بیانیه مشترک ایران و آژانس قانون را ذبح کرده است

مسئول واحد سیاسی بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع) گفت: سازمان انرژی اتمی بر همان ریل گذشته عمل کرده و نه تنها قانون را ذبح، بلکه به توافق ایران با آژانس نیز بی‌توجه است.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری ایسکانیوز، بیانیه مشترک ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در پایان دیدار رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی،  نقطه پایانی بر حاشیه سازی رسانه‌ها و کشورهای غربی برای ایجاد تنش‌ بر سر برنامه هسته‌ای کشورمان بود. البته از سوی دیگر برخی از کارشناسان و فعالان دانشجویی به این بیانیه انتقاداتی دارند. آنها معتقدند مجلس در تهیه و تنظیم بیانیه مشترک نقشی نداشته است یا دولت سیزدهم و تیم مذاکره کننده تحول جدی در مذاکرات ایجاد نکرده‌اند. 

در این ارتباط حسین عزیزی در گفت‌وگو با ایسکانیوز با اشاره به بیانیه مشترک ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اظهار کرد: درباره سفر گروسی رئیس آژانس به ایران، سوالاتی نسبت به این بیانیه نظیر رابطه بین این بیانیه با قوانین مجلس شورای اسلامی، تفاوت این بیانیه با توافق هسته‌ای در دولت‌های پیشین مطرح شده است.

وی با بیان اینکه مجلس آذر سال گذشته در پی بدعهدی‌ها و بی‌عملی کشورهای اروپایی در برجام و ترور شهید محسن فخری‌زاده، طرحی را تحت عنوان «اقدام راهبری برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران» به تصویب رساند، گفت: دولت بر اساس بند ۶ این قانون موظف است، در صورت اجرایی نشدن کامل تعهدات کشورهای متعهد و از بین نرفتن تحریم‌های بانکی و نفتی، نظارت‌های پادمان را متوقف کند.

مسئول سیاسی بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع) ادامه داد: پادمان(پیمان منع اشاعه سلاح‌های هسته‌ای) تعهدی‌ است که به جز کشورهای هند، پاکستان، رژیم غاصب صهیونیست، سودان جنوبی و کره جنوبی مابقی کشورها آن را پذیرفته و پایبند هستند.

وی با بیان اینکه پروتکل الحاقی بندی از پیمان پادمان بوده؛ اما بسیاری از کشورها آن را نپذیرفته و اجرا نمی‌کنند، گفت: این در حالی است که ایران در دهه هشتاد آن را به صورت داوطلبانه اجرا کرد.

عزیزی درباره نمونه‌هایی از تعهدات ایران و دسترسی‌های آژانس براساس پروتکل الحاقی عنوان کرد: در اختیار قراردادن اسامی اشخاص حقیقی و حقوقی که در زمینه هسته‌ای فعالیت می‌کنند، مشخص‌ کردن مکان‌هایی که در آن فعالیت هسته‌ای انجام می‌شود، حضور بازرسان آژانس به این مکان‌ها با اطلاع قبلی(۲۴ ساعت قبل از حضور)، نمونه‌برداری از مکان‌هایی که آژانس به آنجا مشکوک است از جمله این تعهدات است.

این دانشجوی دانشگاه امام صادق(ع) اظهار کرد: این در حالی است که نظارت آژانس به صورت آنلاین و با استفاده از دوربین‌های مداربسته در این پروتکل قید نشده است و کشورهای متعهد، التزامی به این کار ندارند.

این دانشجوی دانشگاه امام صادق(ع) اظهار کرد: علی اکبر صالحی رئیس سابق سازمان انرژی هسته‌ای بعد از پذیرش پروتکل الحاقی، توافق کرد که دوربین‌های مراکز هسته‌ای به مدت سه ماه ضبط کنند؛ اما فایل آن را در اختیار آژانس قرار ندهند تا زمانی که طرف‌های برجام به تعهداتشان عمل کنند.

وی ادامه داد: کاظم غریب‌آبادی نماینده ایران در آژانس در این ارتباط بیان کرده است که تداوم راستی آزمایی آژانس، برابر پیوست فنی بیانیه مشترک، صرفاً ناظر بر حفظ و نگه‌داری اطلاعات برخی فعالیت‌ها و تجهیزات نظارتی توسط ایران برای سه ماه است. در این مدت، آژانس به این اطلاعات هیچ دسترسی نداشته و اطلاعات منحصرا نزد ایران باقی می‌ماند.

عزیزی اضافه کرد: طبق توافق‌نامه ایران و آژانس اگر ظرف سه ماه تحریم‌ها به طور کامل لغو شد، ایران اطلاعات ضبط شده را در اختیار آژانس گذاشته، و در غیر اینصورت برای همیشه پاک خواهد شد. 

این فعال دانشجویی تشریح کرد: حال سوال اینجاست با گذشت سه ماه از این توافق و بدعهدی طرف مقابل، چرا محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی طبق توافق با آژانس، نه تنها اطلاعات دوربین‌ها را پاک نکردند بلکه حافظه جدیدی در آنها قرار دادند تا مجدد اطلاعات هسته‌ای ایران را ذخیره و در اختیار آژانس قرار بدهد؟

وی در پایان خاطرنشان کرد: در حال حاضر سازمان انرژی اتمی بر همان ریل گذشته عمل کرده و نه تنها روح قانون را ذبح بلکه به توافق ایران با آژانس هم توجه ندارد. شاید بهتر بود، مسئولان به جای نوشتن توافق جدید، به توافق قبلی عمل می‌کردند.

انتهای پیام/

کد خبر: 1111485

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 3 =