آخرین وضعیت کرونا در کشور / خیز جدید بیماری با گونه دلتا / وضوح عادی‌انگاری کاذب در شهرها

استان‌های جنوبی، شمالی، شرقی و غربی دچار بحران شده‌اند و همگی به رنگ قرمز درآمده‌اند و دیر یا زود ‌ایران یکپارچه به رنگ سرخ درخواهد آمد و از طرفی ‌رؤسای بیمارستان‌ها همچنان از طغیان موج پنجم کرونا ‌نگرانی می‌کنند.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری ایسکانیوز مدت‌هاست که پزشکان و مدافعان سلامت هشدار می‌دهند که اگر ‌رعایت پروتکل‌های بهداشتی جدی گرفته نشود، فاجعه‌ای در راه است؛ عادی‌انگاری کاذب در شهر کاملا مشهود است. برگزاری مجالس شلوغ عروسی و عزا، دورهمی‌های خانوادگی، رستوران‌های شلوغ، بازارهایی که تا دیروقت پذیرای خیل مشتریان هستند، سفرهای تابستانی و بدتر از همه عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی در سطح جامعه سبب انفجار بیماری کووید ‌شده است. 

چرا هیچ‌کس تصمیم نمی‌گیرد؟

‌ظرفیت تخت‌های بیمارستانی ‌در حال اتمام است و به زودی حتی فضای بستری و بیمارستانی کافی برای پذیرش سیل عظیم بیماران وجود نخواهد داشت و کادر درمان خسته و فرسوده شده‌اند و جانی در رمق آنها نمانده است؛ اما چرا هیچ‌کس تصمیم نمی‌گیرد؟ چرا هیچکس گوش نمی‌دهد؟! چرا همه فکر می‌کنند که تنها باید با فشار بر سیستم درمان در آخرین حلقه از این زنجیره معیوب کار را مدیریت کرد؟! نزدیک به یک سال و نیم از شروع این بلا می‌گذرد و بسیار آموخته‌ایم؛ بسیار آزموده‌ایم! تا کی باید شاهد از دست دادن عزیزان‌مان باشیم! تاکی باید نظاره‌گر داغ و ضجه‌های فرزند و مادر و پدر و خواهر و برادر و همسرانی باشیم‌ که می‌شد امروز در کنار عزیزان‌شان باشند!

خیابان‌ها، مغازه‌ها، ادارات، بانک‌ها، باشگاه‌ها و باغات عروسی و مساجد و همه و همه به گونه‌ای در روند معمول و حتی بیش از معمول خود فعالند که گویی هیچ خبری از بیماری نیست و هیچ اتفاقی نیفتاده. سکوت مسئولان به قدری عمیق است که گویی شنیدن خبر درگذشت روزانه بیش از 300 نفر از مردم عزیزمان، جزئی از اخبار روزانه‌ای است که دیگر هیچ حساسیتی در ایشان ایجاد نمی‌کند.

خیز جدید بیماری کرونا با گونه دلتا

متاسفانه خیز جدید بیماری کرونا با گونه دلتا منجر به اشغال ظرفیت تخت‌های بیمارستانی ‌شده است و ارائه خدمت به بیماران با ایثار کادر سلامت و به دشواری بسیار انجام می‌شود. در این شرایط خطرناک، بی‌توجهی به دستورالعمل‌های بهداشتی و ادامه برگزاری تجمع‌های خانوادگی، اجتماعی و رفت و آمدها باعث افزایش تصاعدی تعداد بیماران و مرگ و میر آنان می‌شود. 

مراکز درمانی از 18 ماه پیش تاکنون بی وقفه در حال خدمت به بیماران کووید و غیر کووید بوده‌اند و مدافعان سلامت در این مدت فرصت استراحت و تجدید قوا نداشته‌اند و اگر مردم سنگر مقابله با ویروس را ترک کنند، مدافعان سلامت به تنهایی قادر به محافظت از جان خیل آسیب‌دیدگان از حملات ویروس نخواهند بود. ‌

نواخته شدن زنگ خطر قرمز کرونایی

نواخته شدن زنگ خطر قرمز کرونایی برای تمام منطقه ایران با ادامه این روند دور از انتظار نیست و با نمایان شدن واریانت‌های جدید ویروس کرونا و دلتاویروس در کشور، نگرانی متولیان بهداشت و درمان ‌را بیشتر کرده و بی‌توجهی مردم نسبت به رعایت پروتکل های بهداشتی به ویژه استفاده از ‌ماسک و رعایت فاصله اجتماعی این نگرانی را افزایش می دهد.

گرچه تزریق واکسن در حال انجام است، اما رعایت پروتکل های بهداشتی همچنان مهمترین و بهترین عامل برای جلوگیری از ابتلا به کروناست بویژه اینکه به نظر می رسد نوع دلتا که این روزها زیاد از آن سخن گفته می شود، از انواع پیشین خطرناک تر است و حتی کسانی که قبلا مبتلا شده اند یا حتی کسانی که واکسن زده اند نیز در برابر این نوع ویروس، ایمنی کامل ندارند.

‌استان‌های جنوبی، شمالی، شرقی و غربی دچار بحران شده‌اند و همگی به رنگ قرمز درآمده‌اند و دیر یا زود ‌ایران یکپارچه به رنگ سرخ درخواهد آمد و از طرفی ‌رؤسای بیمارستان‌ها همچنان از طغیان موج پنجم کرونا ‌نگرانی می‌کنند به طوری که وضعیت تهران در برابر موج بیماری کرونا خیلی وخیم است.

پیک پنجم لحظه به‌ لحظه سخت‌تر می‌شود

پیک پنجم لحظه به‌ لحظه سخت‌تر می‌شود و زمزمه‌های اشباع کامل تخت‌های بستری، کمبودهای دارویی، معطلی‌های چند ساعته در اورژانس و تریاژ بیمارستان‌ها و احتمال خوابیدن مریض‌ها پشت درهای بیمارستان‌ها از سوی رؤسای بیمارستان‌ها آژیر قرمز را در ‌ایران به صدا درآورده است و پزشکان متخصص عفونی با توجه به رویت شواهد موجود و روند پذیرش بیماران بستری هشدار می‌دهند که اگر مردم رعایت نکنند و مسئولان وظایف را انجام ندهند شرایط از آنچه هست به مراتب بدتر خواهد شد.

قطعا با ادامه این روند، در روزهای آینده همچنان هم افزایش تعداد مبتلایان و هم افزایش میزان مرگ و میر را شاهد خواهیم بود، ‌زیرا واقعا میزان رعایت پروتکل‌ها کم است. نمی‌دانیم چه اتفاقی افتاده، آیا ترس مردم نسبت به بیماری ریخته است، خسته‌اند یا چه اتفاق دیگری افتاده که پروتکل‌ها را رعایت نمی‌کنند.

در حال حاضر در بسیاری از کشورها، علی‌رغم واکسیناسیون باز هم پروتکل‌های بهداشتی را رعایت می‌کنند. به عنوان مثال کشوری مانند انگلیس واکسیناسیون را به خوبی انجام داده، اما اکنون مجددا قرنطینه اعلام کرده است. این موضوع نشان می‌دهد که هر اقدامی هم که در برابر این ویروس انجام می‌دهیم، باز هم باید ماسک بزنیم، فاصله‌گذاری را رعایت کنیم و پروتکل‌های بهداشتی را جدی بگیریم.

تازه‌ترین وضعیت کرونا در ایران

متاسفانه بحران کرونا در ایران روز به روز افزایش پیدا میکند به نحوی که طبق نقشه رنگ‌بندی جدید کرونا در کشور، در حال حاضر 285  شهرستان در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارند.بر این اساس در حال حاضر 285 شهرستان در وضعیت قرمز،  110 شهرستان در وضعیت نارنجی و  53 شهرستان در وضعیت زرد قرار دارند.

شهرهای قرمز جدید شامل اهر، بناب، تبریز، جلفا، شبستر، هشترود در استان آذربایجان شرقی، تکاب، سردشت، شوط، مهاباد در آذربایجان غربی، پارس آباد در اردبیل، خوانسار، فریدون شهر، مبارکه، چادگان در اصفهان، اشتهارد در البرز، دهلران در ایلام، فردوس در خراسان جنوبی، تربت جام در خراسان رضوی، مانه و سملقان در خراسان شمالی، آبادان، اهواز، خرمشهر، دشت آزادگان، شادگان، شوش در خوزستان، مهدی شهر در سمنان، اوز، خرامه، زرقان، فیروزآباد، قیر و کارزین، ممسنی، نی ریز در فارس، ازنا، دورود، چگنی در لرستان، سوادکوه شمالی، عباس آباد، نکا، کلاردشت، گلوگاه در مازندران، آشتیان، تفرش، شازند در مرکزی، بهار، تویسرکان، رزن در همدان، اردل، کیار در چهارمحال و بختیاری، مریوان در کردستان، کوهبنان در کرمان، هرسین، پاوه، کرمانشاه در  کرمانشاه، دنا، لنده، گچساران در  کهگیلویه و بویر احمد، گمیشان در گلستان، فومن، لنگرود، ماسال در گیلان و ، بهاباد در یزد هستند.

استان لرستان‌

روند ابتلا و بستری بیماران کرونایی در استان لرستان در این پیک از کرونا رو به افزایش است و روزانه شمار زیادی از مردم این استان به کرونا مبتلا و تعدادی نیز بستری می‌شوند به طوری که در روزهایی که در حال گذر از پیک چهارم کرونا بودیم روزانه حدود 100 نفر در لرستان به این ویروس مبتلا می‌شدند اما اکنون بیش از 600 نفر مبتلا می‌شوند.

با توجه به شمار روز افزون مبتلایان به این ویروس مُسری در استان هم اکنون به جز رومشکان، 10 شهرستان دیگر استان لرستان در وضعیت قرمز قرار دارند که با توجه به شرایط موجود می‌طلبد که مردم بیش از پیش این ویروس رو جدی بگیرند و با عادی انگاری به گسترش آن دامن نزنند.

مریم کوشکی ظهر امروز در رابطه با آخرین وضعیت، ابتلا، بستری و مرگ و میر بیماران ناشی از ویروس کرونا در لرستان اظهار کرد: با اضافه شدن 636 بیمار جدید آمار مبتلایان به کرونا در لرستان به 132 هزار و 198 رسیده است.

وی افزود: در بحث فوتی‌های ناشی از کرونا نیز طی 24 ساعت گذشته 3 نفر جان خود را از دست دادند که با افزوده شدن این تعداد مجموع فوتی های استان به هزار و 983 رسیده است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی لرستان عنوان کرد: هم اکنون نیز 710 بیمار مشکوک و مبتلا به ویروس کرونا در بیمارستانهای استان بستری هستند روز گذشته نیز آمارها بستری‍های لرستان 690 نفر بود.

وی بیان کرد: از ابتدای شیوع ویروس کرونا تاکنون در استان 411 هزار و 790 نمونه برای انجام آزمایش ارسال شده که به 406 هزار و 874 مورد جواب داده شده است و 274 هزار و 676 مورد منفی بوده است.

استان اصفهان

آرش نجیمی سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در جمع خبرنگاران، با اشاره به آمار بیماران جدید مبتلا به ویروس کرونا در 24 ساعت گذشته، اظهار کرد: در این بازه زمانی تعداد کل موارد نمونه‌گیری شده ویروس کرونا در استان 5019  نفر بودند که 2139 بیمار جدید مبتلا به کرونا در استان اصفهان به جز شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل شناسایی شدند.

وی افزود: از این تعداد بیمار جدید مبتلا به کرونای شناسایی شده 470 نفر در مراکز درمانی تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی اصفهان بستری شدند همچنین طی این  مدت 341 بیمار بهبود یافته از مراکز درمانی ترخیص شدند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه در حال حاضر 2285 بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی استان اصفهان به جز کاشان و آران و بیدگل بستری هستند، گفت: از این تعداد 326 بیمار در بخش مراقبت‌های ویژه نگهداری می‌شوند.

وی آمار مرگ و میر بیماران مشکوک به کرونا طی 24 ساعت اخیر در استان اصفهان را 26 نفر اعلام کرد و گفت: از این تعداد  15  نفر فوت شده کرونا مثبت قطعی بوده است.

استان ایلام

‌محمد کریمیان رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام اظهار کرد: در 24 ساعت گذشته 2 فوتی ناشی از کرونا نیز ثبت شده و مجموع فوتی های استان به 828 نفر افزایش یافت.‌

 کریمیان ادامه داد: مهران با 22 بیمار جدید و ایلام با 15 نفر دارای بیشترین تعداد بستری های استان هستند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایلام اضافه کرد: همچنین از بستری های جدید 10 نفر مربوط به آبدانان، 10 نفر دهلران، هفت نفر دره شهر، پنج نفر  ایوان، یک نفر بدره، یک نفر چرداول و یک نفر مربوط به سیروان است.

کریمیان افزود: شهرستان های ایلام، آبدانان، دره شهر، مهران و چوار در وضعیت قرمز، دهلران و بدره در وضعیت نارنجی و سایر شهرستان‌ها در وضعیت زرد قرار دارند.

شهرستان کاشان‌

مهدی دلاوری معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی کاشان با بیان اینکه طی 24 ساعت گذشته 55 بیمار جدید حاد تنفسی در شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل بستری شدند، اظهار کرد: از این تعداد 45 بیمار در بیمارستان شهید بهشتی کاشان بستری شده و 10 بیمار نیز در بیمارستان سیدالشهداء شهرستان آران و بیدگل بستری شده است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی کاشان با بیان اینکه بیماران بستری شده در کاشان حداقل 10 و حداکثر 85 سال سن دارند، افزود: در شهرستان آران و بیدگل نیز حداقل سن بیمار 29 و حداکثر 91 ساله به عنوان بیمار حاد تنفسی بستری شدند.

دلاوری با بیان اینکه تاکنون 807 بیمار حاد تنفسی در دو مرکز درمانی شهید بهشتی کاشان و سیدالشهداء آران و بیدگل بستری هستند، ابراز کرد: از این تعداد 646 بیمار در شهرستان کاشان و 161 بیمار نیز در شهرستان آران و بیدگل بستری شدند و از تعداد کل بیماران 436 بیمار به صورت موقت بستری هستند.

وی از بستری 56 بیمار حاد تنفسی در بخش مراقبت‌های ویژه در دو مرکز درمانی شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل بستری هستند، گفت: طی 24 ساعت گذشته متاسفانه دو خانم 52 و 60 ساله در شهرستان کاشان بر اثر کرونا جان خود را از دست داده است.

دلاوری با بیان اینکه تعداد موارد مثبت جدید کرونا طی 24 ساعت گذشته در دو شهرستان کاشان و آران و بیدگل به 167 مورد می‌رسد، تصریح کرد: تعداد مراجعان به کلینیک‌های حاد تنفسی دانشگاه علوم پزشکی کاشان طی 24 ساعت گذشته تعداد قابل توجهی بیمار به کلینیک حاد تنفسی مراجعه کرده و تاکنون دو هزار و 43 نفر نیز در بخش بستری موقت پذیرش شدند که این موضوع بسیار نگران‌کننده است.

استان قزوین

استمرار موج پنجم کرونا در استان که روز به روز هم بیشتر کشور و مناطق مرکزی آن را درگیر می‌کند، سبب تداوم آمار افزایشی بیماری کرونا در استان شده؛ به طوری که میزان موارد قطعی ابتلا به کرونا در استان از 75 هزار و 600 نفر گذشته و تعداد موارد مشکوک و محتمل ابتلا به کرونا هم از عدد 15 هزار و 500 نفر عبور کرد. در ضمن آمار بستری‌های موقت هم 24 نفر نسبت به روز قبل بیشتر شده و به مرز 700 نفر رسید. 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی استان قزوین از کاهش نسبی آمار کرونایی استان در شبانه‌روز اخیر خبر داد و اظهار کرد: در 24 ساعت اخیر 592 مبتلای کرونایی جدید در استان شناسایی شد که این آمار در مقایسه با آمار روز قبل 27 درصد کاهش داشته است. ضمن اینکه میزان مرگ‌ومیر کرونایی هم نسبت به روز قبل یک نفر کمتر شد و 5 بیمار کرونایی را به خاطر شدت علایم بیماری در شبانه‌روز گذشته از دست دادیم.

پیمان نامدار اضافه کرد: همچنین آمار بیماران بدحال کرونای زیر دستگاه ونتیلاتور هم حدود 6 درصد نسبت به روز پیش کمتر شده و در حال حاضر 32 بیمار بدحال کرونایی در بخش مراقبت ویژه بیمارستان‌های استان بستری هستند که در مقایسه با آمار قبل از پیک پنجم بیش از 2 برابر شده است.

وی همچنین از افزایش 5 درصدی آمار بستری‌های روزانه کرونایی در قیاس با روز گذشته خبر داد و گفت: در شبانه‌روز اخیر 134 بستری کرونایی در بیمارستان‌های دولتی و تأمین اجتماعی ما بستری شدند که این آمار نسبت به روز قبل 6 نفر بیشتر شده و در ضمن آمار بهبودیافتگان ما در همین مدت هم رکورد بالای روز گذشته را تکرار کرد و 115 بیمار ما با علایم قطعی نقاهت از بیمارستان‌های سطح استان مرخص شدند.

نامدار ادامه داد: بالا بودن آمار بهبودیافتگان کرونایی ما سبب شد که به رغم افزایش چند درصدی بستری‌های روزانه مجموع آمار بستری‌های فعلی ما در بیمارستان‌های استان قزوین به 546 نفر برسد که 13 نفر (2 درصد) از روز قبل کمتر شده است. 

استان سمنان

نوید دانایی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان پیرامون آخرین آمار شیوع بیماری کرونا ویروس بیان کرد: از ابتدای بروز و شیوع بیماری کرونا تاکنون31 هزار و 802  مورد مثبت بیماری کرونا بر اساس معیارهای تشخیصی آزمایشگاهی پی.سی.آر در مجموعه زیرپوشش دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان شناسایی شده اند.

وی تصریح کرد: در 24 ساعت گذشته (از هفتم الی هشتم مرداد ماه سال جاری) بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، 32 بیمار مثبت جدید مبتلا به کووید-19 در شهرستان تابعه دانشگاه و در مراکز درمانی بستری شدند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان بیان کرد: بدین ترتیب مجموع بیماران بستری شده در بیمارستان های زیرپوشش دانشگاه از ابتدای بروز و شیوع بیماری کرونا ویروس تاکنون به هفت هزار و 382 نفر رسیده است و24 هزار و 420 بیمار نیز به صورت سرپایی شناسایی شدند.

دانایی ادامه داد: کل موارد بهبودی و ترخیص بیماران مبتلا به کووید19 از ابتدای بروز و شیوع بیماری در بیمارستان های زیرپوشش دانشگاه به  6هزار و 310 نفر رسید.

استان بوشهر

سعید کشمیری رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر از شناسایی 650 بیمار جدید کرونایی خبر داد و اظهار کرد: از میان تست‌های انجام شده بیش از 50 درصد آن مثبت که نشان از شیوع بیماری جهش یافته کرونا در جامعه است.

دبیر ستاد مقابله با کرونا استان بوشهر با اشاره به بستری 113 بیمار جدید در بخش‌های کرونایی بیمارستان‌های استان بوشهر تصریح کرد: تعداد بیماران بستری در بخش‌های کرونایی بیمارستان‌های استان بوشهر به بیش از 705  نفر رسید که نشان از تکمیل ظرفیت تخت‌های بخش کرونایی است.

وی افزایش بیماران و بستری‌ها در بخش کرونایی سبب روند صعودی فوتی‌ها دانست و خاطر نشان کرد: روز گذشته فوت 7 نفر دیگر در بیمارستان‌های استان بوشهر ثبت شد و تعداد جان‌باختگان به سبب کرونا در استان به یک‌هزار و 413 نفر رسید.

وی وضعیت رنگ‌بندی شهرستان‌های 10 گانه استان بوشهر را مورد اشاره قرار داد و گفت: بر اساس اعلام جدیدترین رنگ‌بندی وزارت بهداشت از نظر شیوع کروناویروس، 9 شهرستان استان بوشهر در وضعیت قرمز قرار دارند و تنها شهرستان دیر در شرایط نارنجی است.

استان خراسان جنوبی

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: دوز گذشته311 آزمایش تشخیص کرونا در استان انجام شد که در مجموع 146 بیمار جدید شامل 26 بستری و 120 مورد سرپایی، شناسایی شدند.

کامبیز مهدی زاده افزود: از این تعداد 40 مورد از بیرجند، 14 مورد از قاینات، 5 مورد از فردوس، 3 مورد از سربیشه، 6 مورد از طبس، 9 مورد از درمیان، 34 مورد از زیرکوه و یک مورد از خوسف و نهبندان 12 مورد و از سرایان هم 22 مورد جدید شناسایی شد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با بیان اینکه در شبانه روز گذشته 668 تست سریع هم در استان انجام شد گفت: 225 مبتلا نیز از این طریق شناسایی شدند.

به گفته وی در حال حاضر 292بیمار با علائم تنفسی در بیمارستان‌های خراسان جنوبی بستری هستند که 148نفر دارای تست کرونای مثبت هستند که از این تعداد 21 نفر در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند که حال 8 نفر وخیم است.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: در شبانه روز گذشته یک مورد فوت جدید در استان ثبت شد و مجموع فوتی‌ها در استان به 951 نفر است.

استان آذربایجان غربی ‌

جواد آقازاده رئیس دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان‌غربی با اشاره به آخرین وضعیت کرونا در آذربایجان‌غربی اظهار کرد: در شبانه روز گذشته 446 بستری مشکوک و 181 بستری آی سی یو در بیمارستان‌های سطح استان به ثبت رسید.

وی تصریح کرد: همچنین 781 نفر دیگر به کرونا ویروس مبتلا شدند تا آمار کل مبتلایان در آذربایجان‌غربی به 193 هزار و 400 نفر برسد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان‌غربی افزود: از سوی دیگر با فوت چهار نفر دیگر در شهر ارومیه بر اثر کرونا، شمار فوتی‌ها از ابتدای شیوع تاکنون به چهار هزار و 892 نفر رسید.

وی در ادامه بیان کرد: در شبانه روز گذشته 13 هزار و 443 نفر بر علیه بیماری کرونا واکسینه شدند و مجموع دریافت کنندگان واکسن به عدد 362 هزار و 807 نفر رسید.

آقازاده در ادامه نیز گفت: شهرهای ماکو، چایپاره و خوی در شمال استان، ارومیه در مرکز آذربایجان‌غربی و شاهین‌دژ در جنوب استان همچنان به رنگ قرمز کرونایی قرار دارند.

استان کرمانشاه

‌رئیس کمیته اطلاع رسانی ستاد مدیریت کرونا دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: بر اساس رنگ بندی جدید از شنبه نهم مرداد ماه شهرستان‌های قرمز رنگ استان شامل کرمانشاه، کنگاور، گیلانغرب، صحنه، سنقر وکلیایی، هرسین و پاوه خواهد بود.

مهدی محمدی افزود: شهرستان‌های اسلام آباد غرب، سرپل ذهاب و جوانرود در وضعیت نارنجی و شهرستان‌های ثلاث باباجانی، دالاهو، روانسر و قصرشیرین هم در وضعیت زرد هستند.

استان گیلان

براساس آمارها عدد بیماران کرونایی در گیلان سه رقمی شده و تخت های بیمارستانی هم حالا مملو از بیماران کرونایی است.بیمارانی که برای زنده ماندن با ویروس جهش یافته دلتا کرونا می جنگند. ماسک زدن و رعایت دستورالعمل ها همچنان مهمترین سد مقابله با کروناست. پرهیز از مسافرت و دورهمی ، رعایت شیوه نامه های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی ، همچنان توصیه مورد تاکید پزشکان است‌.

آبتین حیدرزاده معاون دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به آخرین وضعیت کرونا در استان گیلان اظهار کرد: بیش از هزار و 300 بیمار کرونایی اکنون در کل بیمارستان‌های استان گیلان بستری هستند.

وی با بیان اینکه 300 بیمار جدید در شبانه روز گذشته به آمار بیماران کرونایی در استان افزوده شدند گفت: متأسفانه 230 بیمار کرونایی در استان گیلان به‌دلیل وخامت حالشان در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها به سر می‌برند.

استان هرمزگان ‌

وضعیت کرونا در هرمزگان بسیار نامطلوب است و شرایط بسیار حادی بر این استان حاکم شده است. روند بستری بیماران، افراد قرنطینه خانگی و همچنین موارد جان باخته روزانه در حال رکوردشکنی است و هر روز وضعیت این استان نسبت به روز قبل وخیم‌تر می‌شود. مطابق آمار اعلام شده از سوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان، تعداد نمونه گیری از ابتدای اپیدمی تاکنون جمعا 393431 بوده و در روزهای اخیر اکثر تست‌ها مثبت است. 

در شبانه روز گذشته 290 بیمار جدید در بیمارستان‌های هرمزگان بستری شدند و در حال حاضر 1168 نفر با تشخیص کووید 19 در بیمارستان‌های استان بستری هستند. از این تعداد 121 نفر در بخش آی‌سی‌یو تحت مراقبت ویژه پزشکی قرار دارند و وضعیت 29 نفر نیز وخیم گزارش شده است. 

آنطور که دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گزارش کرده است تعداد بیماران در قرنطینه مرز 15 هزار بیمار را شکسته و به رقم بی سابقه 15362 نفر رسیده است که مشخص می‌کند اوضاع در این استان بحرانی است. از سوی دیگر کرونا این روزها قاتل هرمزگانی‌ها شده و روزانه شمار زیادی از بیماران مبتلا به این بیماری را به دام مرگ می‌کشاند، در شبانه روز گذشته کرونا جان 20 بیمار دیگر شامل 9 آقا و 11 خانم در محدوده سنی 31 الی 90 سال از شهرستانهای میناب (3 نفر)، قشم (9 نفر)، سیریک (2 نفر)، بندرعباس (2نفر)، رودان، بندرخمیر، بشاگرد و جاسک هر کدام یک نفر را گرفت تا شمار جان باختگان به 1666 نفر رسیده است. 

استان مازندران

‌604 بیمار مبتلا به کرونا در 24 ساعت گذشته در مراکز درمانی زیرمجموعه دانشگاه‌های علوم پزشکی مازندران و بابل بستری شدند و 14تن نیز در این مدت جان خود را از دست داده اند. همچنین در 24ساعت گذشته 539بیمار مبتلا به کووید19 با بهبودی نسبی از بیمارستانهای زیرمجموعه دانشگاه‌های علوم پزشکی مازندران و بابل مرخص شدند و 356بیمار مبتلا نیز در بخش مراقبتهای ویژه بستری هستند وهم اکنون 2هزار و 950بیمار مبتلا به کرونا ویروس در مراکز درمانی مازندران بستری هستند.

دکتر موسوی ‌رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران گفت: 421بیمار جدید مشکوک به کووید19 شبانه روز گذشته در بیمارستانهای زیرمجموعه دانشگاه علوم پزشکی مازندران، پذیرش و بستری و 384نفر ترخیص شدند. 2هزار و 112بیمار مبتلا به کووید19 اکنون در بیمارستان‌های زیرمجموعه این دانشگاه بستری هستند. 313بیمار با علائم تنفسی حاد در بخش‌های مراقبتهای ویژه بیمارستانهای استان بستری هستند.

استان کرمان

دلتا در حالی در استان کرمان جولان می‌دهد که به گفته مسئولان هنوز در سربالایی پیک پنجم کرونا قرار داریم و هنوز هفته سیاه کرونایی در انتظار استان کرمان است؛ در این شرایط تخت‌های بیمارستانی در استان در حال تکمیل شدن بوده، نیاز به بیمارستان صحرایی ضرورت دارد و کادر درمان را خسته‌تر از هر زمان دیگری هستند. با توجه به شدت همه‌گیری دلتاویروس، روزانه بار مراجعات به بیمارستان‌های استان کرمان بیشتر و بیشتر می‌شود و شاهد افزایش چشمگیر آمار بیماران سرپایی و بستری در استان هستیم و این شرایط بحرانی این کرونا است که بی‌رحمانه قربانی می‌گیرد.

علی زینی‌وند استاندار کرمان ‌با بیان اینکه تقریباً شیوع کرونا در سیستان و بلوچستان کاهش یافته و اکنون استان کرمان بیشترین درگیری را در کشور دارد اظهار کرد: احتمالاً وضعیت کرونایی استان در هفته آینده، سیاه است.

مهدی شفیعی سخنگوی دانشگاه علوم‌پزشکی کرمان با اشاره به آخرین آمار استان کرمان از وضعیت موارد مثبت بستری و مرگ و میر ناشی از کرونا اظهار کرد: تعداد کل موارد بستری مثبت کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان هزار و 99 مورد است.

وی با بیان اینکه از این تعداد 622 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی کرمان بستری هستند افزود: 103 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان، 210 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی جیرفت، 77 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی بم و 87 مورد در حوزه دانشکده علوم پزشکی سیرجان تحت درمان قرار دارند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به بستری 229 بیمار جدید قطعی کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان گفت: تعداد کل موارد بستری مثبت کرونا در استان از ابتدای شیوع کووید 19، تاکنون به 28 هزار 388 مورد رسیده است.وی به فوت 20 بیمار کرونایی دیگر در استان کرمان اشاره کرد و افزود: مجموع جان باختگان کرونا در استان کرمان از ابتدا به 3 هزار و 512 نفر رسیده است.

اولش بزن آخرین وضعیت کرونا در کشور / طغیان کرونا با گونه دلتا / ۲۸۵ شهر در وضعیت قرمز

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

کد خبر: 1104959

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 3 =