آموزش دستیاران برگزار شد.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز،  آزمون ارتقای دستیاری تخصصی پزشکی قرار بود این آزمون در تاریخ ۱۷، ۱۸ و ۱۹ تیرماه سالجاری به صورت الکترونیک برگزار شود؛ اما بر اساس اعلام رئیس مرکز سنجش آموزش پزشکی کشور مقرر شد در یک روز و جمعه ۱۸ تیرماه همزمان با آزمون گواهینامه تخصصی و به صورت کاغذی در دانشگاه های علوم پزشکی محل آموزش دستیاران برگزار می‌شود.

این آزمون در سطح دانشگاه‌های علوم پزشکی و به صورت غیرمتمرکز برگزار و کارت ورود به جلسه نیز از سوی معاونت آموزشی دستیاری این دانشگاه‌ها توزیع شد.

گفتنی است آزمون ارتقای دستیاران تخصصی بالینی برای ارتقای دستیاران در مدت ۴ سال تحصیل، از هر سال تحصیلی به سال بالاتر توسط دانشگاه های علوم پزشکی برگزار می‌شود؛ اما در دو ماه اخیر و پس از قطعی شدن برگزاری آزمون ارتقای دستیاری در روزهای ۱۷، ۱۸ و ۱۹ تیرماه ۱۴۰۰ اعتراض دستیاران در دانشگاه‌های علوم پزشکی شدت گرفت و این گروه با تاکید بر این نکته که در دوران شیوع پاندمی کرونا روزهای بسیار سختی را در کنار سایر کادر درمان گذرانده‌اند و وقت کافی برای مطالعه نداشته‌اند خواستار لغو آزمون شده‌ بودند. از طرفی وزارت بهداشت در مقابل اعتراض دستیاران پزشکی تاکید می‌کند که نمی‌توان آزمون ارتقای دستیاری را لغو کرد و این آزمون باید سر موعد مقرر برگزار شود.

معاونت آموزشی وزارت بهداشت در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: سهم نمرات درون بخشی قابل ملاحظه در نظر گرفته شده و شرایط خاصی اتخاذ شده تا امکان کسب حداقل نمره قبولی در امتحانات درون بخشی افزایش می‌یابد.  همچنین در طراحی و تصحیح و اعلام نتایج تاکید شده است امور به گونه ای تدبیر شود که درصد قبولی در امتحان قطعاً از درصد قبولی در سال‌هایی که کرونا وجود نداشته کمتر نباشد. عدم شرکت دستیاران در این امتحان عوارض سنگینی را برایشان به دنبال خواهد داشت. همه دستیاران سال گذشته به صورت مشروط ارتقا یافته‌اند و شرکت در امتحان سال جاری برای دو ارتقا هم زمان است، به همین منظور اهمیت آن بسیار بیشتر از یک امتحان ارتقای عادی در سال های قبل است. در این بین البته دستیارانی نیز وجود دارند که به دلیل اشکالات آموزشی گذشته، امسال مجبور هستند سه ارتقای هم زمان را طی کنند و عدم شرکت آن‌ها بر اساس قوانین و آیین نامه‌های مصوب یعنی طولانی شدن دوره دستیاری به مدت یکسال.

اهمیت جداشدن امتحان گواهینامه و دانشنامه در سال جاری نکته مهم دیگر جدا شدن امتحان گواهینامه و دانشنامه در سال جاری است. یعنی امتحان ارتقای دستیاران سال آخر به منزله امتحان گواهینامه آن‌ها محسوب می‌شود. به همین منظور تا این دسته از دستیاران به سرعت تا پایان تیر ماه می‌توانند وضعیت آینده خود را تعیین و با هماهنگی معاونت درمان و با آرامش طی دو ماه آینده جایابی و در ابتدای مهرماه در محل های تعیین شده تعهدات قانونی خود را شروع کنند. اما در صورت حذف این امتحان مجبور هستند تا شهریور ماه و امتحان بورد معطل بمانند و در یک امتحان با درجه سختی بیشتر شرکت و قطعاً بدین شکل نمی‌توانند از ابتدای مهر ماه طرح و تعهدات خود را به سادگی آغاز کنند. بر اساس آیین نامه‌های مصوب برگزاری این امتحان الزامی است و برای عدم برگزاری نیاز به مصوبات جدید قانونی دارد که فراهم آوردن این مصوبات زمان‌بر است.

انتهای پیام/

کد خبر: 1102139

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 2 =