مجتمع آموزشی پدافند غیرعامل کشور افتتاح شد

مجتمع آموزشی پدافند غیرعامل کشور با حضور مسئولان سازمان پدافند غیرعامل کشور و دانشگاه آزاد اسلامی افتتاح شد.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری ایسکانیوز،  مراسم افتتاح مجتمع آموزشی پدافند غیرعامل کشور با حضور غلامرضا جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور، محمود رضا آقامیری سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران و حمیدرضا خالدی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال و جمعی از مدیران برگزار شد.

سردار جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور در این مراسم با تقدیر از اقدامات دانشگاه آزاد اسلامی در زمینه مباحث مربوط به پدافند غیرعامل گفت: تهدیدات، قدمتی به اندازه عمر بشر دارد و تأمین امنیت و مقابله با تهدیدات همواره یکی از دغدغه‌های انسان بوده است.

وی تهدیدات را به دو دسته انسان‌ساخت و طبیعی تقسیم کرد و اظهار داشت: تهدیدات طبیعی منشاء طبیعی دارند، مانند سیل و زلزله و ماهیت آنها در طول زمان تغییر نمی‌کند. در این تهدیدات خصومت و دشمنی وجود ندارد و دانش بشری به دلیل ثابت بودن این بلایا می‌تواند برای کاهش اثرات آن راهکارهایی را پیش بینی کند. به عنوان مثال با رعایت اصول مهندسی می‌توان آسیب‌های زلزله و سیل تا حدودی کنترل کرده و پیامد های آن را کاهش داد.

تهدیدات انسان ساخت، پویا و متغیر است

جلالی دسته دوم تهدیدات را تهدیدات انسان‌ساخت دانست و گفت: منشا تهدیدات انسان‌ساخت، تفکر، اندیشه و خصومت است. چرا که از ین و استراتژی خاصی برخوردار هستند، دانش و تکنولوژی تهدیدات انسان را ایجاد می‌کنند و تفکر و استراتژی بر نوع تهدید تأثیرگذار است.

وی افزود: در پدافند غیرعامل تلاش داریم تا تأثیر و پیامدهای تهدیدات انسان‌ساخت را بر زیرساخت‌ها و منابع انسانی کشور کاهش دهیم به همین دلیل باید به مؤلفه‌های انسانی یعنی استراتژی‌های دشمن و به دانش و تکنولوژی مورد استفاده دشمنان توجه داشت. تهدیدات انسان‌ساخت، پویا و متغیر هستند، یعنی همواره در حال تغییر و پیشرفت هستند و با استفاده از تکنولوژی‌های جدید، تهدیدات نیز تغییر کرده ویژگی‌های جدیدی را پیدا می‌کند.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور تصریح کرد: تهدیدات انسان‌ساخت با رشد تکنولوژی تغییر می‌کند به همین دلیل تهدیداتی که در چند سال گذشته شاید متوجه کشور نبود، امروز می‌تواند کشور را تهدید کند، به عنوان مثال شاید چند سال پیش تهدیدات سایبری چندان متوجه کشور نبود، اما امروز سایبر و فضای سایبر عرصه جدیدی برای تهدیدات از سوی دشمنان گشوده است.

لزوم وجود رصدخانه‌ای برای شناسایی فناوری‌های وارداتی به کشور

وی لازمه آمادگی در برابر این نوع از تهدیدات را رصد و پایش مداوم فناوری و به‌روزرسانی راه های مقابله با آن دانست و گفت: متأسفانه در کشور ما رصدخانه‌ای برای رصد و شناسایی فناوری‌هایی که به کشور وارد می‌شود، وجود ندارد و بر حسب ضرورت و برای رفع نیاز بدون توجه به تهدیدات، انواع و اقسام فناوری به کشور وارد و از سوی دستگاه‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. 

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه یکی از ویژگی‌های فناوری نوین است که می‌توان تهدید را در ذات آن پنهان کرد، اظهار کرد: وقتی ما با یک فناوری جدید روبه رو می‌شویم، باید بتوانیم آن را بشناسیم، تفکیک کنیم و طوری از این فناوری استفاده کنیم که از فرصت‌ها بهره‌برداری، آسیب‌ها برطرف و با تهدید مقابله شود. 

سردار جلالی با تأکید بر اینکه عقل سلیم نمی پذیرد که  فناوری بر ما مسلط شود و همه امورات را تحت کنترل بگیرد، چون این رویکرد می‌تواند برای کشور تهدید تلقی شود، ادامه داد: درون رگولاتور بودن، کنترل‌گریزی و دولت‌گریزی از دیگر ویژگی‌های فناوری های نوین است که سبب اشراف اطلاعاتی، تولید قدرت و به دنبال آن امکان اعمال قدرت و کنترل از سوی دیگران را میسر می‌کند.

اهمیت نهادینه‌سازی سواد پدافند غیرعامل در جامعه 

وی با بیان اینکه استفاده هوشمندانه از فناوری نیازمند دانش است، افزود: این دانش یعنی، شناخت تهدید، شناخت آسیب و استفاده از همه قابلیت‌های یک فناوری و مقابله با همه قابلیت های تهدید کننده مانند، اشراف، تسلط و کنترل.

سردار جلالی با بیان اینکه امروز، مفهوم «سواد» با گذشته متفاوت شده است، تصریح کرد: برای نمونه، امروزه قابلیت استفاده از فضای سایبری ، برای زندگی در عصر حاضر لازم و ضروری است و شما بدون آن، در واقع بی‌سواد محسوب می‌شوید. سواد مالی، سواد سابیری، سواد رسانه‌ای، سواد اجتماعی و امثال آن، امروز به عنوان شاخص‌های حداقلی سواد در افراد محسوب می‌شود.

سردار جلالی با بیان اینکه معتقدیم در دنیای امروز پدافند غیرعامل به یک لایه سواد تبدیل شده است که باید به آن مجهز باشیم، تصریح کرد: نیازمند نهادینه‌سازی سواد پدافند غیرعامل در جامعه هستیم چون برای استفاده هوشمندانه از فناوری امری اجتناب ناپذیر است. در این صورت است که هر فردی در حوزه کاری و زندگی خود می‌تواند تهدید و آسیب های مربوطه را شناسایی کرده و پاسخ و اقدامات لازم برای مقابله با آن را فرا بگیرد تا امنیت و آسایش را برای خود به ارمغان بیاورد.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با اشاره به اینکه دانشگاه‌های ما در برخی رشته‌ها از فاصله‌ای چند ساله با فناوری‌های روز دنیا رنج می‌برند، افزود: همین موضوع سبب می‌شود برای بهره‌مندی هوشمندانه از برخی تکنولوژی‌ها، نه رشته دانشگاهی مورد نظر را داشته باشیم، نه آئین‌نامه‌ای برای استفاده و نه پلتفرم لازم برای بومی سازی آن.

وی با بیان اینکه دانشگاه در درجه نخست باید واقعیت فاصله داشتن از فناوری روز دنیا را بپذیرد و سپس درصد جبران آن برآیند، تصریح کرد: پدافند غیرعامل می‌تواند در این زمینه به عنوان یاری رسان دانشگاه‌های کشور در عرصه علم و فناوری عمل کند.

سردار جلالی با تأکید بر اینکه مسئله پدافند غیرعامل به سبب ماهیت بین رشته‌ای نیازمند دانشگاهی با رویکرد متمرکز بر مسئله و رشته‌های تحصیلی بین رشته ای است، خاطرنشان کرد: امیدواریم این رویکرد جدید که دانشگاه آزاد اسلامی در پیش گرفته است با همکاری سازمان پدافند غیرعامل کشور و همه دستگاه های مسئول به نتیجه برسد تا از ثمرات آن بتوانیم مسائل اصلی کشور را از طریق دانشگاه و پژوهش ساماندهی و مدیریت کنیم.

آقامیری: موظف به آموزش و نشر مباحث پدافند غیرعامل هستیم

در ادامه این مراسم، محمودرضا آقامیری سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران با بیان اینکه ریل‌گذاری دانشگاه آزاد اسلامی به سمت رویکرد حل مسأله محور بودن در حال تغییر است، اظهار کرد: لازمه حل مسأله، شناخت مسأله است. دانشگاه آزاد اسلامی نیز در این مسیر به سمت شناسایی مسائل و ارائه راه حل برای برطرف کردن آن حرکت کرده است.

وی با بیان اینکه یکی از مهمترین مسائلی که با آن روبه‌رو هستیم و متأسفانه دائما از سمت آن متحمل زیان و خسارت می شویم، عدم توجه به الزامات و ضوابط پدافند غیرعامل است، تصریح کرد: باید به سمتی حرکت کنیم که در همه اقدامات و پروژه ها، پیوست پدافند غیرعامل داشته باشیم. این مسئله به ویژه در کشور ما به سبب موقعیت جغرافیایی و ژئوپلتیکی بسیار حیاتی است. 

به گفته آقامیری در این زمینه دانشگاه می‌تواند بخشی از این وظیفه را بر دوش بکشد، به این صورت که براساس نیاز، مسئله علمی‌سازی و تولید محتوا و ارائه راهکار در مسئله پدافند غیرعامل را عهده‌دار شود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران 11 برنامه علمی را در دستور کار قرار داده است، تصریح کرد: در این میان واحد تهران شمال، قطب و متولی مباحث مربوط به برنامه علمی پدافند غیرعامل است که این کار با کمک متخصصان سازمان پدافند غیرعامل کشور اجرا خواهد شد.

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران با بیان اینکه موظف به آموزش و نشر مباحث پدافند غیرعامل هستیم، تصریح کرد: برای عمومی کردن پدافند غیرعامل، نیازمند آموزش هستیم و در این میان نقش دانشگاه بی بدیل است.

خالدی: بحران کرونا ضرورت آموزش عمومی پدافند غیرعامل را نشان داد

حمیدرضا خالدی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال نیز در این مراسم با بیان اینکه مجتمع آموزشی پدافند غیرعامل کشور، حاصل همدلی، تعامل و ارتباط تنگاتنگ سازمان پدافند غیرعامل کشور و دانشگاه آزاد اسلامی است، اظهار داشت: امروز با توجه به مأموریت‌محور بودن دانشگاه در جهت حل مسائل کشور و با توجه به ظرفیت بسیار غنی نخبگان، دانشمندان و صاحب‌نظران و زیرساخت‌هایی که در حوزه فناوری کشور وجود دارد، تکلیف مهمی بر دوش این نهاد علمی کشور گذاشته شده است.

وی ادامه داد: شناسایی نیازهای واقعی جامعه، نیازسنجی برای حکمرانی و حاکمیت و ارائه روش حل مسأله در جهت پیشرفت و اقتدار کشور و نظام جز با همدلی و هم فکری بین دانشگاه، نهادها و سازمان‌های حاکمیتی کشور امکان‌پذیر نیست.

وی با بیان اینکه آموزش پدافند غیرعامل یکی از مهمترین نیازهای امروز جامعه است، تصریح کرد: این نیاز، سال‌ها احساس و از سوی سازمان پدافند غیرعامل کشور بر آن تأکید می‌شد تا اینکه وقوع بحران کرونا، ضرورت آن را نشان داد. در واقع مشخص شد چنانچه جامعه، آمادگی ذهنی، فکری، علمی و فناورانه داشت، خیلی راحت‌تر و کم هزینه می‌شد این بحران را مدیریت کرد.

در حاشیه این مراسم، احکام اعضای هیأت امنای مجتمع آموزشی پدافند غیرعامل کشور، از سوی سردار جلالی به آنها اعطا شد.

مجتمع آموزشی پدافند غیرعامل کشور وابسته‌ به دانشگاه آزاد اسلامی و سازمان پدافند غیرعامل کشور به منظور ارتقای تخصص‌ها و مهارت‌های مدیران و کارکنان دستگاه‌های اجرائی، مراکز آموزشی و شرکت‌های دولتی و غیردولتی و سازمان‌های لشکری و کشوری و آحاد مردم در زمینه مدیریت و تخصص‌های وابسته ‌به پدافند غیرعامل و همچنین بالابردن توانمندی، سطح آگاهی، دانش فنی و مهارت‌افزایی جامعه هدف به استناد قانون مدیریت خدمات کشوری به تمامی دستگاه‌ها تأسیس شده است.

این مجتمع آموزشی در راستای تفاهم نامه ستاد کل نیروهای مسلح و سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی و تفاهم‌نامه سازمان پدافند غیرعامل کشور و دانشگاه آزاد استان تهران، برابر اهداف، رسالت و مأموریت دانشگاه آزاد اسلامی و سازمان پدافند غیرعامل کشور ایجاد شده است.

تربیت، آموزش‌، فرهنگ‌سازی و ارتقای مستمر سطح علمی و مهارتی سرمایه‌های انسانی جامعه هدف در حوزه پدافند غیرعامل، کمک به ارتقای تاب‌آوری زیرساخت‌ها و صیانت از دارایی‌های حائز اهمیت دربرابر تهدیدات احتمالی به‌واسطه اجرای آموزش‌های تخصصی و کاربردی و عرضی، توسعه و به‌روزرسانی آموزش‌های علمی تخصصی و مهارت‌افزایی در حوزه پدافند غیرعامل، ساماندهی، هماهنگی و هم‌افزایی بین مجریان آموزش‌های پدافند غیرعامل، رصد و پایش فناوری‌های نو و احصاء فرصت و تهدیدات آن، مدیریت دانش پروژه‌ها و تجربیات عملی پدافند غیرعامل، کسب و انتقال دانشِ روز از سایر کشورها و بومی‌سازی آن و توانمندسازی مدیران دستگاه‌های اجرایی در حوزه‌ پدافند غیرعامل از جمله اهداف مجتمع آموزشی پدافند غیرعامل کشور است.

انتهای پیام/

کد خبر: 1110663

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 10 =