با حل این معما هوش خود را محک بزنید

اگر عاشق معماهای چالش برانگیز هستید، در این مطلب معمای سکه‌های تقلبی را مطرح کرده‌ایم که با پاسخ دادن به آن می‌توانید هوش خود را بسنجید.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری ایسکانیوز، وقت آن است که با حل یک معما که شما را به فکر کردن وا می‌دارد قدرت ذهن‌تان را بسنجید. این چالش را دست کم نگیرید، چون این معمابه آن سادگی که فکر می‌کنید نیست.

در ادامه این مطلب معمای جالب و خواندنی سکه‌های تقلبی را بخوانید تا فکرتان باز شود.

۱۲ سکه داریم که یکی از آن‌ها تقلبی است (معلوم نیست سنگین‌تر از بقیه است یا سبکتر) میخواهیم با سه بار وزن کردن اون سکه تقلبی رو پیدا کنیم.

راه حل معما:

۱۲ سکه را به ۳ دسته ۴ تایی تقسیم می‌کنیم و با انتخاب ۲ دسته تا از آن‌ها توزین اول را انجام می‌دهیم ۲ حالت پیش می‌آید:

الف) ۲ دسته برابرند: پس دسته باقی مانده حاوی سکه تقلبی است. از بین ۴ سکه این دسته ۲ تا را انتخاب و توزین دوم را انجام می‌دهیم. اگر برابر بودند سکه تقلبی در بین ۲ تای دیگر است، کافی است که یکی از آن‌ها را با یک سکه معمولی بسنجیم (توزین سوم) که سکه تقلبی معلوم می‌شود. اگر برابر نبودند سکه تقلبی در بین همین ۲ تا است، باز کافی است که یکی از آن‌ها را با یک سکه معمولی بسنجیم (توزین سوم) که سکه تقلبی معلوم می‌شود.

ب) ۲ دسته نا برابرند: یکی از ۲ دسته حاوی سکه تقلبی است و مساله قدری سخت تراز حالت الف می‌شود. با خارج کردن ۳ سکه از یک دسته و جابجایی ۲ سکه از دسته دیگر به این دسته و افزودن ۱ سکه معمولی به دسته دیگر توزین دوم را بین ۲ دسته ۳ تایی ایجاد شده انجام می‌دهیم.

۳ حالت پیش می‌آید:

ب-۱) دو دسته برابرند پس سکه تقلبی در بین ۳ تای خارج شده است. با توجه به اینکه میدانیم از کدام دسته این ۳ تا برداشته شده اند نوع نابرابری ان دسته در توزین اول سبکتر یا سنگینتر بودن سکه را معلوم می‌کند پس با توزین سوم سکه تقلبی بین این ۳ سکه معلوم می‌شود. یعنی ۲ تارا با هم می‌سنجیم اگر برابر بودند سومی تقلبی است واگرنابرابر بودند همانی که نوع نابرابری را داشته باشد تقلبی است.

ب-۲) دو دسته نابرابری خلاف توزین اول دارند پس سکه تقلبی بین ۲ سکه جابجا شده است که با توزین سوم معلوم میشود.

ب-۳) دو دسته نابرابری مشابه توزین اول دارند. پس سکه‌های خارج شده وسکه‌های جابجا شده (*) سکه‌های معمولی هستند و سکه تقلبی بین آن‌هایی است که جابجا نشده اند. در کل از ۸ سکه مشکوک ۵ تا کنار میرود و ۳ سکه مشکوک باقی میماند. از دسته‌ای که ۲ سکه دارد یکی را خارج می‌کنیم و ۱ سکه را به دسته دیگر منتقل می‌کنیم و در سمت دیگر ۲ سکه معمولی می‌گذاریم توزین سوم را بین این ۴ سکه انجام می‌دهیم.

۲ حالت پیش می‌آید:

ب-۳-۱) دو دسته برابرند پس سکه تقلبی سکه خارج شده است.
ب-۳-۲) دو دسته نابرابری خلاف توزین اول دارند پس سکه جابجا شده همان سکه تقلبی است.
ب-۳-۳) دو دسته نابرابری مشابه توزین اول دارند. پس سکه‌های خارج شده وجابجا شده سکه‌های معمولی هستند و سکه غیر این دو تقلبی است.

منبع:بیتوته

انتهای پیام/

کد خبر: 1104767

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 2 =